Międzynarodowy konkurs kulinarny dla szkół gastronomicznych już w Polsce!

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla młodych, utalentowanych adeptów sztuki kulinarnej. Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się krajowa selekcja międzynarodowego konkursu dla szkół gastronomicznych Trophée Mille Poland. 

– Bardzo się cieszę, że nasza agencja Smarten PR została oficjalnym przedstawicielem międzynarodowego konkursu kulinarnego dla szkół gastronomicznych, który jest kolejnym elementem w portfolio naszej firmy, zaraz obok prestiżowego konkursu dla profesjonalistów, który mamy przyjemność organizować. Konkurs TrophéeMille jest prestiżowym wydarzeniem dla uczniów w Polsce, które mam nadzieję wskaże kierunek i będzie swojego rodzaju drogowskazem dla młodego pokolenia, które swoją przyszłość wiąże z gastronomią. Dzisiaj młodzi ludzie potrzebują wsparcia i motywacji w dążeniu do celu oraz autorytetów w swojej dziedzinie, a tu ich z pewnością nie zabraknie.Należy podkreślić, że konkurs nie tylko wspiera uczniów, ale niezwykle motywuje do samorozwoju również nauczycieli szkół gastronomicznych, dla których z pewnością będzie nobilitujące przygotowanie młodzieży do tej rangi wydarzenia. – powiedziała Dorota Karwacka, project manager Trophée Mille Polska.

TrophéeMille, to pierwszy konkurs kulinarno - cukierniczy dla uczniów szkół gastronomicznych w Polsce o zasięgu międzynarodowym. Zwycięska drużyna - szkoła wyjeżdża do Reims we Francji, by reprezentować Polskę na międzynarodowej arenie wśród zespołów z całego świata. 
Celem konkursu jest wzmocnienie talentów i motywacji uczniów szkół gastronomicznych, którzy pasjonują się gotowaniem, jak również przekazywanie wiedzy i doświadczenia przez najlepszych kucharzy młodszemu pokoleniu. 

Polskie eliminacje, które odbędą się 10 listopada 2023 roku podczas Targów HORECA w Krakowie, będą organizowane po raz pierwszy w Polsce. Ten fakt, cieszy niezmiernie. Motywowanie młodego pokolenia do rozwoju osobistego, podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych i rozwój ich ambicji jest niezwykle ważnym czynnikiem, który ma wpływ na dalsze losy naszej rodzimej gastronomii. 
Bardzo ważne są konkursy kulinarne dla młodzieży, które nie tylko zachęcają uczniów do działania i spełniania swoich pierwszych zawodowych marzeń, ale są początkowym bardzo istotnym elementem do rozwoju osobistego i budowania poczucia własnej wartości.

W polskim finale rywalizować będą uczniowie szkół gastronomicznych z całej Polski, którzy w preselekcji zostaną do niego zakwalifikowani. Do konkursu zgłaszane są zespoły wytypowane przez szkołę o profilu gastronomicznym. Każdy z zespołów składa się z dwóch kandydatów: uczennicy i ucznia, którzy kształcą się w obszarze kuchnia i/lub cukiernia oraz nauczyciela, który występuje w roli trenera. Każdy z zespołu w dniu Finału międzynarodowego tj. marzec 2024 nie mogą mieć ukończonych 25 lat. 

W jury zasiądzie śmietanka polskich szefów kuchni i cukierni na czele z założycielem i pomysłodawcą konkursu Chefem Philippem Mille, którego restauracja zlokalizowana w sercu Szampanii posiada dwie gwiazdki Michelin.

Oficjalnym przedstawicielem marki Trophée Mille w Polsce jest agencja Smarten PR

Więcej >>

Ruszyła nowa strona Welbilt Polska

Z początkiem września oficjalnie uruchomiona została nowa strona internetowa firmy Welbilt Polska. Zmienił się nie tylko jej wygląd, ale wprowadzone zostały również funkcje umożliwiające Klientom łatwiejsze użytkowanie nowej witryny.

Jak podkreśla kierownictwo Welbilt Polska, nowa strona internetowa stworzona została według aktualnie panujących trendów. Jest nowoczesna, intuicyjna i łatwa w użyciu.

Kolorystyka nowej witryny pozostała bez zmian, utrzymana w oficjalnych kolorach firmy - czerwieni, bieli i czerni. Dodatkowo, jest w pełni responsywna, co oznacza, że dostosowuje się do każdej wielkości ekranu oraz urządzenia, na którym jest wyświetlana, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne. 

Na stronie każdy Klient znajdzie wzmianki o nowościach, pełną ofertę produktów i usług, parametry techniczne urządzeń i wszelkie informacje dotyczące asortymentu firmy Welbilt.

Warto wspomnieć o istotnej zakładce „Nasi kucharze”, tam znajdują się nazwiska szefów, którzy codziennie są gotowi udzielić merytorycznego wsparcia wszystkim Klientom.

Nowa odsłona strony to również doskonała okazja do zapoznania się z ofertą firmy szczególnie dla tych, którzy nie pracowali jeszcze na urządzeniach czołowego producenta sprzętu wyposażenia gastronomii notowanego na giełdzie w Nowym Yorku, którym jest Welbilt Inc.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia odświeżonej strony www.welbiltpolska.pl, która pokazuje jak wielką i globalną jest Firma!

***

Firma Welbilt Inc. jest czołowym producentem sprzętu wyposażenia gastronomii notowanym na giełdzie w Nowym Yorku. W niemieckiej fabryce położonej w przepięknej Bawarii produkowane są piece konwekcyjne Convotherm, które po opuszczeniu fabryki trafiają do czołowych restauracji na całym świecie zyskując rekomendacje wielu szefów kuchni, których miejsca oznaczone są gwiazdkami Michelin. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w piecach Convothermdają komfort pracy kucharzom, którzy w tym czasie mogą zająć się innymi aspektami swojej pracy, dzięki specjalnie opracowanemu panelowi zarządzania pracy pieca mogą bez ciągłej kontroli zaufać efektom jego oprogramowania. Welbiltto również kuchenki indukcyjne Garlandoraz często spotykane w bistro stacji benzynowych piekarniki Merrychef,dzięki którym w kilkadziesiąt sekund obsługa przygotuje pełnowartościowy bez utraty jakości posiłek. 

Firma bardzo mocno wspiera szefów kuchni i kucharzy, organizując szkolenia nie tylko w Polsce, ale również w ich niemieckiej fabryce, dlatego firma Convothermbardzo często angażuje się w wielkie wydarzenia gastronomiczne w tym czołowe konkursy kulinarne w Polsce, gdzie młodzi adepci sztuki kulinarnej swoje konkursowe potrawy mogą przygotować z pomocą pieców Convothermi kuchenek indukcyjnych Garland.

Więcej >>

Bocuse dOr Poland On Tour 2020

Bocuse dOr Poland On Tour to kolejny projekt Akademii Bocuse dOr Poland, który jest kontynuacją polskiej selekcji 2019.


Idąc za ciosem i ogromnym sukcesem ostatniego konkursu Bocuse dOr Poland 2019 organizatorzy postanowili wyjść naprzeciw szerszej publiczności. Wiele osób, które oglądało zmagania uczestników na trybunach zgłosiła chęć spróbowania dań konkursowych wykonanych przez kandydatów. Niestety tylko nieliczni mieli tę przyjemność zasmakować w wyjątkowych, autorskich daniach na bazie pstrąga i królika Las-Kalisz.

Dlatego narodził się pomysł stworzenia cyklu kolacji przygotowanych właśnie przez uczestników ostatniej polskiej selekcji. Każdy z gospodarzy danej kolacji będzie miał za zadanie odzwierciedlenie swojego dania finałowego przy współpracy z pozostałymi finalistami.

- Bardzo się cieszę, że powstał pomysł Bocuse dOr Poland On Tour, który ma przede wszystkim podkreślić, iż działamy cały rok a nie tylko od selekcji do selekcji. Poprzez ten projekt chcemy pokazać szerszej publiczności markę Bocuse dOr, naszych utalentowanych finalistów, ich restauracje oraz kontynuować propagowanie polskich smaków. To również idealny moment do promocji europejskiej selekcji i naszego kandydata Jakuba Kasprzaka, który będzie nas reprezentował w Tallinie już w maju – powiedział Adam Chrząstowski, Prezydent Akademii Bocuse dOr Poland i dodał – Mam nadzieję, że kolacje spotkają się z dużym zainteresowaniem, gdyż będą to naprawdę wyjątkowe wydarzenia.

Będzie to z pewnością doskonała okazja do obcowania nie tylko ze świetną kuchnią, polskimi produktami, ale i znakomitymi szefami kuchni, którzy poprowadzą gości przez wyjątkowo wyrafinowane smaki. Specjalnie na te okazję skomponowane 5-6 daniowe menu będzie świetnym pretekstem do spotkania z rodziną czy przyjaciółmi. Dopełnieniem każdego wieczoru będzie ciekawa prelekcja Partnerów konkursu, którzy i tym razem z ochotą zaangażowali się w tę wyjątkową inicjatywę.

Bocuse dOr Poland On Tour ma na celu:

- edukację i promocję marki Bocuse dOr w Polsce
- wyróżnienie finalistów
- pokazanie miejsc pracy kandydatów i podkreślenie jak ważne jest wsparcie pracodawcy dla każdego startującego w konkursie
- propagowanie polskiej kuchni
- promocję selekcji europejskiej, która odbędzie się w maju w Tallinie

Poniżej przedstawiamy daty i miejsca kolacji dla wszystkich zainteresowanych wysoką kulturą kulinarną:

- 3.04 – Mennicza Fusion we Wrocławiu, szef Łukasz Budzik

- 24.04 – Hotel Uniqus Palace w Krakowie, szef Mateusz Suliga

- 15.05 – restauracja Szara Gęś w Krakowie, szef Michał Stężalski

- 5.06 – restauracja Autentyk – kuchnia i ludzie w Poznaniu, szef Ernest Jagodziński

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego polecamy by już dzisiaj zarezerwować sobie stolik.

- Pomysł kolacji narodził się spontanicznie i był naturalnym, kolejnym krokiem po polskiej selekcji w listopadzie 2019. Ogromny pozytywny odzew ze strony branży oraz wiele ciepłych słów, które padło pod adresem ostatniego konkursu pokazało, iż marka Bocuse dOr ma się coraz lepiej w Polsce, co nie oznacza jednak, że należy teraz spocząć na laurach. Stąd Bocuse dOr Poland On Tour i kolejne działania wzmacniające markę, przybliżające sylwetki naszych finalistów oraz pokazujące ich współpracę w przygotowaniu wspólnie dań. Kilka miesięcy temu byli rywalami a dziś potrafią współdziałać pokazując w ten sposób, że każdy z nich jest wygrany choć tylko jeden będzie reprezentował Polskę w Tallinie podczas europejskiej rozgrywki w maju 2020 roku - podsumowała Dorota Karwacka, promotion manager Bocuse dOr Team Poland i dodała – poprzez ten projekt chcemy też zachęcić innych szefów kuchni do podjęcia rękawicy i startu w kolejnej polskiej selekcji w 2021 roku.

Bocuse dOr Poland On Tour jest wstępem do kolejnego międzynarodowego projektu Akademii, ale o tym poinformujemy niebawem.

Tymczasem zapraszamy serdecznie do Wrocławia, Krakowa i Poznania w wyjątkową podróż po smakach Bocuse dOr Poland!

Organizator: Akademia Bocuse d’Or Poland

Partnerzy wydarzenia: Gastro Magic Service, Convotherm, Tork, Las-Kalisz, Żywiec Zdrój, Plastmet, Cheman

Więcej >>

Znamy zwycięzcę Bocuse dOr Poland 2019!

Miesiące przygotowań, stres, pot i łzy a to wszystko by odbyła się polska selekcja jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych na świecie jakim jest Bocuse dOr.

32 lata temu wybitny francuski szef kuchni Paul Bocuse postawił na piedestał wyjątkowych kucharzy – stworzył konkurs, który do dziś jest symbolem doskonałości sztuki kulinarnej w wydaniu najlepszych szefów kuchni na świecie. Znaleźć się w tym zacnym gronie to z pewnością wielki prestiż, ale i nie lada wyzwanie.   
21 listopada podczas 27. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA® w Krakowie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej odbył się finał polskich eliminacji tego znakomitego konkursu. Tego dnia oczy polskiej gastronomii były skierowane w jedną stronę.  Sześciu utalentowanych, młodych szefów kuchni, którzy zostali wyłonieni w preeliminacjach stanęło do walki o najwyższe trofeum i miano najlepszego szefa kuchni a wraz z nimi pomocnicy:
-
Łukasz Budzik, szef kuchni Mennicza Fusion oraz Damian Wabnitz (commis)
- Ernest Jagodzińs
ki, szef kuchni Autentyk – kuchnia i ludzie oraz Łukasz Daszyński (commis)
-
Jakub Kasprzak, szef kuchni Sezony. Hotel i restauracja) oraz Patryk Paczkowski (commis)
- Krzysztof Nawrocki
, szef kuchni Karczoch oraz Łukasz Leśniak (commis)
- Michał Stężalski
, szef kuchni Szara Gęś oraz Wiktor Witkoś (commis)
- Mateusz Suliga, szef kuchni Unicus Palace oraz Piotr Dawid (commis)

Zwyciężył Jakub Kasprzak przy wsparciu Patryka Paczkowskiego. Kuba nie krył łez wzruszenia, wygrana była jego wielkim marzeniem. W poprzedniej selekcji był drugi, dlatego w tym roku zwycięstwo było dla niego tak ważne.

- To dla mnie wyjątkowy moment, na który bardzo długo czekałem. Ciężka praca i inwestycja w siebie dała zamierzone rezultaty. Teraz przede mną kolejne wyzwania – Tallin i europejskie eliminacje. Tu ważne będzie wszystko. Usłyszałem już cenne wskazówki od naszych jurorów z zagranicy i wiem, że to dopiero wierzchołek góry tego jak i co muszę zrobić. Ale dziś jestem szczęśliwy i na chwilę na tym uczuciu się skupię a od poniedziałku ruszam do pracy! – powiedział Jakub Kasprzak, zwycięzca Bocuse dOr Poland 2019.

Uczestnicy dotarli na miejsce konkursu po 6 rano. W powietrzu wyczuwało się spory stres.
O 8:30 na stanowisku numer jeden pracę rozpoczął pierwszy zawodnik a później kolejno co 20 minut startowali kolejni szefowie.
Każdy z uczestników na przygotowanie dwóch dań z ryby i mięsa miał zaledwie 5 godzin 35 minut. To niewiele biorąc pod uwagę poziom konkursu i surową ocenę zacnego, międzynarodowego jury.
W tym roku zawodnicy mieli do przygotowania na przystawkę danie z pstrąga ojcowskiego w akompaniamencie kaszy jaglanej, warzyw kapustnych polskich i ślimaków lądowych z polskich hodowli, serwowane wyłącznie na talerzach w 15 porcjach. Danie główne miało być skomponowane na bazie królika Las -Kalisz, ziaren słonecznika oraz fasoli suchej polskiej i zaprezentowane na platerze a następnie wyserwowane na 15 talerzach.

Oba dania musiały zawierać 50% warzyw, roślin lub ziół, w tym wykorzystane trzy dowolne dodatki według uznania kandydata.

Kandydaci pracowali na stanowiskach w skupieniu, gdzieniegdzie widać było stres, ale to akurat normalne. Z godziny na godzinę dania nabierały kształtu. Zgromadzona licznie publiczność bacznie przyglądała się zmaganiom kandydatów i z werwą dopingowała swoich faworytów.

Gotowe dania prezentowane były w pierwszej kolejności 12 jurorom degustacyjnym, a to jakże odpowiedzialne zadanie przypadło w udziale Monice Ignaciuk, Mistrzyni Cukiernictwa która z ogromnym z wdziękiem paradowała kolejno z talerzami kandydatów. Następnie uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych im prof. Odona Bujwida nr 2 w Krakowie podawali talerze Jury. 

Konkurs poprowadził Karol Okrasa, który nie tylko jest świetnym kucharzem, ale rewelacyjnie sprawdził się tu w roli Mistrza Ceremonii swobodnie komentując to co się działo na konkursie i to w dwóch językach – polskim i angielskim, z uwagi na zagranicznych Gości w tym słynnych szefów z elitarnego stowarzyszenia Bocuse dOr Winners.

Na wielkim telebimie poza zmaganiami kulinarnych gigantów, można było zobaczyć filmy promocyjne Partnerów konkursu, wypowiedzi ekspertów i komentarze jurorów.

- Bardzo się cieszę, że polską selekcję 2019 udało nam się przeprowadzić w Krakowie w ramach projektu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Dostaliśmy duże wsparcie od miasta Krakowa, co cieszy podwójnie, gdyż takie zainteresowanie władz miasta pomaga w organizacji wydarzenia na tak dużą skalę. Międzynarodowe jury, które zbudowaliśmy to dla nas kolejny powód do dumy i ogromnej radości. Kandydaci stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali się wspaniale, ale jak wiadomo, mógł wygrać tylko jeden, a był nim w tym roku Jakub Kasprzak, któremu serdecznie gratuluję! – powiedział Jacek Krawczyk, Prezes Zarządu Bocuse dOr Poland.

Finał polskich eliminacji został przeprowadzony na takich samych zasadach i wytycznych regulacyjnych ustanowionych przez Międzynarodowy Komitet Organizacyjny Bocuse dOr.

Nad przebiegiem całego konkursu czuwał Prezydent Akademii Bocuse dOr Poland Adam Chrząstowski, natomiast za stronę techniczną odpowiadał szef Łukasz Konik.
- Bocuse dOr Poland 2019 było wydarzeniem bardzo ważnym dla całej branży gastronomicznej. Bardzo się cieszę, iż udało się nam zaangażować szefów ze wszystkich stowarzyszeń kucharskich, tym samym polska selekcja pokazała, że potrafimy świetnie współdziałać mimo różnic nas dzielących. Zwyciężył w pięknym stylu Jakub Kasprzak przy pomocy Patryka Paczkowskiego. Był świetnie przygotowany a doświadczenie z poprzedniej edycji z pewnością mu się przydało. Teraz przed nami ogromne wyzwanie jakim jest Tallin i europejski finał. Za chwilę powołamy zespół mentorów, który mam nadzieję dobrze przygotuje Kubę do godnego reprezentowania Polski na arenie europejskiej. – powiedział Adam Chrząstowski, Prezydent Akademii Bocuse dOr Poland.

Kandydatów oceniało międzynarodowe jury degustacyjne pod przewodnictwem Adama Chrząstowskiego a wśród jurorów znaleźli się następujący szefowie:
- Kurt Scheller – Honorowy Przewodniczący Jury, Akademia Kurta Schellera

- Emmanuel Renaut – Honorowy Przewodniczący Jury, Flocons del Sel *** Francja

- Robert Sowa, N31 By Robert Sowa

- Dariusz Zahorański, Radisson Blu Sobieski

- Marcin Filipkiewicz, Hotel Copernicus

- Philip Tessier, Prezydent Bocuse d’Or Winners

- Philippe Mille, Les Crayères ** Francja

- Mariusz Pieterwas, Krew i woda

- Tomasz Purol, Blow Up Hall 5050

- Dimitri Demjanov – Prezydent Bocuse d’Or Estonia

- Francis Cardenau – Prezydent Bocuse d’Or Dania

Kwestie stricte kuchenne oceniali jurorzy techniczni, którzy od 6 rano byli obecni na stanowiskach konkursowych. Brali pod uwagę mise en place, gospodarkę odpadami, czystość i higienę pracy oraz prawidłowe zastosowanie technik kulinarnych.
W tym zacnym kręgu jurorskim pod przewodnictwem Dominika Brodziaka (Panorama, Hotel Park) znaleźli się szefowie:

- Konrad Birek, Unilever Food Solutions

- Krzysztof Gradzewicz, Radisson Hotel & Suites

- Maciej Majewski, La Brasserie Moderne

- Marcin Soból, Prezes Euro-Toques

- Rafał Targosz, ZaKładka


- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogłem wziąć udział w konkursie Bocuse d’Or Poland choć tym razem już jako juror. To wspaniałe wydarzenie, w którym warto być i obserwować młodych szefów kuchni, którzy walczą o swoje marzenia. Bo o tu przede wszystkim chodzi. Cieszy mnie, że jest tak wielu utalentowanych młodych szefów kuchni w naszym kraju, którzy tak dobrze radzą sobie w kuchni wykorzystując różne techniki. Niestety jak w każdym konkursie, tu również stres towarzyszył zawodnikom. Dla jednych było to mobilizujące, innych paraliżowało, co miało swój wydźwięk w przyznaniu punktów karnych za przekroczenie czasu. Niemniej jednak jestem pełen uznania dla wszystkich kandydatów – powiedział Dominik Brodziak, Przewodniczący Jury Technicznego.

Na podium stanęli:

I miejsce – Jakub Kasprzak

II miejsce – Ernest Jagodziński

III miejsce – Michał Stężalski

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się zaraz po konkursie, jak tylko wszystkie punkty pod bacznym okiem radcy prawnego zostały zliczone. Tę jakże emocjonująca część konkursu zaszczyciły swoją obecnością takie osobistości jak: Wiceprezydent miasta Karkowa Pan Bogusław Kośmider, Ambasador Francji w Polsce Pan Frédéric Billet, Konsul Generalny Francji w Krakowie Pan Frédéric de Touchet oraz Pani Dyrektor Wydziału ds. Turystyki Miasta Krakowa Elżbieta Kantor, którzy wręczyli nagrody zwycięzcom.

Wieczorem, odbyła się uroczysta Gala Dinner w Pałacu Wielopolskich, na której wręczono podziękowania wszystkim PARTNEROM konkursu. Nie zabrakło słów uznania od Pani Wiceprezydent Anny Korfel-Jasińskiej i Ambasadora Francji Pan Frédéric Billet, którzy na koniec życzyli zwycięzcy i całemu Komitetowi Organizacyjnemu kolejnych spektakularnych sukcesów.

Od 32 lat szefowie kuchni na całym świecie walczą o siebie, swoje marzenia, o to by ich fach i kunszt został doceniony i nagrodzony. To gdzie dziś są, zawdzięczają wspaniałemu człowiekowi, wielkiemu mistrzowi kulinarnemu Paulowi Bocuse, który stworzył wyjątkową społeczność liderów na całym świecie. Bycie członkiem Bocuse dOr Family to z pewnością wielki zaszczyt.

Bocuse dOr Poland 2019 już za nami. Wydarzenie jeszcze długo nie zejdzie z ust polskiej gastronomii, gdyż jak wielu twierdzi było zorganizowane na wysokim, światowym poziomie.
W jury konkursu polskiej selekcji poza niekwestionowanymi autorytetami polskiej sceny kulinarnej po raz pierwszy w historii zasiadały również sławy międzynarodowego formatu, szefowie kuchni z gwiazdkowych restauracji, prawdziwi mistrzowie w swojej dziedzinie.
Do organizatorów zewsząd spływają gratulacje i wyrazy uznania, co cieszy bardzo i daje świadectwo, że polska gastronomia rośnie w siłę.

Więcej >>

Nowy Prezydent Coupe du Monde de la Patisserie!

We wtorek, 10 września 2019r. Klub Coupe du Monde de la Patisserie powołał Pierrea Herme na nowego przewodniczącego konkursu Coupe du Monde de la Patisserie.

Pierre Herme rozpoczął swoją działalność od współpracy z Gastonem Lenotre, zanim narzucił swoją wyjątkową wizję i jej kreacje, w tym subtelne skojarzenia, takie jak malina, róża i liczi, których używa do deseru Ispahan. Zrewolucjonizował także tradycje i na początku 2000 roku stał się punktem odniesienia dla przemysłu cukierniczego na całym świecie. Pierre Herme został wybrany na przewodniczącego Coupe du Monde de la Patisserie zarówno ze względu na jego genialny talent cukierniczy, jak i międzynarodową pozycję. Konkurs ujawnił w ciągu ostatnich 30 lat najlepsze młode talenty jak Christophe Michalak, Angelo Musa, Quentin Bailly lub ostatnio Etienne Leroy, Pierre Marcolini, wszyscy zwycięzcy Pucharu Świata. Jego zaangażowanie w branżę cukierniczą, z pewnością pomoże odkryć talenty jutra.

Pierre Herme idzie śladami Gabriela Paillasson, człowieka, który poświęcił swoje życie i karierę znakomitej słodkiej sztuce i założył konkurs 30 lat temu. Gabriel Paillasson jest posiadaczem dwóch wyróżnień „Meilleur Ouvrier de France” i odegrał kluczową rolę w zagwarantowaniu, że Coupe du Monde de la Patisserie stał się prestiżowym konkursem, który jest uznawany przez wszystkich dzisiaj, a który zostaje Honorowym Prezydentem. Pierre Herme bez wątpienia utrwali podstawowe wartości, w tym doskonałość oraz dzielenie się umiejętnościami i wiedzą.

Kolejnym etapem konkursu Coupe du Monde de la Patisserie jest Europejska Selekcja, 12 i 13 stycznia 2020 r., podczas targów Europain w Paryżu.

zdjęcie: Stephane de Bourgies

Więcej >>

Finał Bocuse dOr Poland 2019 odbędzie się w Krakowie!

21 listopada 2019 roku odbędzie się kolejna polska selekcja konkursu Bocuse dOr. Tym razem to Kraków będzie gościł polską i światową gastronomię w ramach projektu Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej.

Zapowiada się zatem wielkie wydarzenie, podczas którego emocje nie tylko kulinarne sięgną zenitu. Sześciu młodych, utalentowanych szefów kuchni stanie do rywalizacji by zdobyć upragnioną statuetkę i tytuł Najlepszego Szefa w Polsce.
To wspaniałe kulinarne widowisko rozegra się podczas 27. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA. Na oczach szerokiej publiczności oraz polskich i zagranicznych jurorów – szefów kuchni z gwiazdkowych, znakomitych restauracji, autorytetów w dziedzinie światowych kulinariów zaprezentują swoje umiejętności następujący szefowie:
- Łukasz Budzik – restauracja Mennicza Fusion, Wrocław
- Ernest Jagodziński – restauracja Autentyk – kuchnia i ludzie, Poznań
- Jakub Kasprzak – Sezony. Restauracja i Hotel, Trzek
- Krzysztof Nawrocki – restauracja Karczoch, Konstancin Jeziorna
- Michał Stężalski – restauracja Szara Gęś, Kraków
- Mateusz Suliga, Hotel Uniqus Palace, Kraków

W ciągu 5 godzin i 35 minut kandydaci przy wsparciu swoich pomocników (commis) będą musieli przygotować danie mięsne dla 15 osób, zaprezentowane na platerze (tacy) oraz danie z ryby w 15 porcjach, które zaserwują wyłącznie na talerzach.
W tym roku Komitet Wykonawczy na temat przewodni konkursu wybrał następujące produkty:
- Danie mięsne skomponowane na bazie królika hodowlanego z ziarnem słonecznika oraz przy użyciu polskiej fasoli
- Danie rybne
przygotowane z Pstrąga Ojcowskiego z kaszą jaglaną, polskimi warzywami kapustnymi w akompaniamencie ślimaków lądowych z polskich hodowli.

Oba dania muszą zawierać 50% warzyw, roślin lub ziół, w tym wykorzystane trzy dowolne dodatki według uznania kandydata.

Konkurs zostanie przeprowadzony na takich samych zasadach i wytycznych regulacyjnych ustanowionych przez Międzynarodowy Komitet Organizacyjny Bocuse d’Or. Należy podkreślić, że zasady konkursu są bardzo surowe, a każde spóźnienie wiąże się z otrzymaniem od jurorów punktów ujemnych.

- Bardzo się cieszę, że kolejna polska selekcja przed nami. Mając doświadczenie z organizacji pierwszej selekcji, udziału w europejskim półfinale w Turynie, ale też zaznaczając polski akcent w Lyonie, jestem przekonany, że każda kolejna selekcja będzie dopracowana w najmniejszym szczególe choć pewnie nie będzie tak idealnie, żeby nie było nad czym pracować w przyszłości. Była Warszawa, był Turyn, był Lyon teraz będzie Kraków co dla mnie osobiście, oznacza przyspieszony puls, bo jak większość wie to miasto znalazło swoje miejsce głęboko w moim sercu, tym bardziej będzie to dla mnie wielkie wydarzenie - powiedział Adam Chrząstowski, Prezydent Akademii Bocuse dOr Poland. 

Warto dodać, iż Patronat Honorowy nad konkursem objął Pan Prezydent Jacek Majchrowski, Bocuse dOr Winners, ekskluzywne stowarzyszenie zrzeszające najznakomitszych szefów kuchni światowej rangi, zwycięzców tego najlepszego konkursu kulinarnego na świecie oraz Ambasador Francji.

- Bocuse dOr Poland kolejny przystanek będzie miał w Krakowie. Cieszę się, że inicjatywa organizacji polskiej selekcji tego prestiżowego konkursu wyszła od Pani Dyrektor Elżbiety Kantor i całego zespołu Wydziału ds. Turystyki Miasta Kraków, aby zorganizować to wydarzenie podczas Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej Kraków 2019. Dalej sprawy potoczyły się bardzo szybko i tym samym cała kulinarna Europa Bocuse dOr Family w listopadzie będzie patrzyła na to piękne historyczne miasto, które swoimi zakamarkami ma wiele wspólnego z Lyonem, rodzinnym miastem naszego śp. Paula Bocuse - powiedział Jacek Krawczyk, Prezes Zarządu Bocuse dOr Poland.

Serdecznie zapraszamy do Krakowa, Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Obiecujemy niezapomniane wrażenia kulinarne, rywalizację na najwyższym poziomie, ogromne emocje oraz wielkie nazwiska polskiej i światowej gastronomii!

Więcej >>

Zakwalifikowani do PREELIMINACJI Bocuse dOr Poland 2019

Bocuse dOr jest marzeniem, tak powiedział uczestnik poprzedniej edycji polskiej selekcji tego najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świecie.

Żeby spełniać swoje marzenia, trzeba mieć nieograniczoną wyobraźnię, motywację i determinację oraz szczyptę smaku w pełnym tego słowa znaczeniu.
Czy kandydaci startujący w Bocuse dOr Poland 2019 posiadają te cechy? O tym przekonamy się już niebawem.

Przed nami kolejna krajowa selekcja poprzedzona PREELIMIANACJAMI.

W tym roku również Komitet Wykonawczy podjął decyzję o przeprowadzeniu wstępnych eliminacji, w celu wyłonienia maksymalnie 6 kandydatów, którzy zaprezentują się w ostatecznej rozgrywce podczas krajowej selekcji Bocuse dOr Poland 2019, która odbędzie się w listopadzie tego roku.

Do PREELIMINACJI konkursu Bocuse dOr Poland mogli zgłaszać się wszyscy zainteresowani profesjonalni kucharze spełniający podstawowe wymagania (wiek, obywatelstwo polskie).

Organizatorzy otrzymali wiele zgłoszeń od młodych szefów kuchni z całej Polski. Formularz aplikacyjny poza CV kandydata, zawierał dwa szczegółowe przepisy potraw opatrzone zdjęciami.  Kandydaci mieli przygotować dwa dania: mięsne i wege. Nadesłane propozycje były bardzo ciekawe, co pokazuje, iż polscy kucharze mają ogromny potencjał i wyobraźnię kulinarną.

Po weryfikacji wniosków pod względem formalnym oraz receptur, Komitet Wykonawczy pod przewodnictwem Adama Chrząstowskiego Prezydenta Akademii Bocuse dOr Poland, wytypował 8 szefów kuchni do PREELIMINACJI konkursu Bocuse dOr Poland 2019. Poniżej podajemy nazwiska szefów w kolejności alfabetycznej:

 1. Łukasz Budzik, restauracja Mennicza Fusion we Wrocławiu
 2. Ernest Jagodziński, restauracja Autentyk – Kuchnia i Ludzie w Poznaniu
 3. Jakub Kasprzak, restauracja Sezony
 4. Patryk Kwieciński, własne bistro niebawem
 5. Krzysztof Nawrocki, restauracja Karczoch w Konstancinie Jeziorna
 6. Michał Stężalski, restauracja Szara Gęś w Krakowie
 7. Patryk Studziński, Radisson Blu Hotel w Krakowie
 8. Mateusz Suliga, Hotel Unicus Palace w Krakowie

Wszystkim Szefom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu!

PREELIMINACJE odbędą się pod koniec czerwca 2019 roku w Akademii Kurta Schellera

Partnerami wydarzenia są:

Akademia Kurta Schellera, Gastro Magic Service, 123Gastro

Więcej >>

Bocuse dOr Winners Patronem Honorowym polskiej selekcji 2019!

Mamy świetną wiadomość! Patronat honorowy nad polską selekcją 2019 objęła organizacja najlepszych szefów kuchni na świecie Bocuse dOr Winners!
Bocuse dOr Winners – ekskluzywne stowarzyszenie najznakomitszych szefów kuchni na świecie, zwycięzców najlepszego konkursu kulinarnego - Bocuse dOr.
Powołane do życia w 2000 roku by wzmocnić powiązania między wszystkimi szefami, którzy w ciągu 32 lat stanęli na podium. Dzisiaj o jego sile stanowi 39 szefów kuchni z 11 krajów, którzy na co dzień są spadkobiercami spuścizny ś.p Paula Bocuse, którzy poprzez start w tym wyjątkowym konkursie zobowiązali się kontynuować jego dzieło.
Na czele stowarzyszenia stoi Phillip Tessier.
Wśród członków znajdują się światowej klasy szefowie kuchni (MOF), którzy są właścicielami, zarządzają czy pracują w najlepszych restauracjach na świecie wyróżnionymi gwiazdkami Michelin i czapkami Gaullt&Millau. Występują w roli trenerów, promotorów oraz zasiadają w Komitecie Wykonawczym Bocuse dOr.

Współpraca z tą najbardziej ekskluzywną grupą światowej śmietanki kulinarnej to ogromne wyróżnienie dla naszej organizacji. A możliwość osobistego kontaktu z grupą szefów, która odwiedzi Polskę podczas naszej selekcji 2019 to wielki prestiż.
Bocuse dOr Winners objęło Patronat Honorowy po raz pierwszy w historii Bocuse dOr Poland.

Więcej >>

Zgłoś się do Bocuse dOr Poland 2019

Przygotowania do krajowych eliminacji Bocuse dOr Poland 2019 ruszyły pełną parą!
Komitet Organizacyjny Bocuse dOr Poland
w składzie: Adam Chrząstowski – Prezydent Akademii Bocuse dOr Poland, Łukasz Konik, Tomasz Purol, Rafał Targosz, Jarek Uściński oraz Jacek Krawczyk – Prezes Zarządu Bocuse dOr Poland zdecydował o przeprowadzeniu PREELIMINACJI w celu wyłonienia maksymalnie 6 kandydatów, którzy wystartują w finale eliminacji krajowych Bocuse dOr Poland w listopadzie 2019 roku.

Do PREELIMINACJI konkursu Bocuse dOr Poland mogą zgłaszać się wszyscy zainteresowani profesjonalni kucharze spełniający podstawowe wymagania (wiek, obywatelstwo polskie).

Konkurs skierowany jest do kucharzy czynnych zawodowo, którzy mają ukończone 23 lata
w dniu Wielkiego Finału Bocuse dOr w Lyonie tj. styczeń 2021. Każdy z kandydatów sam dobiera sobie kucharza asystenta (commis), który nie może mieć ukończone 22 lata w dniu Wielkiego Finału Bocuse dOr w Lyonie (styczeń 2021) - czyli jest urodzony po 29 stycznia 1999.

Na podstawie zgłoszeń Krajowy Komitet Organizacyjny zaprosi wybranych kandydatów na PREELIMINACJE podczas, których zaprezentują oni po 2 dania w dwóch porcjach:
- jedno danie wege (dwa talerze)
- jedno danie mięsne (dwa talerze)

Szczegółowe informacje dotyczące PREELIMINACJI znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU na stronie www.bocusedorpoland.pl w zakładce KONKURS.

FORMULARZ do pobrania

PREELIMINACJE REGULAMIN do pobrania

FINAŁ REGULAMIN do pobrania

PREELIMINACJE Bocuse dOr Poland 2019 organizowane są przez Akademię Bocuse dOr Poland i odbędą się 24 czerwca 2019 roku w Akademii Kurta Schellera, ul. Piastowska 65, Jawczyce.

Formularz aplikacyjny wraz z podpisanym regulaminem należy przesłać do 3 czerwca 2019 na adres: zgloszenia@bocusedorpoland.pl.

Informacja o zakwalifikowanych kandydatach zostanie podana do wiadomości 6 czerwca 2019 na stronach: www.bocusedorpoland.pl oraz Patronów Medialnych.

***

Bocuse dOr jest konkursem wysokiej klasy gotowania, który odbywa się przed publicznością i jest prezentacją najnowszych światowych trendów kulinarnych. W konkursie kładzie się duży nacisk na kreatywność, technikę, smak oraz teksturę. Bocuse dOr ma na celu promowanie i rozwijanie młodych talentów w kraju i poza jego granicami, promowanie różnorodności dziedzictwa kulinarnego oraz polskiej gastronomii jak również zwiększenie świadomości kulinarnej kucharzy i szefów kuchni.
Finał konkursu Bocuse dOr odbywa się co dwa lata w samym sercu Sirha, profesjonalnych targów w Lyonie poświęconych gastronomii.

Więcej >>

Ruszyły szkolenia w Akademii Bocuse dOr Poland

Jak mawiał o kucharzach Paul Bocuse, jeden z najwybitniejszych szefów kuchni XX wieku – Jesteśmy pracownikami fizycznymi. Musimy się nauczyć naszego zawodu. Obejmuje to również mentoring, czyli naszym obowiązkiem jest przekazywać te naukę dalej.

Dlatego na całym świecie powstały krajowe Akademie Bocuse dOr, by edukować i wspomagać młodych kucharzy w ich codziennych działaniach.
Dzielenie się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem jest niezwykle cenną wartością.

W Polsce również została powołana do życia Akademia Bocuse dOr Poland, która wspiera młodych adeptów sztuki kulinarnej i profesjonalnych szefów kuchni w codziennym rozwoju zawodowym. Jej celem jest ciągłe dążenie do perfekcji i rozwijanie znaczenia sztuki kulinarnej, a także organizowanie inicjatyw, które utrzymają prestiż konkursu Bocuse dOr w Polsce.

Dlatego niezmiernie miło jest nam poinformować, iż właśnie ruszyły zapisy na KURSY PODSTAWOWE w Akademii Bocuse dOr Poland.
Zapraszamy serdecznie wszystkich młodych adeptów sztuki kulinarnej, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty do wzięcia udziału w ciekawych warsztatach prowadzonych przez wybitnych szefów kuchni, autorytety w dziedzinie gastronomii.

Akademia dąży do tego, by kariera młodych ludzi była bardziej znacząca i skuteczna, stąd propozycje szkoleń, które mają pobudzać ich do działania, dynamizować oraz rozwijać u nich wartości sztuki kulinarnej.

Dlaczego Akademia Bocuse dOr Poland?
No, cóż Bocuse dOr jest marką samą w sobie. To synonim doświadczenia, ogromnej wiedzy i niebywałych umiejętności, to również smak, kreatywność i nieograniczona wyobraźnia i fantazja kulinarna, której nie boją się puścić wodzy najlepsi szefowie kuchni na świecie.

Zapisy oraz wszelkie informacje dotyczące szkoleń:

kontakt@bocusedorpoland.pl

Biuro Bocuse dOr Poland: +48 605 505 205  

Adam Chrząstowski (Head Chef Akademii Bocuse dOr Poland): +48 693 293 347

Terminy najbliższych szkoleń:

- 26-28.04.2019

- 17-19.05.2019

Czas trwania szkolenia – 3 dni (24 godziny) z 5 trenerami!

Miejsce: Warszawa

Więcej >>

Akademia Bocuse dOr Poland partnerem Goût de/Good France 2019

Wydarzenie Goût de/Good France 2019 odbędzie się jak co roku 21 marca, by promować na świecie wyśmienitą kuchnię francuską. Właściciele restauracji, którzy chcieliby wziąć udział w piątej edycji wydarzenia Goût de/Good France, mogą się już rejestrować na stronie www.goodfrance.com.

Zapisanie się jest niezbędne, by uczestniczyć w tej akcji; powinno ono nastąpić przed 15 lutego 2019 r., aby każda zgłoszona restauracja została uwzględniona na liście ogłoszonej przez francuskiego Ministra Spraw Europejskich i Zagranicznych podczas oficjalnej konferencji prasowej w połowie lutego w Paryżu.

W 2019 roku Goût de/Good France wyeksponuje region Prowansji, który będzie głównym partnerem tej edycji. Każdy szef kuchni będzie mógł swobodnie wybrać francuskie dania, które zaserwuje 21 marca, jednak mile widziany będzie prowansalski przepis czy specjalność tego regionu.

W 2019 roku tematem będzie także zrównoważony rozwój w postaci odpowiedzialnej gastronomii i zaangażowania się szefów kuchni w ochronę planety poprzez ograniczenie w szczególności odpadów z tworzyw sztucznych.

Każde zgłoszone podczas zapisów menu powinno składać się z następujących pozycji: przystawka, danie główne, deska serów, deser, a do tego francuskie wina czy szampany.

W połowie lutego na stronie www.goodfrance.com opublikowana zostanie interaktywna mapa ze zgłoszonymi restauracjami, co sprzyjać będzie lepszemu, ogólnoświatowemu rozpropagowaniu informacji o tym wydarzeniu.

Dla uzyskania dodatkowych informacji prosimy skontaktować się z:
Żaneta Jabłońska 
Dział Prasowy
Ambasada Francji w Polsce
tel. 22 529 30 25
zaneta.jablonska@diplomatie.gouv.fr

*Czwarta edycja Goût de/Good France była wielkim sukcesem. Uczestniczyło w niej 3500 restauracji na całym świecie, w tym ponad 130 z Polski. Łącznie blisko 300 000 osób miało okazję spożyć kolację Goût de/Good France w 152 krajach.

Więcej >>

Polacy podczas Wielkiego Finału Bocuse dOr w Lyonie

Niedawno zakończyły się jedne z największych targów gastronomicznych w Europie – Sirha 2019 w Lyonie. W ciągu pięciu dni (26-30.01) poza stricte targowymi spotkaniami odbyły się trzy finały najważniejszych konkursów: cateringowego – International Catering Cup, cukierniczego – Coupe du Monde de la Patisserie oraz kulinarnego – Bocuse dOr.

Tego co działo się na kulinarnej scenie nie da się opowiedzieć słowami, to po prostu trzeba było przeżyć. Najlepsi szefowie kuchni i cukierni z całego świata skupieni w jednym miejscu i czasie. Zapierające dech w piersiach prace cukierników i kucharzy świadczące o najwyższym poziomie i pełnym profesjonalizmie uczestników. W roli jurorów najznakomitsze nazwiska światowej sławy gastronomicznej.

Dla Polski były to również wielkie chwile. Po raz pierwszy w historii Akademia Bocuse dOr Poland miała wyjątkową okazję zaprezentować się w strefie dla profesjonalistów CHEFS VILLAGE podczas Wielkiego Finału Bocuse dOr.

W tym najbardziej prestiżowym miejscu zaaranżowane zostało stoisko HAVE A TASTE OF POLAND, na którym przez 5 dni polscy szefowie kuchni pod batutą Adama Chrząstowskiego, Prezydenta Akademii Bocuse dOr Poland, Łukasza Konika, Tomasza Milewskiego i Michała Soliwody serwowali prawdziwe smaki polskiej kuchni. Ponieważ nasze dziedzictwo kulinarne wciąż nie jest dostatecznie doceniane przez obcokrajowców szefowie zadbali by tę tendencję odmienić. Zainspirowani dawnymi, staropolskimi recepturami oraz wykorzystując nowoczesne techniki skomponowali wyjątkowe menu, które zarówno wizualnie jak i smakowo robiło ogromne wrażenie na degustujących.

Na talerzach znalazły się wspaniałe polskie ryby jak wędzony Pstrąg Ojcowski, sandacz, flądra i dorsz, oczywiście w różnych odsłonach okraszone kawiorem z Zielenicy. Poza tym jeleń, sarna i królik, regionalne Sery Korycińskie od firmy Zarzeccy a także serki i jogurty Mlekpol oraz wspaniałe wędliny Zyguła a to wszystko w akompaniamencie świeżego, chrupiącego rodzimego pieczywa od InterEuropol wypiekanego na miejscu i mocnych, polskich trunków Dworu Sieraków czy delikatnych win z Winnicy Turnau, które były idealnym dopełnieniem serwowanych przez szefów potraw. Dania z pewnością nie byłyby takie smaczne, gdyby nie dodatki w postaci chrupiących warzyw podanych na różny sposób od firmy Bukat.
Jako że Polska słynie z jabłek nie mogło ich zabraknąć i na naszym stoisku. Jabłko Grójeckie, którego rumiany kolor zachęcał do chrupania cieszyło się dużą popularnością i było świetną kontynuacją polskich smaków po daniach głównych.

Aby nie być gołosłownym prezentujemy wybrane dania z autorskiego menu skomponowanego specjalnie na Lyon.

Rillette z wędzonego pstrąga z sałatką z własnego kawioru

Gravlax z sandacza

Pasztet z sarny z borowikami

Comber z królika z kaszą bulgur z lubczykiem

Jeleń w palonym sianie
Farszynki z wędzonym pstrągiem pod twarogiem z jabłkiem, orzechami i ziołami
Flądra na maśle czosnkowym z babką ziemniaczaną

Dorsz duszony w kapuście kiszonej

To była odsłona polskiej kuchni w wykonaniu szefów z różnych regionów Polski, którzy stanęli na wysokości zadania przygotowując szeroki wachlarz potraw, niesamowitych smaków i aromatów dzięki czemu świadomość obcokrajowców na temat polskiej kuchni, naszych regionalnych produktów oraz bogactwa naturalnego flory i fauny w Polsce znacznie wzrosła. 

Przygotowanie dań nie byłoby możliwe, gdyby nie kuchnia i grill od Charvet oraz sprzęt i wyposażenie, o które zadbała niezawodna wypożyczalnia gastronomiczna Gastro Magic Service. Zaś o profesjonalny wygląd szefów zatroszczyła się firma Cheman, co nie uszło uwadze naszej Pani fotograf Paulinie Jakóbiec oraz profesjonalnej ekipie filmowej z Dziamski Studio.

Polskie stoisko odwiedziło wielu znanych szefów kuchni, osobistości światowej sławy jak Jerome Bocuse, któremu do gustu przypadł tatar z jelenia, ponadto Regis Marcon i Christophe Bacquie, którzy zachwycili się polskimi rybami w ciekawej odsłonie zaproponowanymi przez naszych szefów. Nie mówiąc już o Michel Roth czy Francois Adamski oraz Enrico Crippa, którzy chwalili umiejętności naszych szefów i polskie smaki. Nie zabrakło również innych renomowanych szefów kuchni oraz Przyjaciół z Polski i zagranicy, wśród których znalazła się Pani Joanna Kozińska-Frybes - Konsul Generalny w Lyonie, która bardzo wsparła działania szefów w Chefs Village oraz była dobrym duchem polskiej strefy za co należą się jej ogromne podziękowania!

Poza pracą na stosiku nasi szefowie mieli niebywałą okazję poznać od kuchni przygotowania Wielkiego Finału Bocuse dOr, na wyciągnięcie ręki obserwowali przygotowania kandydatów przed rozpoczęciem zmagań a później już samej ich pracy na stanowiskach. Poznali tajniki zaplecza najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świecie oraz wymienili opinie i spostrzeżenia z Prezydentami innych Akademii Bocuse d’Or.

Silny akcent miał również miejsce za sprawą Adama Chrząstowskiego, który zaproszony do studia Bocuse dOr opowiedział o naszym dziedzictwie kulinarnym i wpływach innych narodowości na naszą kuchnię. Przybliżył Polskę, jej tradycje oraz walory nie tylko pod względem smaków, ale w szerszym ujęciu, zachęcając widzów do odwiedzin naszego pięknego kraju. Wywiad transmitowany był na żywo w internecie na oficjalnych kanałach Bocuse dOr oraz bezpośrednio na miejscu dostępny był dla szerokiej publiczności, która zgromadziła się na konkursie. O Polsce dowiedzieli się również wszyscy, którzy zajrzeli do Oficjalnego Programu Bocuse dOr (kilkanaście tysięcy egzemplarzy), w którym znalazła się reklama naszego kraju w dwóch językach. 

Lyon i polskie stoisko Have a taste of Poland odniosło sukces. Odwiedzający je profesjonaliści, osobistości ze świata międzynarodowej gastronomii z pewnością rozsmakowali się w Polsce. 
Przez polskie stoisko przewinęło się kilkanaście tysięcy osób. Szefowie w ciągu 5 dni wydali ponad 12 tysięcy porcji degustacyjnych, które cieszyły się dużym uznaniem.

Wielkie podziękowania za poświęcony czas, 6 dni ciężkiej pracy i wielką kreatywność oraz wyobraźnię kulinarną szefów Adama Chrząstowskiego, Łukasza Konika, Tomasza Milewskiego i Michała Soliwody, którzy godnie reprezentowali nasz kraj i byli prawdziwymi ambasadorami polskich smaków i produktów oraz rodzimej gastronomii.

Był to kolejny, ale nie ostatni projekt Akademii Bocuse dOr Poland.

Przed Akademią a przede wszystkim jej członkami kolejne wyzwania w Polsce i poza jej granicami.

Patronat Honorowy nad wyjazdem do Lyonu objął Pan Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Do zobaczenia za dwa lata! A tymczasem bardzo dziękujemy Partnerom za współpracę i ogromną pomoc przy projekcie HAVE A TASTE OF POLAND! 

Projekt HAVE A TASTE OF POLAND realizowany przez Akademię Bocuse d’Or Poland wsparło Ministerstwo Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej wykorzystując środki z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014 – 2020.

*** 

Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”

na lata 2014–2020 (PO RYBY 2014-2020)

Instytucją zarządzającą jest minister ds. rybołówstwa

 • Program wsparcia finansowego z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego UE (EFMR) dla Polski został zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 22 października 2015 r. Polsce przyznano ponad 531 mln euro, co wraz z wkładem z budżetu krajowego (ok. 179 mln euro) daje ok. 710 mln euro. Oznacza to, że nasz kraj jest w czołówce państw, które otrzymały najwięcej środków – alokacja ta stanowi jedną z 4 najwyższych w Unii Europejskiej.

 

 • EFMR przyczynia się do realizacji strategii „Europa 2020” oraz do wdrażania Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE. Dąży do realizacji priorytetów Unii w zakresie zrównoważonego rozwoju rybołówstwa i akwakultury i działań z nimi związanych.

 

 • W ramach PO RYBY 2014-2020 realizowanych jest 6 Priorytetów Unii (PU) oraz Pomoc Techniczna. Pomoc finansowa ukierunkowana została na wsparcie zarówno tradycyjnie rozumianego sektora rybackiego (jak to miało miejsce w perspektywie finansowej 2007-2013), jak i nowych komponentów, dotychczas finansowanych z innych źródeł niż fundusze UE – takich jak: rynek rybny, kontrola i egzekwowanie przepisów, gromadzenie danych oraz Zintegrowana Polityka Morska.

PU 1. Promowanie zrównoważonego, innowacyjnego i konkurencyjnego rybołówstwa
obszar wsparcia w ramach rybołówstwa morskiego obejmuje m.in. działania mające na celu zrównoważoną eksploatację zasobów oraz zwiększenie rentowności podmiotów sektora rybołówstwa, w tym dywersyfikację ich działalności i zróżnicowanie źródeł dochodów.

PU 2. Wspieranie zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej akwakultury – w sektorze akwakultury wsparciem objęte zostały m.in. działania inwestycyjne, zakup usług doradczych (o charakterze technicznym, naukowym, prawnym, środowiskowym lub gospodarczym) związanych z prowadzeniem gospodarstwa oraz ubezpieczenia zasobów akwakultury.

PU 3. Wspieranie wdrażania Wspólnej Polityki Rybołówstwa – działania wdrażane
w ramach tego priorytetu mają na celu zwiększenie efektywności systemu kontroli rybołówstwa oraz usprawnienie procesu zbierania danych rybackich, służących realizacji WPRyb.

PU 4. Zatrudnienie i spójność terytorialna na obszarach rybackich – pomocą zostały objęte działania mające na celu rozwój społeczno-gospodarczy obszarów rybackich i obszarów akwakultury poprzez tworzenie miejsc pracy i rozwijanie alternatywnych źródeł dochodów dla rybaków oraz innych gałęzi gospodarki związanych z rybactwem.

PU 5. Wspieranie wprowadzania do obrotu i przetwarzania – obszar wsparcia ukierunkowany został na działania służące wzrostowi konkurencyjności polskiego sektora przetwórstwa produktów rybołówstwa i akwakultury.

PU 6. Zintegrowana Polityka Morska – w ramach ZPM pomoc finansowa skierowana zostanie m. in. na działania służące organizacji sprawnego systemu zarządzania morskiego.

Istotne instytucje

Instytucja Zarządzająca przekazała część swoich zadań związanych z realizacją PO RYBY 2014-2020 instytucjom pośredniczącym (IP): Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oraz Samorządom Województw (SW). ARiMR jako instytucja pośrednicząca realizuje zadania Instytucji Zarządzającej w zakresie priorytetów I-III, V-VI oraz pomocy technicznej
PO RYBY 2014-2020. Do głównych zadań ARiMR należy ogłaszanie naborów, rozpatrywanie wniosków o dofinasowanie, podpisywanie umów, jak też przyzwanie i wypłata pomocy oraz kontrola operacji.

Samorządy, jako instytucje pośredniczące realizują ww. zadania w zakresie priorytetu IV,
z tym, że w ramach tego priorytetu wybranych zostało 36 Rybackich Lokalnych Grup Działania (RLGD), które w szczególności przeprowadzają nabór wniosków. 

Zasady obowiązujące beneficjentów przy ubieganiu się o dofinansowanie są ogłaszane na stronie internetowej IZ, IP lub RLGD. Ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie dla priorytetu I-III oraz V-VI są zamieszczane na stronie internetowej administrowanej przez ARiMR www.arimr.gov.pl oraz w siedzibie i oddziałach regionalnych ARiMR oraz na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rybołówstwa www.mgm.gov.pl, zaś dla priorytetu IV ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie są zamieszczane na stronie internetowej administrowanej przez RLGD przeprowadzającą nabór.

http://www.bocusedorpoland.pl

Więcej >>

Za nami Wielki Finał 15. edycji Coupe du Monde de la Patisserie

W dniach 27-28 stycznia 2019 roku podczas targów Sirha w Lyonie odbył się po raz 15. Wielki Finał jednego z najbardziej prestiżowych konkursów cukierniczych na świecie Coupe du Monde de la Patisserie.

21 trzyosobowych drużyn ze wszystkich zakątków świata rywalizowało przez dwa dni pełnych emocji i pasji o tytuł "Mistrza Świata Cukierników". Wśród nich, po dziesięciu latach znalazła się ponownie Polska. Stało się to za sprawą ogromnej determinacji, pozytywnej energii oraz ciężkiej pracy i profesjonalnemu podejściu naszych znakomitych cukierników Michała Doroszkiewicza, Marka Moskwy i Damiana Wiśniewskiego.

W Lyonie Polacy rywalizowali z trzyosobowymi reprezentacjami z Algierii, Argentyny, Australii, Belgii, Brazylii, Chile, Chin, Egiptu, Włoch, Japonii, Malezji, Maroko, Meksyku, Singapuru, Korei Południowej, Szwecji, Tajwanu, Tunezji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.


Drużyny startowały w kilkuminutowych odstępach czasowych, Polacy rozpoczęli pracę drugiego dnia konkursu na swoim stanowisku w dziewiątej kolejności. W tym roku motywem przewodnim, który został narzucony przez Komitet Organizacyjny była: natura, flora i fauna i opierając się na tym temacie nasi cukiernicy opracowali autorskie receptury oraz stworzyli całą, spójną koncepcję wymaganych kreacji.

Bazując na tym naturalnym temacie panowie opowiedzieli własną historię, prezentując publiczności i zacnemu Jury swoje emocje, niebywałe zdolności i umiejętności artystyczne oraz wiele technik użycia różnych surowców jak czekolada, cukier, owoce czy lód.

Każda z ekip, w tym nasz słodki team miała tym razem 10 godzin na przygotowanie 19 deserów wegańskich na platerze, które nasze trio nazwało „Gifts of nature”, 3 tortów czekoladowych zatytułowanych A drop of life in nature”, 2 mrożonych tortów „A wave of freshness”, ponadto eksponat z czekolady, który wykonał Michał Doroszkiewicz, eksponat z karmelu, który stworzył Marek Moskwa oraz rzeźbę, w lodzie która wyszła spod dłuta Damiana Wiśniewskiego.

Nasi cukiernicy nie znaleźli się na podium, zajęli w ogólnej klasyfikacji 14 miejsce. Bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do Polski z podniesionymi głowami, dumni z tego, gdzie się znaleźli i w jak doborowym międzynarodowym towarzystwie. Walczyli dla siebie i dla polskiej branży cukierniczej, rozsławiając jej imię na międzynarodowych salonach. Panowie Michał Doroszkiewicz, Marek Moskwa, Damian Wiśniewski oraz Jarek Nowakowski, który wystąpił w roli Prezydenta naszego zespołu - walczyli całym sercem prezentując swoje niezwykłe umiejętności cukiernicze na najwyższym poziomie i za to należą im się słowa uznania oraz wielkie podziękowania. Fakt, że znaleźli się w gronie najlepszych światowych drużyn dowodzi tylko, że polskie cukiernictwo i cukiernicy mają się dobrze i zmierzają w odpowiednim kierunku.

 

Wśród krajów uczestniczących to zespół z Malezji, złożony z Wei Loon TAN (sugar candidate), Otto TAY (chocolate candidate) i Ming Ai LOI (ice candidate), zrobił największe wrażenie na jury i zdobył uznanie sędziów dzięki najbardziej kreatywnemu i zaskakującemu występowi zajmując tym samym pierwsze miejsce na podium.

1 miejsce: Malezja (Wei Loon Tan, Otto Tay, Ming Ai Lol)

2 miejsce: Japonia (Fumiaki Ito, Mirai Nishiyama, Ryohei Oguma)

3 miejsce: Włochy (Lorenzo Puca, Mattia Cortinovis, Andrea Restuccia)

 

Nagrody specjalne:

- „Eco-responsible prize” – Wielka Brytania

- „Sculpted Ice prize” – Victor Dagatan, USA

- „Chocolate prize” – Justin Williams, Australia

- “Sugar prize” – Jamie Houghton, Wielka Brytania

- “Team spirit prize” – Australia

- „Best promotional campaign prize” – Chile

- “Press prize” – Australia

- “Best poster prize” - Maroko

Zdjęcia: Julien Bouvier

Więcej >>

Polacy w Wielkim Finale podczas 15 edycji Coupe du Monde de la Patisserie

Organizowany co dwa lata Wielki Finał najbardziej prestiżowego konkursu cukierniczego na świecie Coupe du Monde de la Patisserie odbędzie się po raz 15 w dniach 27-28 stycznia 2019 roku podczas targów Sirha w Lyonie.

To wspaniałe wydarzenie obchodzi 30 –lecie. W tym jubileuszowym wydaniu odbyły się 4 kontynentalne selekcje w Azji i Pacyfiku, Ameryce Łacińskiej, Afryce i Europie.
55 narodowości wzięło udział w najsłodszych zmaganiach by móc zaprezentować się w ostatniej rozgrywce na cukierniczej arenie międzynarodowej. Tym bardziej jesteśmy dumni z faktu, iż Polska będzie miała swoich reprezentantów podczas Wielkiego Finału w styczniu.

Nasi znakomici cukiernicy - Michał Doroszkiewicz i Marek Moskwa w wielkim stylu zaprezentowali się w Turynie w czerwcu 2018 roku na europejskiej selekcji. Determinacja i pozytywna energia a przede wszystkim doświadczenie i profesjonalizm naszych cukierników zadecydował o tym, że awansowali do Wielkiego Finału spośród ośmiu europejskich drużyn. Dzisiaj szykują się do Lyonu w powiększonym składzie, gdyż tego wymaga regulamin.
Do polskiego teamu dołączył Damian Wiśniewski, który będzie odpowiedzialny za wykonanie rzeźby z lodu.

W Lyonie Polacy rywalizować będą z reprezentacjami: Algierii, Argentyny, Australii, Belgii, Brazylii, Chile, Chin, Egiptu, Włoch, Japonii, Malezji, Maroko, Meksyku, Singapuru, Korei Południowej, Szwecji, Tajwanu, Tunezji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

WIELKI FINAŁ – WIELKIE WYZWANIA

Turyn był tylko przedsmakiem ostatecznej jakże trudnej cukierniczej rozgrywki, która rozegra się finalnie w styczniu w Lyonie. W ciągu 10 godzin każda z drużyn będzie miała do przygotowania: 19 deserów wegańskich na platerze, które są nowością w tym roku. Tym samym Organizatorzy stawiają przed kandydatami nowe wyzwanie – stworzenie deseru, który nie wykorzystuje żadnego produktu pochodzenia zwierzęcego. To z pewnością nie małe utrudnienie, które ma pobudzić kreatywność uczestników, gdyż będą musieli zapomnieć o składnikach, które często składają się na smak i fakturę deserów.
Ponadto w wyznaczonym czasie zespoły będą musiały wykreować: 3 torty czekoladowe, w których do przygotowania biszkoptu należy wykorzystać miód. W ten sposób Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na pracę pszczół i zapylanie kwiatów. To zadanie jest przedmiotem współpracy z Krajowym Związkiem Pszczelarzy we Francji (UNAF), który zobowiązuje się do ochrony pszczół.
To jednak nie koniec zadań do wykonania przez nasz team. Do zrealizowania planu pozostaje jeszcze przygotowanie 2 mrożonych tortów oraz po jednym eksponacie z karmelu, czekolady i lodu. I tu również kolejna nowość, a jest nią wykonanie co najmniej jednego przezroczystego elementu (25/35 cm) w dmuchanym cukrze w eksponacie z karmelu. Komitet nalega na stosowanie technik manualnych.

W tym roku motywem przewodnim, który został narzucony przez Komitet Organizacyjny jest: natura, flora i fauna i opierając się na tym temacie nasi cukiernicy opracowali autorskie receptury oraz stworzyli całą, spójną koncepcję wymaganych kreacji.

Z pewnością 15 edycja Coupe du Monde de la Patisserie będzie miała wiele niespodzianek z okazji jubileuszu 30-lecia, które będą świetną okazją do wielkiego świętowania, ale o tym dowiemy się niebawem. 

Po wielu latach Polacy wracają na arenę światowego cukiernictwa. Gorąco wierzymy, że w Lyonie nasz mocny, polski zespół pokaże pazur i zaprezentuje swoje niezwykłe umiejętności cukiernicze na najwyższym poziomie.
Trzymajmy kciuki za naszą „słodką” drużynę, w skład której wchodzą polscy cukiernicy z długoletnim stażem i ogromnym doświadczeniem zawodowym jak: Michał Doroszkiewicz (Team Manager & Chocolate candidate), Marek Moskwa (Sugar candidate) i Damian Wiśniewski (Ice candidate), zaś w Jury międzynarodowym zasiądzie Jarek Nowakowski (Team President).

Nad wszystkim czuwa i koordynuje działania agencja Smarten PR jako oficjalny przedstawiciel marki Coupe du Monde de la Patisserie w Polsce.

 

http://www.bocusedorpoland.pl

Więcej >>

Bocuse dOr Europe 2018 za nami!

W dniach 11-12 czerwca dwadzieścia najlepszych europejskich duetów kucharskich walczyło podczas Bocuse dOr Europe 2018 w Oval Lingotto Fiere Torino o awans do Wielkiego Finału w Lyonie 2019.

Zakwalifikowanie się Polski do selekcji europejskiej było już wielkim sukcesem, bowiem po wielu latach nasz kandydat znalazł się wśród najlepszych i ponownie mógł zaprezentować się na arenie międzynarodowej w europejskiej rozgrywce tego najważniejszego na świecie konkursu kulinarnego.

Polski reprezentant Dawid Szkudlarek wspierany przez Macieja Pisarka wystąpił pierwszego dnia zmagań kulinarnych w samym sercu Piemontu i to z pierwszej pozycji. Panowie walczyli dzielnie przygotowując w ciągu 5 godzin i 35 minut dwa wyjątkowe dania, oba dla 15 osób: pierwsze „Żółtko sous-vide z pieczarkami, serem Castelmagno i majonezem szczypiorkowym”, które podali po pięciu godzinach oraz drugie danie zaprezentowane na platerze 35 minut później a znalazła się w nim: „Młoda wołowina w farszu francuskim, w otoczeniu Polskich smaków”.

Dodatkowym utrudnieniem dla wszystkich kandydatów był w tym roku tzw. Secret Ingredient, czyli tajny składnik, który został wylosowany na oficjalnej odprawie dzień przed konkursem a było to spaghetti.
W polskim zespole, który wspaniale reprezentował nasz kraj w Turynie znaleźli się również szefowie: Paweł Oszczyk, który wystąpił w roli trenera wspierając bezpośrednio przy stanowisku naszych kucharzy, Adam Chrząstowski, który zasiadał w zacnym gronie Jurorów konkursu wśród pozostałych Prezydentów z innych krajów oraz Łukasz Konik, który koordynował przygotowania wyjazdu na konkurs.

Jesteśmy dumni z naszego kandydata, nie znalazł się co prawda w pierwszej dziesiątce, ale już sam jego udział w tak wyjątkowym wydarzeniu, godne reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej i krzewienie polskich smaków zasługują na wielkie uznanie. Nasz team z dumnie podniesioną głową przyjął decyzję jurorów. Przed nami jeszcze wiele konkursów, w których z pewnością Polska odegra ważne miejsce. Dziś wiemy, że przed nami dużo pracy, potu i łez, ale zawsze jest warto podejmować rękawicę i walczyć do końca. Dzisiaj bogatsi o te doświadczenia wracamy do Polski by pracować dalej i wytyczać nowe cele.

Miesiące przygotowań, nieprzespanych nocy i stresujących sytuacji z pewnością nie pójdą na marne. Gdy ma się marzenia to trzeba po nie sięgać. Przed Dawidem i jego commisem Maćkiem wiele nowych wyzwań.

Panowie dziękujemy za Waszą ciężką pracę, determinację i reprezentowanie Polski w pięknym stylu oraz umacnianie pozycji polskiej gastronomii na międzynarodowej arenie kulinarnej!

Puentą i drogowskazem dla nas niech będą słowa Lea Linster, zwyciężczyni Bocuse dOr w 1989 roku, która powiedziała: „(…) Kiedy bierzesz udział w Bocuse dOr, niezależnie czy wygrywasz czy nie to obierasz drogę, która czyni pasję jeszcze bardziej fundamentalną częścią twojego życia a przyjemność z niej czerpiesz jeszcze wiele lat później”.

Poniżej zwycięzcy Bocuse dOr Europe 2018:

1 miejsce – Norwegia Christian André PETTERSEN, 28 lat, Restaurant Mondo Assisted by Håvard André JOSDAL ØSTEBØ
2 miejsce – Szwecja Sebastian GIBRAND, 29 lat, Lux Restaurants
Assisted by Tommy MYLLYMÄKI
3 miejsce – Dania Kenneth TOFT-HANSEN, 36 lat, Svinkløv Badehotel
Assisted by Christian WELLENDORF KLEINERT

Ponadto do Wielkiego Finału w Lyonie w 2019 roku zakwalifikowały się zespoły z następujących krajów: Finlandia, Francja, Belgia, Szwajcaria, Węgry, Islandia, Wielka Brytania oraz Włochy, które otrzymały „dziką kartę”.

Nagroda dla najlepszego pomocnika – Curtis MULPAS z Włoch

Nagroda specjalna za danie na talerzu – Matthieu OTTO z Francji

Nagroda specjalna za danie na platerze - Ismo SIPELÄINEN z Finlandii

Bardzo dziękujemy szefowi Adamowi Chrząstowskiemu – Przewodniczącemu Akademii Bocuse dOr Poland, za ogromne zaangażowanie i poświęcony czas. Jego wiedza i doświadczenie są nieocenione, Pawłowi Oszczykowi za treningi i wsparcie oraz Łukaszowi Konikowi za koordynację przygotowań wyjazdu do Turynu.

Serdeczne podziękowania dla Partnerów, którzy wspierają polskich kucharzy:

CHEF, Debic, Grimbergen, Gastro Magic Service, Convotherm, Charvet, Mise En Place

31 lat temu Paul Bocuse, Szef Stulecia, stworzył najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny na świecie: Bocuse dOr. Z biegiem lat rywalizacja ujawniła największych szefów kuchni na świecie i wprowadziła na salony gastronomię wszystkich regionów świata.

 

http://www.bocusedorpoland.pl

Więcej >>

Polscy cukiernicy sięgnęli po marzenia!

Miesiące przygotowań, nerwów i niezliczone ilości godzin treningowych przyniosły chwałę polskiej drużynie cukierników w Turynie podczas europejskich finałów Coupe du Monde de la Patisserie 2018.
10 czerwca w centrum wystawowym Oval Lingotto panowie Michał Doroszkiewicz i Marek Moskwa w pięknym stylu walczyli o miejsce w Wielkim Finale w Lyonie, który odbędzie się w styczniu 2019 roku i udało się. Nasz słodki duet nie dość, że dostał bilet do Lyonu w postaci „dzikiej karty” to otrzymał również Nagrodę Specjalną za eksponat z Cukru – Special Prize Sugar. „Dzikie karty" zostały ustanowione przez Gabriela Paillassona i przypisuje się je krajom, które zasługują na to najbardziej, dzięki ich osiągnięciom w konkursie.

Dla Michała Doroszkiewicza historia zatoczyła koło, bowiem 10 lat temu brał udział w tym wielkim cukierniczym wydarzeniu. Dla Marka Moskwy to jak sam powiedział „wisienka na torcie” w jego zawodowej karierze - spełnienie marzeń, którym najpierw był start w tak prestiżowym konkursie, a teraz jego zwieńczeniem jest kwalifikacja do następnego etapu.

To zwycięstwo smakuje jeszcze lepiej, gdyż droga do Turynu dla naszych cukierników nie była łatwa i prosta. Panowie mieli zaledwie kilka miesięcy na wymyślenie koncepcji, zebranie sprzętów, przygotowanie receptur i w końcu na treningi. Najważniejsze jednak, że cel został osiągnięty. Determinacja i pozytywna energia a przede wszystkim doświadczenie i profesjonalizm naszych cukierników zadecydował o takim właśnie wyniku.

Do konkursu przystąpiło siedem dwuosobowych zespołów z Belgii, Turcji, Szwecji, Rosji, Polski, Szwajcarii i Bułgarii. Drużyny startowały w kilkuminutowych odstępach czasowych, Polacy rozpoczęli pracę na swoim stanowisku w piątej kolejności. Każda z ekip, w tym nasz słodki Team miała zaledwie 5 godzin na przygotowanie deseru z mrożonych owoców, który nasz duet nazwał „Galactic journey of the Little Prince”, 10 deserów na talerzach zatytułowanych „Tastes of the Earth” ponadto eksponat z czekolady, który wykonał Michał Doroszkiewicz oraz eksponat z karmelu, który stworzył Marek Moskwa.

- Walczyliśmy do końca, skoncentrowani na tym co mamy wykonać w bardzo wąskich ramach czasowych, w końcu pięć godzin to bardzo mało czasu, ale udało się i jesteśmy z tego powodu naprawdę bardzo szczęśliwi – powiedział Michał Doroszkiewicz

Motywem przewodnim, wokół którego poruszali się nasi cukiernicy był „Mały książę”. Bazując na tym magicznym temacie panowie opowiedzieli własną historię, prezentując publiczności i zacnemu Jury swoje emocje, niebywałe zdolności i umiejętności artystyczne oraz wiele technik użycia różnych surowców jak czekolada, cukier czy owoce. Nie zapominajmy również o smaku deserów, który z pewnością zawładnął podniebieniem jurorów.

- Dla tych emocji i trudnej rywalizacji warto było przyjechać do Turynu. Nasza ciężka praca została zauważona a wysiłek doceniony. Brak mi słów by wyrazić swoją radość – podsumował Marek Moskwa.

- Obserwując naszych cukierników na konkursie, widząc ich skupienie i determinację wiedziałem, że zmierzają w dobrym kierunku. Po degustacji deserów tylko utwierdziłem się w tym przekonaniu – powiedział Jarek Nowakowski, President of Team Poland i dodał – Jestem naprawdę dumny z chłopaków, należał im się ten bilet do Lyonu.

Na podium stanęły następujące zespoły:

1 miejsce: Szwecja – Martin Morand i Jessica Sandberg

2 miejsce: Belgia – Jacky Bodart i Bernard Istasse

3 miejsce: Szwajcaria – Antoine Chopin i Sara Bezencon

4 miejsce: Polska – Michał Doroszkiewicz i Marek Moskwa

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy naszej wspaniałej drużynie za wspaniałe emocje i awans do Wielkiego Finału!

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Partnerów, którzy wspierali polskich cukierników w przygotowaniach do Turynu, a są to firmy:
Primulator, Ambasador 92, Ashanti, Debic, Pastry Creation, Valrhona (LePatio Polska), Morning, Gastro Magic Service, Cukiernia Sowa, Convotherm oraz Dziamski Studio

***

Coupe du Monde de la Pâtisserie ten wspaniały międzynarodowy konkurs cukierniczy założony w Lyonie w 1989 roku przez wielkiego mistrza cukiernictwa Gabriela Paillassona stał się głównym wydarzeniem cukierniczym na świecie. Konfrontuje zespoły z całego globu, złożone z eksperta od czekolady, cukiernika i specjalisty od lodów. Na oczach jury i szerokiej publiczności wszystkie zespoły prezentują swoje umiejętności, talenty oraz kreatywność. 

W finale w 2019 roku wezmą udział 22 kraje: z każdej kontynentalnej selekcji zostaną wyłonione 3 kraje plus 5 najlepszych (TOP 5) jak Włochy, Japonia, USA, Korea Południowa, Wielka Brytania oraz 5 krajów spośród pozostałych uczestników otrzyma od jurorów "dziką kartę". Te "dzikie karty" ustanowione przez Gabriela Paillassona przypisuje się krajom, które zasługują na to najbardziej, dzięki ich osiągnięciom w konkursie.

"Grande finale" Coupe du Monde de la Pâtisserie odbywa się co dwa lata w Lyonie podczas Międzynarodowych Targów Sirha.
Kolejny finał Coupe du Monde de la Pâtisserie odbędzie się 27 i 28 stycznia 2019 r. i będzie świetną okazją do celebrowania 30 rocznicy powstania konkursu.

Więcej >>

Polska gastronomia w europejskiej rozgrywce

Dla takich chwil warto żyć i to robić! Kiedy kilka miesięcy temu udało nam się podpisać umowę na wyłączność reprezentowania marki Bocuse dOr w Polsce byliśmy bardzo szczęśliwi. Przed nami było wiele pracy by odbudować zaufanie szefów kuchni i całej branży gastronomicznej do Bocuse dOr. I udało się! Za nami Finał Krajowych Eliminacji Bocuse dOr Poland 2018, który wyłonił zwycięzcęDawida Szkudlarka.

Na ogłoszenie listy państw zakwalifikowanych do europejskich finałów w Turynie czekaliśmy kilka tygodni. 24 kraje ubiegały się o możliwość wystartowania we Włoszech. Było tylko 20 miejsc, zatem ktoś musiał odpaść.

Z wielką przyjemnością i nieskrywanym wzruszeniem informujemy, że POLSKI TEAM z reprezentantem Dawidem Szkudlarkiem jedzie do Turynu!

Po wielu latach nasz zawodnik ponownie będzie miał możliwość zaprezentowania się na międzynarodowej scenie kulinarnej.

To dla nas ogromne wyróżnienie. Marzyliśmy o tej chwili, która dzisiaj urzeczywistniła się!

Ciężka praca, wsparcie szefów kuchni i właściwy człowiek, który będzie reprezentował Polskę na arenie europejskiej są kluczem do sukcesu.

Więcej >>

Polski zespół na europejskich finałach Coupe du Monde de la Patisserie

Agencja Smarten PR na czele z Jackiem Krawczykiem została oficjalnym przedstawicielem Coupe du Monde de la Pâtisserie w Polsce.

- Jestem dumny, iż strona francuska zaufała mojej firmie i powierzyła nam kolejną markę jednego z najważniejszych konkursów cukierniczych na świecie jaką jest Coupe du Monde de la Pâtisserie – powiedział Jacek Krawczyk, szef agencji Smarten PR i dodał – Przed nami ogromne wyzwanie i praca, ale udało nam się skompletować mocny zespół, który powalczy na europejskich finałach w Turynie.

 

Dla całej branży cukierniczej to z pewnością bardzo dobra wiadomość.
W skład drużyny wchodzą cukiernicy z długoletnim stażem i ogromnym doświadczeniem zawodowym jak Michał Doroszkiewicz, Marek Moskwa i Jarek Nowakowski (President).    

Coupe du Monde de la Pâtisserie ten wspaniały międzynarodowy konkurs cukierniczy został założony w Lyonie w 1989 roku przez wielkiego mistrza cukiernictwa Gabriela Paillassona.

Po debiucie w Paryżu w 2012 roku i dwóch edycjach w Genewie, Turyn jest kolejnym wybranym miastem w kontynentalnej rundzie selekcyjnej, która odbędzie się 10 czerwca 2018 roku przy okazji Gourmet Expoforum, w centrum wystawowym Oval Lingotto.

W europejskich finałach w Turynie mocny, polski zespół zaprezentuje swoje niezwykłe umiejętności cukiernicze. Panowie bardzo ambitnie podchodzą do konkursu, w którym uczestnictwo jest spełnieniem marzeń niejednego cukiernika. Trzymamy mocno kciuki za nasz zespół, który bez wątpienia pokarze wspaniałe, kreatywne oblicze i zawalczy o bycie w pierwszej trójce. Tymczasem trwają prace nad ustaleniem receptur a już niebawem rozpoczną się treningi.  

Dzięki wielkiej uprzejmości Pani Małgorzaty Michalskiej, która udostępniła Ashanti – Międzynarodową Szkołę Sztuki Kulinarnej naszemu polskiemu zespołowi, Panowie będą mieli doskonałe i komfortowe warunki do przygotowania się do startu w Turynie. Należy podkreślić, iż Ashanti jest jedną z najbardziej profesjonalnych szkół kulinarnych w naszym kraju www.ashanti.pl

W Coupe du Monde de la Pâtisserie w Turynie rywalizować będzie 8 drużyn w godzinach od 10 do 17. Kolejność, w której kraje będą konkurować, została oficjalnie wyłoniona poprzez losowanie:

1. Belgia                                5. Polska                               
2. Turcja                                6. Szwajcaria
3. Szwecja                             7. Bułgaria
4. Rosja                                 8. Izrael

Ponieważ Włochy wygrały Coupe du Monde de la Pâtisserie w 2015 roku z zespołem szefów kuchni Fabrizio Donatone, Emanuele Forcone i Francesco Boccia, kraj ten ma już kwalifikacje do wzięcia udziału w wielkim finale w 2019 roku w Lyonie i jest częścią TOP 5.

Każda z 8 drużyn będzie miała 5 godzin na stworzenie mrożonego deseru owocowego i 10 deserów na platerze, każdy zrobiony przez jednego z dwóch kandydatów zespołu. Ponadto drużyny będą musiały wykonać jedną rzeźbę z cukru i jedną z czekolady. Pod koniec każdej sesji międzynarodowe jury zasmakuje w kreacjach, by móc wybrać zwycięzcę europejskiego pucharu cukierniczego oraz dwa pozostałe kraje, które wezmą udział w Wielkim Finale w Lyonie.

W finale w 2019 roku wezmą udział 22 kraje: z każdej kontynentalnej selekcji zostaną wyłonione 3 kraje plus 5 najlepszych (TOP 5) jak Włochy, Japonia, USA, Korea Południowa, Wielka Brytania oraz 5 krajów spośród pozostałych uczestników otrzyma od jurorów "dziką kartę". Te "dzikie karty" ustanowione przez Gabriela Paillassona przypisuje się krajom, które zasługują na to najbardziej, dzięki ich osiągnięciom w konkursie.

"Grande finale" Coupe du Monde de la Pâtisserie odbywa się co dwa lata w Lyonie podczas Międzynarodowych Targów Sirha.
Ten prestiżowy konkurs stał się głównym wydarzeniem cukierniczym na świecie. Konfrontuje zespoły z całego globu, złożone z eksperta od czekolady, cukiernika i specjalisty od lodów. Na oczach jury i szerokiej publiczności wszystkie zespoły prezentują swoje umiejętności, talenty oraz kreatywność.
Kolejny finał Coupe du Monde de la Pâtisserie odbędzie się 27 i 28 stycznia 2019 r. i będzie świetną okazją do celebrowania 30 rocznicy powstania konkursu.

Więcej >>

Bocuse dOr Poland 2018 za nami!

Trzydzieści jeden lat temu wszystko się zaczęło. Wybitny francuski szef kuchni Paul Bocuse w styczniu 1987 roku urzeczywistnił swoje marzenie, którym było pokazanie szefa kuchni szerszej publiczności.
Wzorując się na wydarzeniach sportowych stworzył prawdziwe show wokół kuchni i szefów. Wtedy właśnie narodził się najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny na świecie – Bocuse dOr.

W ciągu 31 lat, odbyło się wiele krajowych eliminacji w ponad 60 krajach, ekscytujących selekcji kontynentalnych i wielkich finałów w centrum targów SIRHA, które odbywają się co dwa lata.

W tym roku w dniach 27 – 28 lutego w Radisson Blu Sobieski Hotel Warsaw odbył się Finał Krajowych Eliminacji Bocuse dOr Poland 2018.  Po wielu tygodniach intensywnych przygotowań, wielu stresowych sytuacji i nieprzespanych nocy ten legendarny konkurs kulinarny odbył się ponownie w naszym kraju.

Wyłoniona w Preeliminacjach ósemka szefów kuchni, wraz ze swoimi pomocnikami walczyła o najwyższe trofeum w następujących konfiguracjach:

27 lutego

- Jakub Kasprzak – Restauracja Lumiere, Baranowo i Mateusz Gubała (commis)
- Paweł Kubera
– Hotel DeSilva Premium, Poznań i Paweł Żurkowski (commis)
- Patryk Kwieciński
– Capri Ristorante & Bar, Warszawa i Ernest Zięba (commis)
- Jacek Majcherek
– Bistro Słowacki, Gdańsk i Wiktor Bałdyga (commis)

28 lutego

- Maciej Majewski – Sofitel, Warszawa i Szymon Ścisłoski (commis)
- Marcin Molik
– Restauracja Drukarnia, Warszawa i Krystian Campagno (commis)
- Dawid Szkudlarek
– Folwark Folińscy, Wysoka i Maciej Pisarek (commis)
- Dawid Zagrzywiec
- Renaissance Warsaw Airport Hotel i Sebastian Graca (commis)

Bocuse dOr jak każdy konkurs ma swoją specyfikę, którą szef kuchni jeszcze przed podjęciem decyzji o starcie musi poznać i dokładnie zrozumieć.
Na przygotowanie dwóch dań z ryby i mięsa kandydaci mieli zaledwie 5 godzin 35 minut. Z jednej strony wydawałoby się, że to bardzo dużo czasu, jednak biorąc pod uwagę, że jurorzy na tym konkursie oceniają poszczególne elementy, stopień trudności ich wykonania oraz smak, teksturę i kreatywność kucharzy – to czas staje się wrogiem każdego z kandydatów. Przed konkursem chyba każdy odrobił swoją lekcję, niektórzy jednak znacznie lepiej od pozostałych uczestników, na co wskazywały miny i opinie jurorów.

W tym roku kandydaci mieli do przygotowania danie z jesiotra w akompaniamencie ziemniaka oraz lubczyku, serwowane wyłącznie na talerzach w ośmiu porcjach oraz danie z łopatki wieprzowej z kością, móżdżku wieprzowego, mąki gryczanej i polskiego jabłka zaprezentowane na paterze.

Oba dania musiały zawierać 50% warzyw, roślin lub ziół, w tym wykorzystane trzy dowolne dodatki według uznania kandydata. W Regulaminie konkursu Organizator dopuścił użycie przez zawodników produktów marki CHEF.
Kandydaci pracowali na stanowiskach w skupieniu, widać było, że mają za sobą niezliczone ilości godzin, które poświęcili na treningi. Każdy z nich chciał się pokazać na 150 % swoich możliwości i umiejętności. W kuchni poruszali się swobodnie. Z godziny na godzinę dania nabierały kształtu a na niektórych stanowiskach powstawały małe, kulinarne dzieła sztuki. Konkurs bowiem wymagał od uczestników podania na talerzach i paterze pięknych dań a efekt końcowy był prawdziwą ucztą dla oka i podniebienia.

- Cieszę się, iż konkurs Bocuse dOr ponownie zagościł na polskiej scenie kulinarnej i to w takim wymiarze. Przez dwa dni mieliśmy niebywałą okazję oglądać najlepszych kucharzy w Polsce, którzy pod presją czasu i licznie zgromadzonej publiczności stanęli na wysokości zadania. Każdy z nich chciał pokazać się jak najlepiej. Na podium stanęli kucharze, których dania były przemyślane i prezentowały się naprawdę wyjątkowo. Jednak zwycięzca mógł być tylko jeden i został nim Dawid Szkudlarek, któremu serdecznie gratuluję – powiedział Jacek Krawczyk, Prezes Zarządu Bocuse dOr Poland i dodał – Teraz przed nami kolejne etapy Bocuse dOr Poland, gdyż jest to projekt całoroczny a zmagania kucharzy to najważniejszy, ale nie jedyny jego element.

Laureatami Bocuse dOr Poland 2018 zostali:

I miejsce – Dawid Szkudlarek

II miejsce – Jakub Kasprzak

III miejsce – Paweł Kubera

- Dla mnie Bocuse dOr to taka kulinarna „Formuła 1”, kulinarny spektakl, w którym nie ma przypadku a każdy element talerza czy patery powinien być przemyślany i dopracowany w każdym calu. Można tego dokonać tylko przy rzetelnym przygotowaniu zespołu oraz dokładności poszczególnych elementów. Decydując się na start w tym roku doskonale wiedzieliśmy z czym musimy się zmierzyć i ile wysiłku będzie nas to kosztowało.  Przez ostatnie 2 miesiące nie było dnia, w którym nie poruszyłbym tematu Bocuse d’Or. Był to trudny okres - bardzo aktywny w treningi, analizy i rozmowy, ale nieprzespane noce i czas poświęcony w Folwarku Folińscy pozwolił przygotować się nam z należytą starannością.  Wyjeżdżając do Warszawy byliśmy przygotowani do „kulinarnego KSW”, znaliśmy swoją wartość, a szacunek do przeciwników powodował mobilizację i ciekawość. Nie mogliśmy pozwolić sobie nawet na najmniejszy błąd. Myślę, że doświadczenie zdobyte w tym konkursie oraz umiejętność panowania nad emocjami przybliżyły nas do upragnionego celu. Wygrana tegorocznej selekcji Bocuse dOr Poland jest dla nas ogromnym osiągnięciem, jesteśmy niesamowicie szczęśliwi i dumni, że obroniliśmy tytuł po raz kolejny! – podkreślił Dawid Szkudlarek, zwycięzca Bocuse dOr Poland 2018. 

Finał polskich eliminacji został przeprowadzony na takich samych zasadach i wytycznych regulacyjnych ustanowionych przez Międzynarodowy Komitet Organizacyjny Bocuse dOr.

Nad przebiegiem całego konkursu czuwał Head Chef Bocuse dOr Poland Jarek Walczyk, natomiast za stronę techniczną odpowiadał szef Łukasz Konik.

- Bocuse dOr Poland 2018 było wydarzeniem bardzo ważnym dla całej branży. Zintegrowało nasze środowisko, wzbudziło pozytywne emocje i pozwoliło ocenić poziom polskiej gastronomii. Wszystkim kandydatom gratuluję dojścia tak daleko oraz ogromnej odwagi, by się zgłosić. Nie ukrywam, że mój czarny koń, w absolutnie pozytywnym znaczeniu został zwycięzcą. Dawid Szkudlarek, przy wsparciu Macieja Pisarka zaprezentowali bardzo wysoki, światowy poziom, a ich przygotowanie było naturalną konsekwencją zaangażowania i z pewnością wielu godzin prób. Dla mnie Dawid jest synonimem sukcesu w branży gastronomicznej, co najmniej jak Lewandowski w piłce nożnej. Panowie: Jakub Kasprzak i Paweł Kubera, którzy stanęli na podium obok Dawida i Macieja słusznie w mojej ocenie zajęli kolejne miejsca. Gdybym zasiadał w jury, dokonałabym dokładnie takiego samego wyboru. Pragnę dodać, że niemal wszystkie drużyny wykazały duże przygotowanie, część z nich musi jednak jeszcze trochę popracować. Niestety nie jest tajemnicą, że jedna z drużyn nie pokazała poziomu, jaki w niej pokładaliśmy. Być może stres lub poziom konkurentów okazały się zbyt duże –powiedział Jarek Walczyk, Head Chef Bocuse dOr Poland.

Kandydatów oceniało międzynarodowe jury degustacyjne pod przewodnictwem Adama Chrząstowskiego (szef kuchni Ed Red w Warszawie i Krakowie) a wśród jurorów znaleźli się następujący szefowie:
- Jarek Uściński (szef kuchni Moonsfera i Olkuska 7 by Jarek Uściński w Warszawie)
- Jerzy Pasikowski (szef korporacyjny Nestle)
- Rafał Targosz (szef kuchni ZaKładka w Krakowie)
- Ákos Sárközi (szef kuchni Borkonyha WineKitchen – gwiazdkowej restauracji w Budapeszcie)
- Charles Tjessem (szef kuchni Villa Skeiane w Sandnes w Norwegii, zwycięzca wielkiego finału Bocuse dOr w 2003 roku w Lyonie)

Jako jedyny juror wśród szefów tu obecnych miałem okazję do porównania selekcji polskiej sprzed 3 lat i tej obecnej. Różnica w promocji, organizacji i poziomie konkursu jest ogromna na korzyść tegorocznej. Zrobiono dużo więcej, aby polskie eliminacje były najbardziej jak to możliwe bliskie wielkiemu finałowi. Poziom był dużo wyższy. Zwycięzca – Dawid Szkudlarek prezentuje poziom co najmniej europejski i moim zdaniem ma wszystkie niezbędne cechy charakteru oraz wiedzę, które są potrzebne w tym właśnie konkursie. Bardzo liczę na to, że polska selekcja była zalążkiem powstającego zespołu wspierającego naszego uczestnika w dalszych eliminacjach Bocuse dOr – powiedział Adam Chrząstowski, Przewodniczący Jury Degustacyjnego.

Kwestie stricte kuchenne oceniali jurorzy techniczni, którzy cały czas byli obecni na stanowiskach konkursowych. Brali pod uwagę mise en place, gospodarkę odpadami, czystość i higienę pracy oraz prawidłowe zastosowanie technik kulinarnych.
W tym zacnym kręgu jurorskim pod przewodnictwem Roberta Skubisza (szef kuchni Amber Room w Warszawie) znaleźli się:
- Paweł Kałuski (szef kuchni Hotelu Marriott w Warszawie)
- Wojciech Harapkiewicz (szef kuchni Dworzysko w Szczawno – Zdroju)
- Tomasz Purol (szef kuchni Blow Up Hall 5050 w Poznaniu)

- Bardzo się cieszę, że Bocuse dOr ponownie doczekał się polskiej edycji. To ważne dla naszych kucharzy, bo mają oni niepowtarzalną szansę na to, aby dzięki ich talentom, Polska mogła jeszcze bardziej zaistnieć na międzynarodowym rynku gastronomicznym.  Jako główny sędzia Jury technicznego cieszy mnie, że jest tak wielu utalentowanych szefów kuchni w naszym kraju, którzy posiadają własne niepowtarzalne techniki przygotowywania kulinarnych arcydzieł. Miło było widzieć zaangażowanie wszystkich kandydatów, oraz to jak bardzo zależało im na tym, aby przy wykonaniu jednego zadania wykorzystać możliwie jak najwięcej technik obróbki, jednocześnie dbając o zachowanie atrakcyjnego wyglądu potraw i ich kreatywnego zaprezentowania. Niestety u niektórych stres towarzyszący wykonaniu zadania, spowodował przyznanie punktów karnych za przekroczenie czasu – podsumował pracę kandydatów Robert Skubisz, Przewodniczący Jury technicznego.


Z biegiem lat Bocuse dOr stał się najbardziej prestiżowym konkursem kulinarnym na świecie. Ale to przede wszystkim wspaniała osobowość Paula Bocuse stworzyła wyjątkową społeczność liderów na całym świecie.

***

W konkursie Bocuse dOr Poland 2018 wykorzystano Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”, a konkretnie Priorytet 5.

Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 (PO RYBY 2014-2020) jest krajowym instrumentem wdrażania Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), wchodzącego w skład Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych.

PO RYBY 2014-2020 został zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją nr C (2015) 7386 z dnia 22 października 2015 r. i zakłada realizację 6 priorytetów oraz pomocy technicznej.

PRIORYTET 1 - Promowanie zrównoważonego, innowacyjnego i konkurencyjnego rybołówstwa
PRIORYTET 2 - Wspieranie zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej akwakultury PRIORYTET 3 - Wspieranie wdrażania Wspólnej Polityki Rybołówstwa
PRIORYTET 4 - Zatrudnienie i spójność terytorialna na obszarach rybackich
PRIORYTET 5 - Wspieranie wprowadzania do obrotu i przetwarzania
PRIORYTET 6 - Zintegrowana Polityka Morska

Jednym z wdrażanych w Polsce priorytetów jest Priorytet 5 - „Wspieranie wprowadzania do obrotu i przetwarzania”

Cel – konkurencyjne przetwórstwo ryb

Celem ogólnym Priorytetu 5 jest wzrost konkurencyjności polskiego sektora przetwórstwa produktów rybołówstwa i akwakultury. Dodatkowo określono dwa cele szczegółowe, na które zostało ukierunkowane wsparcie finansowe:

 • poprawa organizacji rynku produktów rybołówstwa i akwakultury;
 • zachęcanie do inwestowania w sektor przetwarzania i obrotu.

Działania w zakresie wdrażania Priorytetu V zostaną skoncentrowane na:

 • organizacji wspólnego rynku produktów rybołówstwa i akwakultury,
 • lepszym dostosowaniu oferty producentów do wymagań rynkowych;
 • ograniczeniu negatywnego wpływu przetwórstwa rybnego na środowisko;
 • zwiększeniu świadomości konsumentów na temat pochodzenia i wartości odżywczych produktów pochodzących z rybołówstwa;
 • certyfikacji połowów i łańcucha dostaw;
 • zintensyfikowanym marketingu produktów rybnych;
 • ułatwieniu wprowadzania na rynek nowych i udoskonalonych produktów;
 • pełniejszym i efektywniejszym wykorzystywaniu zasobów i surowców poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii oraz wykorzystaniu odpadów i odrzutów;
 • poprawie bezpieczeństwa, higieny, zdrowia i warunków pracy.

Więcej informacji na stronach:  www.arimr.gov.pl, www.mgm.gov.pl.

 

*** 

Polska smakuje to kampania, która zwraca uwagę Polaków na wysokiej jakości polskie produkty rolno-spożywcze i zachęca do ich poszukiwania. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę polskich konsumentów, którzy kupują coraz bardziej świadomie, zwracając uwagę na jakość, walory smakowe czy tradycję wytwarzania produktów spożywczych. Doskonałej jakości mięso, drób, ryby, bogactwo przetworów mlecznych, zbożowych, owoce i warzywa pochodzące od polskich producentów, to podstawa dobrej polskiej kuchni.

Celem kampanii jest ułatwienie konsumentom dotarcia do polskich, smacznych i dobrej jakości produktów spożywczych. Idealnym rozwiązaniem okazują się zakupy ulubionych produktów czy ciekawych wyrobów regionalnej kuchni w najbliższej okolicy – na targach, bazarach, małych sklepikach czy bezpośrednio u lokalnych producentów. Kampania pomaga konsumentom odnaleźć konkretne artykuły w najbliższym sąsiedztwie oraz przybliża bogactwo kulinarne różnych regionów Polski. Ważnym jej aspektem jest edukowanie konsumentów na temat tego, jak wybierać oraz gdzie kupować produkty spożywcze, aby mieć gwarancję ich wysokiej jakości oraz pewnego pochodzenia.

Więcej informacji na: https://www.polskasmakuje.pl

Zdjęcia: Michał Hawliczek

 

http://www.bocusedorpoland.pl

Więcej >>

KALENDARZ SMARTEN 2018

Po sukcesie poprzednich edycji kalendarza Smarten – Szefowie, nie mogliśmy zaprzestać działania. Dlatego i w tym roku z nieskrywaną przyjemnością przekazujemy Państwu nietuzinkowy kalendarz Smarten!
Rok 2018 dedykujemy wielkiemu wydarzeniu – krajowym eliminacjom Bocuse d’Or Poland 2018. Jesteśmy dumni, że najważniejszy konkurs kulinarny na świecie powrócił do naszego kraju a oficjalnym reprezentantem marki Bocuse d’Or w Polsce jest nasza agencja.
             W tym roku zaprosiliśmy do projektu ponad 50 szefów kuchni i cukierni. Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, że wśród nich znajdą się kucharze, którzy zakwalifikują się do finału Bocuse d’Or Poland 2018, który odbędzie się w dniach 27-28 lutego w Warszawie.

Ideą tej edycji kalendarza są kolorowe zdjęcia szefów wykonane w plenerze.
Wiele z tych miejsc nawiązuje do regionu, z którym bohaterowie poszczególnych kart kalendarza związani są kulinarnie. A zatem każdy miesiąc to inna historia i inna część naszego pięknego kraju. Połączyliśmy młodość z długoletnim doświadczeniem i niekwestionowanymi autorytetami polskiej gastronomii w pięknych okolicznościach przyrody.

Dodatkowym elementem umieszczonym również w tegorocznym kalendarzu są ważniejsze daty wydarzeń gastronomicznych, które będą miały miejsce w nadchodzącym roku. Wśród nich znajdziecie Państwo targi, konkursy i tematyczne święta w poszczególnych dniach. Mamy nadzieję, że to pomoże spokojnie zaplanować Państwu wszelkie aktywności związane z danym wydarzeniem.

Kalendarz nie jest produktem komercyjnym, trafi do szkół gastronomicznych, szefów kuchni, restauracji, hoteli oraz naszych Partnerów w całej Polsce. Część nakładu zostanie przeznaczona do licytacji, a zebrane pieniądze wykorzystane zostaną w różnych akcjach charytatywnych.

Więcej >>

Znamy nazwiska finalistów Bocuse d’Or 2018

11 grudnia 2017 w Akademii Kulinarnej Nestle Professional w Warszawie odbyły się PREELIMINACJE konkursu Bocuse d’Or Poland 2018.

Organizatorzy otrzymali wiele zgłoszeń od młodych szefów kuchni z całej Polski.
Po weryfikacji wniosków pod względem formalnym oraz przeanalizowaniu receptur, Komitet Wykonawczy pod przewodnictwem Head Chef’a Jarka Walczyka wytypował 9 szefów kuchni do zmagań w Preeliminacjach.

Preeliminacje były tylko przedsmakiem tego co czeka szefów w finale. Prezentowane danie było oceniane przez jurorów na podstawie przywiezionych przez konkursowiczów półproduktów i tylko wykończone termicznie na miejscu.

Zawodnicy w ciągu 30 minut mieli do przygotowania jedno danie w dwóch porcjach z użyciem co najmniej dwóch różnych elementów jagnięciny w akompaniamencie warzyw, roślin lub ziół.
Pomimo doświadczenia szefów czuło się ich napięcie i niejednokrotnie tremę, bo trzeba dodać, iż byli oceniani według finałowych, oficjalnych reguł.
W końcu było o co walczyć. Wejście do finałowej ósemki jest już nie lada osiągnięciem.

Zawodników oceniało jury, w skład którego weszli profesjonalni szefowie kuchni, autorytety w świecie gastronomii:

- Jerzy Pasikowski
- Jarek Walczyk

 - Adam Chrząstowski
- Jarek Uściński
- Łukasz Konik

Jury miało do podjęcia trudną decyzję, ponieważ startujący szefowie kuchni prezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom. Zaproponowane przez nich dania nie tylko urzekły smakiem, ale zachwyciły wizualnie jurorów.

Niestety maksymalnie 8 osób mogło zakwalifikować się do finału polskich eliminacji, które odbędą się w dniach 27-28 lutego 2018 roku w Warszawie.

Do szczęśliwej ósemki, która zawalczy o najwyższe trofeum zakwalifikowali się (lista wg kolejności alfabetycznej):

- Jakub Kasprzak – Restauracja Lumiere, Baranowo

- Paweł Kubera – Hotel DeSilva, Poznań

- Patryk Kwieciński – Capri Ristorante & Bar, Warszawa

- Jacek Majcherek – Bistro Słowacki, Gdańsk

- Maciej Majewski – Sofitel, Warszawa

- Marcin Molik – Restauracja Drukarnia, Warszawa

- Dawid Szkudlarek – Folwark Folińscy, Wysoka

- Dawid Zagrzywiec - Courtyard by Mariott Warsaw Airport

Wszystkim szefom kuchni serdecznie gratulujemy!

Już niebawem podamy więcej szczegółów na temat rundy finałowej konkursu Bocuse d’Or Poland 2018.

 

http://www.bocusedorpoland.pl

Więcej >>

Znamy nazwiska zakwalifikowanych do PREELIMINACJI Bocuse d’Or Poland

Bocuse d’Or Poland nabiera coraz wyraźniejszych kształtów i od momentu pojawienia się informacji o powrocie konkursu do Polski wywołuje duże emocje.

Komitet Wykonawczy by zachować pełną transparentność podjął decyzję o przeprowadzeniu PREELIMINACJI w celu wyłonienia maksymalnie 8 kandydatów, którzy wystartują w finale eliminacji krajowych Bocuse d’Or Poland w lutym 2018 roku.

Do PREELIMINACJI konkursu Bocuse d’Or Poland mogli zgłaszać się wszyscy zainteresowani profesjonalni kucharze spełniający podstawowe wymagania (wiek, obywatelstwo polskie).

Organizatorzy otrzymali wiele zgłoszeń od młodych szefów kuchni z całej Polski. Formularz aplikacyjny poza CV kandydata, zawierał szczegółowy przepis potrawy opatrzony zdjęciem.  Popisowe danie musiało zawierać co najmniej 2 różne elementy z rozbioru jagnięciny oraz 50% warzyw, roślin lub ziół. Nadesłane propozycje były bardzo ciekawe, co pokazuje, iż do konkursu zgłosili się prawdziwi wirtuozi kulinarni.

Po weryfikacji wniosków pod względem formalnym oraz receptur, Komitet Wykonawczy pod przewodnictwem Head Chef’a Jarka Walczyka wytypował 9 szefów kuchni do PREELIMINACJI konkursu Bocuse d’Or Poland, a są to:

 1. Mateusz Guzik – Enoteka Pergamin, Kraków
 2. Dawid Szkudlarek – Folwark Folińscy, Wysoka
 3. Dawid Zagrzywiec - Courtyard by Mariott Warsaw Airport
 4. Jacek Majcherek – Bistro Słowacki, Gdańsk
 5. Jakub Kasprzak – Restauracja Lumiere, Baranowo
 6. Maciej Majewski – Sofitel, Warszawa
 7. Marcin Molik – Restauracja Drukarnia, Warszawa
 8. Patryk Kwieciński – Capri Ristorante & Bar, Warszawa
 9. Paweł Kubera – Hotel DeSilva, Poznań

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu!

PREELIMINACJE odbędą się 11 grudnia 2017 roku w Akademii Kulinarnej Nestle Professional w Warszawie.

Więcej >>

Wywiad z Jackiem Krawczykiem o przygotowaniach do Bocuse dOr Poland

Agnieszka Ochniak: Kiedy dwa lata temu otwierałeś Agencję Smarten PR, która głównie zajmuje się promocją polskich szefów kuchni, miałeś w planach, że zostaniesz Oficjalnym Przedstawicielem konkursu Bocuse d’Or w Polsce, opowiedz w skrócie jak do tego doszło?

Jacek Krawczyk: Szczerze mówiąc to agencja Smarten PR powstała 6 lat temu a od 2-3 lat firma dostała przyspieszenia po sukcesach poszczególnych szefów kuchni, którymi się zajmujemy, eventach które organizujemy, książek kulinarnych które wydaliśmy i po 3 latach współpracy PRowej z L’Art de la cuisine Martell.
O Bocuse d’Or myślałem od jakiegoś czasu, ale nie przekładało się to jakoś na działania. Dopiero mniej więcej rok temu znalazłem się w odpowiednim miejscu i właściwym towarzystwie, gdzie padło pytanie: „czy Smarten PR nie chciałby zostać oficjalnym przedstawicielem Bocuse d’Or w Polsce i podjąć się zorganizowania krajowych eliminacji?”. Wtedy lokomotywa ruszyła i po kilku miesiącach rozmów i dziesiątków emaili ze stroną francuską doszliśmy do porozumienia a moja wizja tej marki w Polsce okazała się spójna z ich oczekiwaniami. Mamy bardzo duże poparcie od francuskiego Zarządu, odpowiednie codzienne wsparcie a tym samym otwartą drogę, aby wg mojej koncepcji zmierzyć się z bardzo poważnym i trudnym projektem jakim jest Bocuse d’Or. Niestety zostało trochę „trupów w szafie” po ostatniej edycji oraz ograniczone zaufanie szefów kuchni i firm, które mogłyby wesprzeć polskie eliminacje. Na szczęście z dnia na dzień to się zmienia sądząc po mailach i telefonach, które codziennie odbieram. Nie ma co żyć przeszłością tylko przyszłością, choć nie ukrywam mamy trudniejszy start niż poprzednik.
Dzisiaj jestem szczęśliwy, że mamy taką markę jak Bocuse d’Or u siebie, bo to oznacza, że Smarten wszedł na międzynarodowy poziom. To widać po propozycjach, które dostajemy ze świata. Na tym też zyskuje cała branża kulinarna i gastronomiczna.

więcej na http://www.papaja.pl/?m=a&id=7930

 

http://www.bocusedorpoland.pl

Więcej >>

Agencja Smarten PR po raz kolejny Partnerem Targów Horeca/Gastrofood

Po raz kolejny nasza agencja została Partnerem Targów Horeca/Gastrofood w Krakowie.
Jacek Krawczyk - Dyrektor Zarządzający Smarten PR poprowadził panel dyskusyjny „Szef kuchni – promotor marki”. Publiczność miała niebywałą okazję spotkać i posłuchać znakomitych szefów kuchni jak Adam Chrząstowski, Łukasz Konik, Tomek Milewski, Robert Skubisz i innych autorytetów branży gastronomicznej.
Interesująca dyskusja dotyczyła promocji marki poprzez osobowość szefa kuchni. Temat bardzo interesujący i aktualny. Coraz częściej firmy wybierają znanego szefa kuchni na ambasadora swojej marki czy konkretnego produktu. Ale my coś o tym wiemy, w końcu mamy w tym zakresie duże doświadczenie. 

 

http://www.bocusedorpoland.pl

bocuse dor poland

Więcej >>

Preeliminacje konkursu Bocuse dOr Poland

Przygotowania do krajowych eliminacji Bocuse d’Or ruszyły pełną parą. Komitet Organizacyjny Bocuse dOr Poland w składzie: Jarek Walczyk – Head Chef Bocuse dOr Poland, Paweł Oszczyk, Adam Chrząstowski, Łukasz Konik, Jarek Uściński oraz Jacek Krawczyk – Prezes Zarządu Bocuse dOr Poland zdecydował o przeprowadzeniu PREELIMINACJI w celu wyłonienia maksymalnie 8 kandydatów, którzy wystartują w finale eliminacji krajowych Bocuse dOr Poland w lutym 2018 roku.

Do PREELIMINACJI konkursu Bocuse dOr Poland mogą zgłaszać się wszyscy zainteresowani profesjonalni kucharze spełniający podstawowe wymagania (wiek, obywatelstwo polskie).

Konkurs skierowany jest do kucharzy czynnych zawodowo, którzy mają ukończone 23 lata w dniu Wielkiego Finału Bocuse dOr w Lyonie tj. styczeń 2019. Każdy z kandydatów sam dobiera sobie kucharza asystenta (commis), który nie może mieć więcej niż 22 lata w dniu Wielkiego Finału Bocuse dOr w Lyonie (styczeń 2019).

Szczegółowe informacje dotyczące PREELIMINACJI znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU na stronie www.bocusedorpoland.pl w zakładce KONKURS.

Preeliminacje krajowe Bocuse dOr Polska organizowane są przez Akademię Bocuse d’Or Polska i odbędą się 11 grudnia 2017 roku w Centrum Techniki Kulinarnej DoraM w Warszawie przy ul. Racjonalizacji 5.

Formularz aplikacyjny wraz z podpisanym regulaminem należy przesłać do 24 listopada 2017 na adres: zgloszenia@bocusedorpoland.pl.

Informacja o zakwalifikowanych kandydatach zostanie podana do wiadomości 29 listopada 2017 na stronach: www.bocusedorpoland.pl oraz Patronów Medialnych.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni Partnerem Merytorycznym Bocuse dOr Poland.

***

Bocuse dOr jest konkursem wysokiej klasy gotowania, który odbywa się przed publicznością i jest prezentacją najnowszych światowych trendów kulinarnych. W konkursie kładzie się duży nacisk na kreatywność, technikę, smak oraz teksturę. Bocuse dOr ma na celu promowanie i rozwijanie młodych talentów w kraju i poza jego granicami, promowanie różnorodności dziedzictwa kulinarnego oraz polskiej gastronomii jak również zwiększenie świadomości kulinarnej kucharzy i szefów kuchni.
Finał konkursu Bocuse dOr odbywa się co dwa lata w samym sercu Sirha, profesjonalnych targów w Lyonie poświęconych gastronomii.

Smarten PR - Oficjalny Reprezentant Bocuse dOr w Polsce

 

http://www.bocusedorpoland.pl

bocuse dor poland

Więcej >>

Smarten PR Partnerem Master Chefs 4 Dogs

1 października w restauracji Endorfina w Warszawie odbędzie się akcja charytatywno–kulinarna Master Chefs 4 Dogs, której Partnerem jest nasza agencja Smarten PR.

Po raz 14 szefowie kuchni i kucharze znani z programów kulinarnych przygotują wyjątkowe dania a tym samym wesprą akcję na rzecz bezdomnych zwierząt w schroniskach.

MC4D zostało stworzone z połączenia dwóch pasji, Marcina pasji do gotowania oraz z pasji jego żony Joanny, czyli miłości do psów! Pod kierownictwem twórcy i organizatora akcji Marcina Kaczmarka-Pielina Szefowie przygotowują różne potrawy, zupy, sałatki, dania główne, desery z produktów otrzymanych od firm partnerskich, które ofiarują swoje produkty za darmo. Jak zawsze zaproszeni do imprezy szefowie to nie przypadkowe twarze polskiej gastronomii!
Będą m.in.:
- Marcin Kaczmarek-Pielin
- Liliana Filipiak
- Patryk Dziamski
- Jarek Walczyk
- Dawid Łagowski
- Monika Ignaciuk
- Kuba Korczak
- Bartłomiej Witkowski
- Adriana Marczewska
- Rafał Bernatowitz
- Marieta Marecka
- Marek Kropielnicki
- Marcin Cebulski
- Adam Hołoga
- Artur Kokoszka
- Rafał Wronka

Więcej >>

Smarten PR oficjalnym przedstawicielem Bocuse dOr w Polsce!

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich młodych, utalentowanych adeptów sztuki kulinarnej. Po dwóch latach nieobecności konkurs Bocuse dOr ponownie odbędzie się w Polsce! Agencja Smarten PR na czele z Jackiem Krawczykiem została oficjalnym przedstawicielem Bocuse dOr w Polsce.

- Jestem bardzo dumny, że nasza agencja została oficjalnym przedstawicielem najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świecie. Z Bocuse dOr podjęliśmy rozmowy kilka miesięcy temu, przedstawiając swój pomysł i wielkie chęci odbudowania marki konkursu w Polsce. Cieszę się, że udało nam się zdobyć zaufanie Francuzów, które w poprzednich latach zostało nadszarpnięte. Przed nami ogromne wyzwanie, mnóstwo pracy, ale mając u boku dwie największe organizacje kucharskie jak Klub Szefów Kuchni i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni wiem, że będzie to nasz wspólny kulinarny sukces – powiedział Jacek Krawczyk, szef agencji Smarten PR.

Bocuse dOr to najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny na świecie, powołany przez Paula Bocuse – wybitnego szefa kuchni, ojca ruchu nouvelle cuisine.

W styczniu 1987 Paul Bocuse stworzył Bocuse dOr, rewolucyjny konkurs gastronomiczny. Opierając się na najważniejszych wydarzeniach sportowych, wyobrażał sobie prawdziwe igrzyska kulinarne, w których kładzie się nacisk na kuchnię oraz zwraca uwagę na talent i doskonałość kucharzy.Finał konkursu Bocuse dOr odbywa się w samym sercu Sirha, profesjonalnych targów w Lyonie poświęconych gastronomii.

Idea konkursu: zebranie 24 młodych szefów kuchni z całego świata, spośród najbardziej obiecujących talentów ich pokolenia i przygotowanie przez nich znakomitych potraw w ciągu 5 godzin 35 minut, przed publicznością. O rozstrzygnięciu Wielkiego Finału decyduje jury złożone z najwybitniejszych szefów kuchni na świecie.

Poza samym konkursem gotowania, Bocuse dOr to również pokazy, które przyciągają liczną publiczność i media z całego świata.

 

http://www.bocusedorpoland.pl

Więcej >>

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni wybrało Smarten PR

1 września 2017 roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni podjęło współpracę z agencją Smarten PR.
W ramach umowy agencja zajmie się kompleksową obsługą stowarzyszenia w zakresie wizualizacji marki. Zadba o wzmocnienie silnego i trwałego wizerunku oraz skutecznej komunikacji z sektorem HoReCa.
Ze strony agencji szefem projektu została Dorota Karwacka.

- Nadszedł już czas, aby sprawy wizerunkowe naszego stowarzyszenia oddać specjalistom w tej dziedzinie dlatego wybraliśmy agencje Smarten PR, gdyż znają się na robocie, doskonale wyczuwają naszą branżę gastronomiczną i kulinarną w tym wszystkie jej sukcesy i problemy. Cieszę się, że wypracowaliśmy porozumienie - powiedział Jarosław Uściński Prezes OSSKiC.

Agencja będzie pełniła rolę rzecznika prasowego, opracowywała teksty oraz prowadziła ich dystrybucję do mediów branżowych oraz aktywnie moderowała profile społecznościowe stowarzyszenia. 

- Dla naszej agencji to wielkie wyróżnienie, iż największe w Polsce stowarzyszenie szefów kuchni wybrało Smarten PR powierzając zarządzanie wizerunkiem czołowych przedstawicieli branży kulinarnej na arenie polskiej i międzynarodowej. Przed nami duże wyzwanie, cele postawione wysoko, ale jestem przekonany, że damy radę – powiedział Jacek Krawczyk szef agencji Smarten PR.

Więcej >>

Nowa książka Tomasza Jakubiaka już wkrótce!

Już we wrześniu w księgarniach pojawi się kolejna książka kulinarna kucharza i dziennikarza kulinarnego, podopiecznego naszej agencji - Tomasza Jakubiaka „Z miłości do lokalności – tradycyjne dania w nowej odsłonie”.

„Z miłości do lokalności”, to pewnego rodzaju podsumowanie części pracy Tomka, w jego autorskim programie o tym samym tytule, w którym zabiera widzów w niezwykłą kulinarną podróż po Polsce i przedstawia całą paletę produktów i smaków zakorzenionych w naszej kulturze. Tomasz odkrywa na nowo polskie produkty, inspirując się nimi tworzy nowe, ciekawe dania.

Jaka będzie ta nowa książka? Tego dowiemy się już tej jesieni. Czekamy zatem na ten łakomy kąsek wydawniczy.

Więcej >>

Smarten PR partnerem A-class World Championship Sopot 2017

W dniach 19-26 sierpnia odbędą się Mistrzostwa Świata Katamaranów A-class w Sopocie, które będą jedną z najbardziej prestiżowych i najciekawszych imprez żeglarskich w 2017 roku w Polsce. Organizatorem mistrzostw jest klub UKS NAVIGO, działający od 2004 roku w Sopocie pod auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego. Partnerem wydarzenia jest nasz agencja Smarten PR a nasz podopieczny Tomasz Jakubiak zadba o kulinarną stronę mistrzostw.

Więcej >>

Smarten PR partnerem Kuchni Transatlantyk

21 lipca zakończył się Międzynarodowy Festiwal Kulinarny Transatlantyk 2017.
Transatlantyk to artystyczna platforma, która na wielu płaszczyznach również kulinarnych zbliża ludzi. W tym roku partnerem wydarzenia była nasza agencja Smarten PR.

Uczestnicy festiwalu przede wszystkim mieli niebywałą okazję skorzystać z Kina Kulinarnego – cyklu seansów filmowych oraz wziąć udział w wyjątkowych kolacjach inspirowanych obrazami filmowymi. Autorskie menu przygotowywali jedni z najlepszych szefów kuchni w Polsce, wśród których znaleźli się członkowie Klubu Szefów KuchniTomasz Purol i Mariusz Pieterwas zaś menagerem kuchni był jak co roku Patryk Dziamski.

W menu Tomasza Purola i Mariusza Pieterwasa znalazły się Koza, Owca, Kura, Bawół oraz Gęś a inspiracją do tej kolacji był film Christophera La Marca „Boone”. Szefowie otrzymali gromkie brawa i owację na stojąco szerokiej publiczności zgromadzonej na kolacji, pokazując tym samym, że na talerzu również może być sztuka wysokich lotów.

Przez ponad tydzień Łódź była kulinarną stolicą Polski. Poza festiwalowymi kolacjami na ulicy Piotrkowskiej przy Pasażu Schillera stanęła na osiem dni Restauracja POP-UP gdzie można było skosztować małych dzieł sztuki w wykonaniu znakomitych szefów kuchni jak Maciej Rosiński, Jarosław Walczyk, Tomasz Jakubiak, Tomasz Purol, Patryk Dziamski, Ernest Jagodziński, Dawid Łagowski, Marcin Molik i inni. Nie zabraknie również słodkich akcentów w wykonaniu Moniki Ignaciuk i Tomasza Dekera.
Z pewnością był to tydzień niezapomnianych wrażeń zarówno dla duszy jak i ciała. Wspólne oglądanie filmów o tematyce kulinarnej, spotkania towarzyskie, śniadania, lunche i kolacje w przyjemnym łódzkim otoczeniu, odkrywanie nowych smaków w tym polskich win z Pałacu Mierzęcin, wymiana doświadczeń wśród kucharzy i szefów kuchni zaangażowanych pełnym sercem w ten kulturalny projekt.

Więcej >>

Smarten PR partnerem Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Dworskiej

24 czerwca na terenie Dworzyska w Szczawnie Zdroju odbył się 3. Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej oraz 3. edycja Dań Dworskiej Kuchni Myśliwskiej.
Partnerem wydarzenia była nasza agencja Smarten PR.

Festiwal zorganizowany został przy wsparciu i pomocy merytorycznej Klubu Szefów Kuchni. Celem głównym Festiwalu jest kultywowanie i utrwalanie dawnych polskich tradycji kulinarnych oraz szeroko pojęta edukacja dotycząca początków kuchni polskiej wywodzącej się z kuchni myśliwskiej, która głównie miała miejsce na dworach, w pałacach czy w zamkach oraz powrót do tradycji i wykwintności dań szlachecko-magnackich ściśle związanych z tradycjami kuchni myśliwskiej.

Do konkursu przystąpiło 8 dwuosobowych ekip kucharskich reprezentujących restauracje hotelowe z całej Polski. Zwycięzców konkursu – Dominika Karpik i Magdę Stolc z restauracji Mercato w hotelu Hilton Gdańsk wyłoniło jury pod przewodnictwem Waldemara Hołówki. Ponadto w jury zasiadali m.in. szefowie, z którymi współpracujemy na co dzień:
- Tomasz Jakubiak (Klub Szefów Kuchni) – wice przewodniczący
- Mariusz Pieterwas (Klub Szefów Kuchni)
- Łukasz Konik (Klub Szefów Kuchni) - pełnił również rolę strażnika czasu
- Wojciech Harapkiewicz (Klub Szefów Kuchni) - koordynator konkursu

Tegoroczni laureaci konkursu:
1 miejsce: Dominik Karpik i Magda Stolc – restauracja Mercato Hilton Gdańsk
2 miejsce: Rafał Grzegorzek i Paweł Kamiński – Hotel SPA dr Irena Eris w Polanicy Zdrój
3 miejsce: Waldemar Trzciołek i Artur Antkowiak – restauracja Rządcówka Ostoja Chobienice
Najlepsza kreacja na talerzu oraz technika wykonania: Jarek Owczarczyk i Łukasz Andruszkiewicz – Restauracja Strefa w Warszawie

Więcej >>

Strefa Smarten na targach Mazury HoReCa

Nie mogło nas zabraknąć na największym mazurskim wydarzeniu – targach Mazury HoReca. W dniach 25-26 kwietnia odwiedzający targi mieli niebywałą okazję uczestniczyć w wyjątkowym show kulinarnym w Strefie Smarten.

Szefowie kuchni prowadzący renomowane, wysoko oceniane restauracje, znani z programów kulinarnych i mediów dali pokaz w naszej strefie prawdziwego kunsztu kulinarnego. Dziękujemy Szefom: Jarkowi Walczykowi, Tomaszowi Purolowi, Patrykowi Dziamskiemu, Łukaszowi Konikowi, Ernestowi Jagodzińskiemu i Mariuszowi Pieterwasowi za kulinarną wirtuozerię i pełen prfesjonalizm!

***

MAZURY HoReCa to prezentacja nowoczesnej oferty pełnej produktów, akcesoriów, usług i rozwiązań dla szeroko pojętej branży gastronomicznej i hotelarskiej. To spotkanie producentów, dystrybutorów i przedstawicieli wiodących firm z Polski i zagranicy. Znakomita okazja do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami oraz trendami gastronomicznymi i hotelarskimi. Miejsce idealne do porównania ofert handlowych i zawarcia nowych kontraktów.

Więcej >>

Smarten PR i Poznańscy Kucharze Razem

22 kwietnia mieliśmy niebywałą przyjemność być partnerem medialnym wyjątkowego wydarzenia kulinarnego – kolacji Poznańscy Kucharze Razem/Jeziora, lasy, łąki.... To już szóste spotkanie w ramach cieszącego się rosnącą popularnością cyklu. Tym razem restauracja Lumiere była gospodarzem tej niecodziennej uczty.
Kolację dla 200 osób składającą się z siedmiu dań przygotowało 17 szefów kuchni. W menu degustacyjnym, które było wypadkową upodobań, smaków i wirtuozerii siedemnastu indywidualności kulinarnych znalazły się: sandacz, królik, jesiotr, dzik, bażant, polędwica wołowa i czekolada.

Gotowali:

- Michał Kuter / A Nóż Widelec,

- Artur Skotarczyk / Restauracja Muga

- Ernest Jagodziński / Restauracja Cucina,

- Jakub Kasprzak / Restauracja Lumiere,

- Mariusz Pieterwas/ Restauracja Krew i woda

- Patryk Dziamski/ Dziamski Concept Rest

- Tomasz Purol / Blow Up Hall 5050

- Mateusz Mikuła / Restauracja & Hotel Zagroda Bamberska,

- Witek Iwański / restauracja Aruana,

- Dawid Łagowski / Pałac Mierzecin,

- Roman Kosmalski / Hotel Ilon,

- Grzegorz Olejarka / Restauracja Grain Store,

- Jakub Ignyś / Puro Hotel Poznań

- Sergiusz Hieronimczak / Unilever Food Solution,

- Piotr Purol

- Dominika Słaboń / Restauracja Grain Store,

- Tomasz Deker

Więcej >>

Waleczne serduszko Jasia - pomagamy!

8 kwietnia 2017 w hotelu Mikołajki na Ptasiej Wyspie odbyła się kolacja charytatywna- „Smakuj Życie”, w którą nasza agencja Smarten PR zaangażowała się całym sercem.
O oprawę kulinarną zadbali znani szefowie kuchni, którzy przyjęli zaproszenie Tomasza Milewskiego, szefa kuchni hotelu – a wszystko po to, aby wspólnie pomagać i inspirować do tego innych.

Ta wspaniałe kulinarne spotkanie związane jest z akcją „Waleczne serduszko Jasia”. W ramach kolacji zbierano fundusze na pomoc Jasiowi, który choć jeszcze nie przyszedł na świat, po narodzinach będzie musiał przejść kilka skomplikowanych i kosztownych operacji serca w Klinice Uniwersyteckiej w Niemczech.
Siedmiodaniowe menu bez wątpienia zachwyciło smakiem.
Ważną częścią kolacji były licytacje, które poprowadził Jacek Krawczyk.
Tego wieczoru na leczenie Jasia zebrano ponad 41 000 złotych.

Więcej >>

Tomasz Jakubiak nadal z marką Bosch

Tomasz Jakubiak przedłużył kontrakt z marką Bosch, której jest Ambasadorem. W Akademii Boscha stawia sprawę smaku na ostrzu noża, odkrywa tajemnice swojego kulinarnego warsztatu, doradza i inspiruje. A przede wszystkim pokazuje, że gotowanie może sprawiać przyjemność i być prawdziwą pasją.

Więcej >>

Kolejny sukces agencji Smarten PR

Łukasz Konik został Ambasadorem marki i doradcą kulinarnym marki „Bracia Koral – lody jak dawniej”. Kuchnia molekularna, której jest miłośnikiem i stare, sprawdzone receptury świetnie wpisują się w nowe zawodowe wyzwania Łukasza. W końcu kuchnia cząsteczkowa kojarzy nam się z ciekłym azotem a ten z możliwością przygotowania lodów o jakich tylko zamarzymy.
To nasz kolejny całkiem spory sukces. Bardzo cieszymy, że udało nam się wynegocjować dla Łukasza, z którym pracujemy od kilku lat, ten lodowy kontrakt.

Więcej >>

Kulinarny Martell po raz trzeci z nami

Już po raz trzeci nasza agencja - Smarten PR odpowiadała za działania komunikacyjne konkursu - L Art de la cuisine Martell.  Ten Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Polsce.

4 marca mury Zamku Ryn przeżyły wielkie oblężenie miłośników dobrej kuchni zarówno profesjonalistów jak i amatorów.
16 dwuosobowych drużyn – młodych adeptów sztuki kulinarnej - reprezentujących najlepsze restauracje w Polsce stanęło do kulinarnych potyczek by zdobyć wymarzony Puchar Przechodni Martell. Zwycięzców XV Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej - Petera Bartosza i Rafała Kudlińskiego z Copernicus Toruń Hotel wyłoniło jury pod przewodnictwem Pawła Oszczyka. Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński – szef kuchni hotelu Anders, który od dziesięciu lat dba o prawidłowy przebieg konkursu i jego wysoki poziom. Zaś konkurs oraz wieczorną galę poprowadzili Karol Okrasa i Dariusz Maląg. Ten doborowy duet od wielu już edycji Martella opowiada publiczności konkursowe smaczki, przedstawia zawodników i ich dania jak również przybliża sylwetki jurorów oraz dopełnia wyjątkową atmosferę tego kulinarnego turnieju.

W tym roku liczył się również głos publiczności. Już po raz drugi w historii konkursu dzięki aplikacji mobilnej Smarten każdy pobierając aplikację stawał się członkiem nieformalnego, czwartego składu jurorskiego, który również wyłonił swojego zwycięzcę.


Tegoroczni laureaci konkursu:

1 miejsce – Peter Bartosz, Rafał Kudliński, Copernicus Toruń Hotel
2 miejsce – Jarosław Owczarczyk, Łukasz Andruszkiewicz, Strefa Restauracja & Bar, Warszawa
3 miejsce – Dominik Drąg, Rafał Stegnicki, Natura Mazur Hotel & Spa Warchały, Jedwabno
Nagroda Jury Koneserów – Rafał Koziorzemski, Oskar Nowicki, Restauracja Biały Królik, Gdynia
Nagroda Publiczności – Dominik Drąg, Rafał Stegnicki, Natura Mazur Hotel & Spa Warchały, Jedwabno

Więcej >>

Warzywniak Tomasza Purola

Tomasz Purol, zwycięzca 5. edycji Top Chef Polska i Szef Kuchni restauracji Blow Up Hall 5050 w Poznaniu przy współpracy z naszą agencją wydał swoją pierwszą książkę „Warzywniak. Zapomniane smaki”, w której odkrywa na nowo ostrą brukiew, korzenny topinambur, lekko gorzki jarmuż, kolorową marchew, szparagową skorzonerę i słodkawy pasternak.

- Kiedyś warzywa były podstawą naszej diety. Dzisiaj są skromnym dodatkiem a mogą być głównym bohaterem w bardzo zaskakujących, nieoczywistych odsłonach na naszych talerzach. Warzywniak jest moim pomysłem na rozsmakowanie się w nich. Mam nadzieję, że wśród 60 przepisów, które znalazły się w mojej książce każdy znajdzie coś dla siebie. Nie lubię nudy na talerzu i myślę, że taka jest też moja książka – powiedział Tomasz Purol

Agencja Smarten z Tomaszem Purolem pracuje od dwóch lat.

 

Więcej >>

Przed nami 15. wyjątkowa edycja konkursu L’Art de la cuisine Martell

Jacek Krawczyk: Darku, jak co roku spotykamy się przed jedną z najważniejszych imprez branżowych w tym kraju, czyli przed kulinarnym Martellem, który w tym roku odbędzie się po raz piętnasty. Czy masz już pomysł jak ta rocznica będzie obchodzona podczas tego wydarzenia?

Dariusz Struciński: No tak 15. edycja L’Art de la cuisine Martell to z pewnością znacząca okazja, żeby przeprowadzić jubileuszowy konkurs. Zbiega się to również z tym, że po raz dziesiąty w Zamku Ryn ja i Łukasz Kundzicz, będziemy organizatorami konkursu L’Art de la cuisine Martell. Pięć poprzednich edycji było w różnych miejscach w Polsce, natomiast od dziesięciu lat marka Martell organizuje ten konkurs na Zamku w Rynie. Na razie nie chciałbym zdradzać szczegółów, gdyż spotykamy się w takim okresie, kiedy bardzo mocno i intensywnie pracujemy nad koncepcją tego wydarzenia. Mogę zapewnić, że można spodziewać się wielu ciekawych wydarzeń towarzyszących konkursowi.

JK: Jest wiele podobnych imprez w kraju, różnych konkursów, których w ciągu roku, jak wiemy, jest kilkanaście. Nie mniej jednak zawsze ludzie mówią o Martellu. Gdy spotykamy się z Twoimi znajomymi z branży po nowym roku, to zawsze umawiamy się, że widzimy się na Martellu. O Martellu się mówi, o Martellu się pisze, czyli jest to na pewno wielkie wydarzenie i jak myślisz z perspektywy tych piętnastu lat, a Twoich dziesięciu, dlaczego ten konkurs jest na tyle wyjątkowy, że tak zapada w pamięć i w branży gastronomicznej i firm, które są partnerami tego wydarzenia?

DS: Często jestem o to pytany i odpowiedź zawsze jest taka sama. Martell ma swoją niepowtarzalną atmosferę. Nie chodzi tu tylko o perfekcyjną organizację konkursu, autorytety kulinarne, które angażujemy do jury i całą tę otoczkę, która jest wokół konkursu. Ten konkurs tworzą ludzie i dla ludzi jest on organizowany. Aby to wydarzenie miało taką renomę, taką rangę i co roku cieszyło się taką estymą i szacunkiem potrzeba jest wielu czynników. Mam świadomość, jak wiele pozytywnych, ciepłych słów jest kierowane pod adresem tego konkursu. Natomiast zawsze mówię, że głównym celem konkursu jest promocja kuchni polskiej, z racji tego, że konkurs odbywa się w Polsce z udziałem polskich, młodych, bardzo utalentowanych, bardzo ambitnych, młodych ludzi. Selekcja jest naprawdę trudna. Już na tym pierwszym etapie, gdy dostajemy całe mnóstwo zgłoszeń, ciężko jest nam wybrać te 16 drużyn. A z drugiej strony trudno dostać się na konkurs, gdyż konkurencja jest duża. Dostajemy zgłoszenia od naprawdę wybitnych, utalentowanych młodych ludzi. Poza tym wiadomym jest, że taki konkurs nie odbyłby się bez wsparcia partnerów, mecenasów całego wydarzenia, bo nie ma takiego konkursu i nie ma jeszcze takiego filantropa w Polsce, który wyłożyłby dosyć dużą sumę, tylko po to, żeby młodzi ludzie mogli się ze sobą spotkać. Mam wrażenie, że wielu osobom podobnie jak prezesowi Andrzejowi Dowgiałło leży na sercu to, żeby ta polska gastronomia się rozwijała. To on dziesięć lat temu wierzył w to, że ten konkurs przyjmie się na zamku w Rynie, że jego kolejne edycje będą z roku na rok lepsze, z roku na rok bardziej okazałe i to on podjął taką decyzję, że marka Martell zagościła na dziesięć lat na Zamku w Rynie. Również wielu prezesów firm czy osób decyzyjnych w firmach traktuje udział w tym konkursie, jako wsparcie dla tych młodych ludzi, którzy poświęcają swój czas, swoje zaangażowanie, po to żeby móc stanąć razem, rywalizować, sprawdzić się na tle innych, osiągnąć jakiś sukces, bo powszechnie mówi się w Polsce, że wygrać Martella, to jest coś.

JK: A propos wygrać Martella to jest coś, dzisiaj jak patrzymy przez pryzmat karier pewnych szefów kuchni, którzy są na topie, można w ich CV znaleźć tytuł zwycięzcy kulinarnego Martella. Możemy powiedzieć śmiało, że prestiż tego konkursu i cała rywalizacja daje temu młodemu człowiekowi większe możliwości, może lepszy start u przyszłego pracodawcy, ma wpływ na rozwój kariery. Jak to widzisz z perspektywy tych wszystkich konkursów? No i pochwal się tymi nazwiskami, które wiemy, że ogrywają czołowe role w polskiej gastronomii?

DS: Nie mnie to oceniać, czy wygranie Martella powoduje, że twój start w dorosłe zawodowe życie jest łatwiejszy, natomiast jak obserwuję branżę, cały rynek gastronomiczny i obserwuję to co się dzieje, gdzie laureaci Martella, bo nie ukrywam, że dosyć pilnie śledzę i z sympatią spoglądam na karierę tych młodych ludzi, którzy dzisiaj naprawdę zajmują ważne stanowiska, to wielu kolegom się naprawdę udało. Chociażby jeden z pierwszych laureatów Paweł Oszczyk. Bardzo znane nazwisko, dla wielu mentor, nauczyciel, instruktor czy przewodnik w kulinarnym zawodzie. A z tych młodszych Ernest Jagodziński, Witek Iwański, Łukasz Pielak to dzisiaj osoby, które tak naprawdę śmiało można powiedzieć, że w tym zawodzie im się powiodło. Dawid Szkudlarek, który po wygraniu Martella wygrał Top Chef’a. Jest wiele nazwisk w tych 15 edycjach, które naprawdę wygrywając Martella, czy plasując się na przysłowiowym pudle, naprawdę daleko zaszły i dzisiaj wiele znaczą w branży.

JK: No cały ten konkurs oczywiście nie odbyłby się bez głównego mecenasa tego wydarzenia, czyli koniaku Martell.

DS: No tak, słowo mecenas jest tu chyba najlepszym określeniem, bo to nie tylko kwestia finansowa, to nie tylko pieniądze wyłożone na sam konkurs i jego organizację. Od piętnastu lat jedna firma angażuje się w konkurs, wspierając poniekąd rozwój tych wszystkich młodych adeptów sztuki kulinarnej. To konkursy i rywalizacja napędzają tych młodych ludzi do dalszego działania, poznawania, uczenia się. Takie konkursy jak Martell dają im możliwość sprawdzenia się, skonfrontowania swoich umiejętności. Poza tym nie ma chyba drugiego takiego konkursu z takim stażem na polskim rynku konkursów kulinarnych, który by nieprzerwanie od piętnastu lat był firmowany jedną nazwą, jedną marką. 

JK: Nie ukrywam, że jestem zaskoczony tematem przewodnim tegorocznego Martella, bo po wołowinie, jagnięcinie, drobiu, można by się spodziewać ryby i to nie jest zaskakujące, ale kulbin to dla wielu chyba gatunek ryby mało znany. Dlaczego akurat kulbin? No i przy okazji nowy partner w konkursie Martella, czyli sponsor strategiczny firma Selgros?

DS: To też jest wpisane w tradycję Martella, że tym składnikiem głównym, do którego dobierany jest koniak to produkt nietuzinkowy, szlachetny, wyjątkowy, który chcemy przybliżyć kucharzom, oraz szerszej grupie ludzi poprzez szefów kuchni. Tak to było z kurczakiem kukurydzianym, trocią wędrowną, królikiem i innymi produktami, które do tej pory pojawiły się na konkursie. Wydaje mi się, że to dobra droga do tego, by taki nowy produkt pokazać w Polsce. Kulbin jest rybą mniej znaną, ale bardzo szlachetną i doskonałej jakości a tegoroczny partner strategiczny, którym jest firma Selgros gwarantuje świeżość tego produktu i pewność, że ryba zamówiona w poniedziałek, w piątek będzie już w Polsce prosto z morza. Po 24 godzinach dotrze z Bremerhaven do Zamku Ryn, ale nie tylko tam, dotrze również do każdej hali Selgros w Polsce. Zawsze staramy się by ten główny produkt był naprawdę wyjątkowy, by był dobrym towarzystwem do szlachetnego koniaku Martell. 

JK: Poprzeczka zawieszona wysoko. Przyznasz, że kulbin może być sporym wyzwaniem dla młodych adeptów sztuki kulinarnej. 

DS: Z pewnością kulbin nie jest tak znany jak łosoś czy troć, ale też nie pojawił się wczoraj na naszym rynku. To, że poprzeczka jest zawieszona wysoko, że nie będzie łatwo, to w tym konkursie jest pewne. Wszystkie produkty, które proponujemy do zestawienia z koniakiem, nie są takie wprost oczywiste i łatwe. Ale na tym właśnie nam zależy, żeby uczestnicy konkursu uruchomili swoją wyobraźnię kulinarną. Zastanowili się jakich dodatków użyć do ryby by idealnie współgrały z aromatami koniaku. Poza tym kolejną trudnością jest konkurencja techniczna, która pokazuje jak dobrze nasi kucharze opanowali różne techniki, w tym przypadku będzie to rozbiór ryby – filetowanie. Coś co wydawałoby się banalnie proste, co w zasadzie jest podstawą do pracy w kuchni, nie do końca udaje się wszystkim uczestnikom. Chociaż z roku na rok z tym poziomem technicznym też jest lepiej.

JK: Jako szef z dużym doświadczeniem w pracy kucharza, miałbyś jakieś wskazówki dla tych młodych ludzi, jeśli chodzi o kulbina?

DS: Przede wszystkim trening czyni mistrza. Trening, który pozwoli przeanalizować wszystkie za i przeciw. Dlaczego kulbin z tym koniakiem a nie z innym, bo są trzy do wyboru. Zalecałbym skoncentrowanie się na smaku i technikach, które zostaną użyte i poprzedzenie tego wieloma próbami. Na ten konkurs nie trafiają przypadkowe osoby. Wszyscy, którzy tutaj przyjadą, te szesnaście drużyn już są w jakimś sensie wygrane, bo przeszły selekcję z pięćdziesięciu, sześćdziesięciu drużyn. Tak naprawdę wygrywa zazwyczaj drużyna, która popełni najmniej kulinarnych błędów w trakcie konkursu.

JK: L’Art de la cuisine Martell to wyjątkowy konkurs również ze względu na autorytety kulinarne i znane nazwiska ze świata showbiznesu. Czy w tym roku będzie podobnie, planujecie jakieś niespodzianki?

DS: Zostawmy jeszcze trochę niepewności, trochę tajemnic. Będziemy je ujawniać sukcesywnie, więc proszę śledzić nasze wszystkie facebookowe aktywności. Tam na pewno dowiecie się Państwo dużo więcej o produkcie głównym, naszych partnerach, uczestnikach konkursu, jurorach i o wielu, wielu atrakcjach które będziemy starali się przygotować na tę 15. edycję. Wierzę, że jak co roku ludzie, którzy przyjadą do zamku Ryn jako osoby wcześniej nie znające się, wyjadą jako wspaniała grupa przyjaciół, bo tak zawsze jest na Martellu. 

JK: Gdzie można zasięgnąć informacji o samym konkursie, regulaminie, arkuszach zgłoszeniowych? Wiemy, że trzeba zgłosić się do 15 lutego, ale gdzie możemy znaleźć te wszystkie informacje? 

DS: Oczywiście są platformy, którymi się komunikujemy. Jest agencja SmartenPR, która od kilku lat pomaga, wspiera i odpowiada za działania komunikacyjne konkursu. We współpracy z mediami branżowymi dba o to by wszystkie informacje były aktualne i ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych konkursem. Regulaminy i arkusze zgłoszeniowe pojawiły się już na najważniejszych portalach branżowych. Natomiast pewnie do samego dnia konkursu, w wielu branżowych mediach będzie można przeczytać o konkursie, bo jak co roku wiele redakcji objęło patronatem Martella. Dla nas dziennikarze, którzy przyjeżdżają na ten konkurs od wielu, wielu lat, również są doskonałymi partnerami wydarzenia. Są blisko branży, relacjonują to co się dzieje na konkursie, ale też wspólnie uczestniczą w tym co przygotowali sponsorzy. Bardzo aktywnie uczestniczą w przygotowanych dla nich warsztatach, bo sam konkurs to jest składowa całego wydarzenia. Wokół konkursu jeszcze wiele się dzieje. Jest wielka wystawa gastronomiczna, gdzie nasi partnerzy pokazują nowości na dany rok, gdzie pokazują innowacyjne, nowatorskie rozwiązania, gotowe koncepty. Dużo dobrych kulinariów, dużo dobrych produktów. To wszystko w jednym miejscu w Zamku Ryn od 3 do 5 marca. 

JK: Możesz zdradzić jakie w tym roku będą nagrody?  

DS: Mam sporo potwierdzonych nagród. Konkurs L’Art de la cuisine Martell w tym roku nominuje zwycięzców do Kulinarnego Pucharu Polski. Ponadto wielcy wygrani pojadą w ciekawe, kulinarne podróże do magicznych miejsc jak gwiazdkowe restauracje, do miejsc, gdzie są przygotowane pracownie technologiczne dla naszych partnerów, chociażby wyjazd, o którym się bardzo dużo mówi do siedziby Convothermu w Bawarii, gdzie w ich centrum rozwoju można poznać budowę pieca, spotkać się z doskonałymi fachowcami i kucharzami. Planowany jest wyjazd do Anglii z firmą Dajar do fabryki porcelany Churchill, wyjazd do gwiazdkowej restauracji z firmą Tork, wyjazd chociażby z brytyjską jagnięciną do Wielkiej Brytanii. Tych atrakcji jest mnóstwo. Nagrodą główną w tym konkursie od zawsze jest puchar przechodni Martell, który przez ostatni rok czasu gościł, stał w zacnym miejscu w hotelu Heron. Po konkursie być może zmieni swoje miejsce i po raz jedenasty powędruje ze zwycięską drużyną do innego hotelu czy restauracji, gdzie będzie przynosił chlubę i zaszczyt.

JK: Czyli widzimy się w Rynie już 3 marca?

DS: Dla uczestników 3-5 marca to daty na pewno znaczące i zapisane w kalendarzu. Dla odwiedzających 4 marca sobota od godziny 9:00 do godziny 16:00 w Zamku Ryn, gdzie będą działy się cuda.

JK: Do zobaczenia.

DS: Serdecznie wszystkich zapraszam. Do zobaczenia.

Więcej >>

Klub Szefów Kuchni wybrał Smarten PR

Klub Szefów Kuchni ponownie podjął współpracę z agencją SmartenPR.
W ramach umowy nasza agencja poprowadzi działania wizerunkowe w obrębie mediów społecznościowych, zajmie się media relations klubu i wesprze KSK w organizacji wydarzeń klubowych oraz tych, w których KSK partycypuje jako Partner.

Więcej >>

Go Smarten Yes Chef - kalendarz na 2017 z szefami kuchni

Na rynek HoReCa trafiło drugie wydanie Kalendarza Smarten z Szefami kuchni i cukierni. Po sukcesie zeszłorocznej edycji nie mogliśmy zaprzestać działania, dlatego i w tym roku wydaliśmy nietuzinkowy kalendarz - Go Smarten Yes Chef!
Pierwsza publikacja odbiła się szerokim echem. Ponad 20 znakomitych szefów zagościło w niejednym hotelu, restauracji i firmie a nawet w prywatnym domu, właśnie na kartach kalendarza Smarten.

W tym roku do projektu zostało zaproszonych 25 szefów kuchni i cukierni, wśród których znaleźli się: Bożena Sikoń, Agata Wojda, Jerzy Pasikowski, Stefan Birek, Dariusz Struciński, Tomasz Jakubiak, Paweł Małecki, Tomasz Purol, Jarek Walczyk, Sebastian Olma, Ernest Jagodziński, Rafał Targosz, Paweł Mieszała, Jarek Uściński, Łukasz Konik, Tomasz Dziura, Dawid Łagowski, Andrzej Jakomulski, Bartosz Budnik, Adrian Budziński, Robert Skubisz, Marcin Szwak, Maciej Rosiński oraz Artur Kuchnia i Mateusz Bogdański. Połączono młodość z długoletnim doświadczeniem i niekwestionowanymi autorytetami polskiej gastronomii.  

Ideą kalendarza Go Smarten Yes Chef są czarno-białe zdjęcia szefów okraszone kolorowymi elementami kulinarnymi. Każda karta to inna historia opowiedziana przez jej poszczególnych bohaterów. Dodatkowym elementem umieszczonym w tegorocznej edycji kalendarza są ważniejsze daty wydarzeń gastronomicznych, które będą miały miejsce w nadchodzącym roku. Wśród nich: targi, konkursy i tematyczne święta w poszczególnych dniach, które z pewnością będą pomocne przy planowaniu aktywności związanych z danym wydarzeniem kulinarnym.

Kalendarz nie jest produktem komercyjnym, trafi do szkół gastronomicznych, szefów kuchni, restauracji, hoteli oraz naszych Partnerów w całej Polsce. Część nakładu zostanie przeznaczona do licytacji, a zebrane pieniądze wykorzystane zostaną w różnych akcjach charytatywnych, jak 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, SOS Wioski Dziecięce i inne pojedyncze akcje na rzecz najbardziej potrzebujących.

Kalendarz Smarten jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju przede wszystkim ze względu na osoby, które wzięły udział w projekcie jak również jego ciekawe, niekonwencjonalne wydanie. Jest również swojego rodzaju podziękowaniem dla Szefów za ich codzienną, niełatwą pracę i pokazaniem, że to co robią jest ważne i smaczne, nie tylko w wymiarze jedzenia.

Partnerami kalendarza są: Bosch, Chef, Badoit, Evian, Lazur, Koral, Jeven, Fine Dine, Lesaffre, Philipiak, Gastro Magic Service, Convotherm i Cheman.

Więcej >>

GRUPA DORA METAL WYBRAŁA SMARTEN PR

Firmy Dora Metal i  Kromet podjęły współpracę z agencją Smarten PR. Kooperacja agencji będzie skupiona na obsłudze działań komunikacyjnych, w tym media relations, budowaniu wizerunku w internecie jak również działaniach promocyjnych wśród szefów kuchni oraz odświeżenie wizerunku Centrum Techniki Kulinarnej w Warszawie.
- W ostatnim czasie nasza agencja dostała wiatru w żagle. Coraz więcej znaczących firm z branży HoReCa, w której się specjalizujemy prosi nas o wsparcie. Bardzo mnie cieszy, że takie firmy jak Dora Metal i Kromet, które od bardzo wielu lat są na rynku zwracają się właśnie do nas – powiedział Jacek Krawczyk Dyrektor Zarządzający Smarten PR.

Dora Metal jest wiodącą w branży gastronomicznej w Polsce, firmą z 25-letnią tradycją i doświadczeniem w projektowaniu i produkcji profesjonalnych urządzeń dla sektora HoReCa.
Kromet
jest producentem urządzeń gastronomicznych i wyposażenia gastronomii w urządzenia kuchenne najwyższej jakości!
60-letnia działalność, zdobyte przez ten czas doświadczenie, wprowadzone nowe konstrukcje i technologie wytwarzania zapewniają firmie coraz to większą rzeszę klientów.

Więcej >>

Bawarska przygoda Szefów

W dniach 23-26 sierpnia 2016 śmietanka polskich szefów kuchni na czele z Jackiem Krawczykiem – właścicielem agencji SmartenPR odwiedziła bawarską fabrykę firmy Convotherm. Wśród czołowych szefów kuchni znaleźli się: Jerzy Pasikowski, Jarosław Walczyk, Tomasz Jakubiak, Adam Chrząstowski, Tomasz Purol, Łukasz Konik, Marcin Budynek, Michał Kuter, Ernest Jagodziński oraz zwycięzcy konkursów: L’art de la cuisine Martell oraz Arte Culinaria Italiana.
Już drugiego dnia szefowie w pięknych okolicznościach przyrody zawitali do fabryki w malowniczym Eglfing, gdzie po serdecznym powitaniu zapoznani zostali z historią firmy. Następnie zaprezentowano szefom najnowsze rozwiązania w piecach Convotherm 4. Wsparcia merytorycznego udzielili Tom Hybl oraz Tomasz Krake reprezentujący firmę Manitowoc Foodservice Polska.
Wiadomo, iż doświadczenie jest najlepszym nauczycielem, dlatego po krótkiej aczkolwiek wyczerpującej prezentacji odbyły się dwa kulinarne seminaria o tematyce: sous-vide/wsad mieszany/wędzenie oraz pieczenie niskotemperaturowe/ funkcja Bake Pro.
Następnie polski team zwiedził fabrykę. Zwieńczeniem tego długiego dnia była uroczysta kolacja w pięknie usytuowanej bawarskiej, gwiazdkowej restauracji Ähndl.
Kolejnego dnia szefowie również zostali zaproszeni do fabryki gdzie w sali seminaryjnej mogli zobaczyć rezultaty niskotemperaturowego pieczenia, które miało miejsce dzień wcześniej. Następnie odbyły się warsztaty kulinarne z Thilo Bischoff szefem kuchni restauracji Ähndl.
Po doznaniach dla podniebienia przyszedł czas na coś dla duszy ;-). Z pewnością druga część dnia była nie lada gratką dla miłośników futbolu i szybkich samochodów. Będąc w stolicy Bawarii nie można było pominąć zwiedzania miasta i pięknego stadionu Bayernu Monachium - Allianz Arena oraz odwiedzin w Muzeum BMW. Dzień zakończyła kolacja w Restauracji Hofbräuhaus, w której szefowie poza testowaniem bawarskiej kuchni mogli zobaczyć perfekcyjnie funkcjonującą ogromną machinę gastronomiczną. Należy tu nadmienić, iż restauracja obsługuje każdego dnia ok 10 tysięcy gości, co robi naprawdę duże wrażenie.
I tym miłym akcentem bawarska przygoda szefów dobiegła końca. Poza ciekawostkami technicznymi, poszerzaniem horyzontów oraz smaczną kuchnią była również integracja i wymiana międzynarodowych doświadczeń. Tego typu wyjazdy są niewątpliwie wielką wartością dodaną do codziennej pracy każdego szefa kuchni.
Dlatego wielkie podziękowania należą się firmie Convotherm -  organizatorowi wyjazdu dla szefów, podczas którego zadbano o najmniejszy szczegół by każdy czuł się komfortowo. 

Więcej >>

Manitowoc Foodservice wybrał Smarten PR

Firma Manitowoc Foodservice Polska podjęła współpracę ze Smarten PR. W ramach kooperacji agencja będzie odpowiedzialna za wizerunek firmy oraz działania promocyjne wśród szefów kuchni. 

- Szybki rozwój naszej firmy na rynku polskim i dotarcie do coraz większej liczby klientów zarówno w hotelach jak i restauracjach sprawiło, że postanowiliśmy zatrudnić profesjonalną firmę public relations, która pomoże nam w komunikacji z obecnymi i przyszłymi klientami. Zdecydowaliśmy się na agencję Smarten PR ze względu na ich profesjonalizm i specjalizację w sektorze HoReCa, w którym poruszają się od lat – powiedział Tom Hybl Country Manager Manitowoc Foodservice Inc.

- Bardzo się cieszę, iż firma Manitowoc Foodservice obdarzyła naszą agencję zaufaniem. To dla nas prawdziwa przyjemność pracować ze światowymi brandami, największymi firmami z segmentu HoReCa, do których z pewnością należy Manitowoc Foodservice – zauważył Jacek Krawczyk Dyrektor Zarządzający Smarten PR.

Firma Manitowoc Foodservice od wielu lat pracuje w sektorze HoReCa oferując  szeroką gamę produktów, które zapewniają kuchnię pełną rozwiązań mających na celu poprawę wydajności, jakości i rentowności dla klientów. W Polsce firma skupia się głównie na 3 markach: Convotherm (piece konwekcyjno-parowe z Systemem Zamkniętym ACS+) , Merrychef (legendarne kuchenki szybkiego gotowania, ultra wysokiej wydajności energetycznej z unikalnym i łatwym w obsłudze panelem dotykowym Easy touch) oraz indukcjach Garland (płyty i grille indukcyjne z super precyzyjną regulacją temperatury). 

Więcej >>

Smarten PR partnerem kolacji 2 Sides-Of The Plate

W sierpniu w nadmorskim hotelu Grand Lubicz Spa & Welness w Ustce odbędzie się 5 kolacji kulturalnych, podczas których Goście zabrani zostaną w wyjątkową podróż kulinarną. Miło nam dodać, iż Smarten PR został Partnerem tych smacznych wydarzeń.

2 Sides-Of The Plate, bo tak nazywa się projekt, jest połączeniem jedzenia i muzyki w najlepszym wydaniu. Pomysłodawcy tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia promują w ten sposób dobrą kuchnię w kulturalnych okolicznościach przyrody. Goście hotelu Grand Lubicz Spa & Welness będą mieli niebywałą okazję skosztować dań spod rąk znanych i lubianych z programów telewizyjnych szefów kuchni, jak również wielkich osobowości ze świata polskiej  gastronomii.
Na co dzień brakuje nam czasu szczególnie na kulturę. Dlatego słusznym wydaje się ten wyjątkowo artystyczny mariaż.
Sierpniowe kolacje to nie tylko wyszukane smaki z najodleglejszych zakątków świata, to również wiedza, którą przekażą Gościom szefowie kuchni, zaprezentują swoje nadzwyczajne umiejętności oraz zdradzą najdziwniejsze tricki kulinarne. 
Menu składać się będzie z sześciu wyjątkowych „bryz” (dań) i wystąpi w akompaniamencie dobrej muzyki i specjalnie dobranych na te okazje win. Przez wieczory obfitujące w niebywałe doznania dla podniebienia i duszy przeprowadzi Gości najsłynniejszy manager w naszym kraju – Paweł Gruba.
Nie pozostaje zatem nic innego jak kupić bilety na te wyjątkowe wydarzenia.

Bilety do kupienia na stronach: www.grandlubicz.pl i www.2sidesoftheplate.pl

Harmonogram kolacji:

Prowadzący: Paweł Gruba – manager Hell’s Kitchen od sześciu edycji, z-ca dyrektora gastronomii w Airport Hotel Okęcie;
2.08 – Martin Gimenez Castro – zwycięzca pierwszej edycji programu Top Chef, szef kuchni w hotelu Rialto i restauracji Ceviche;
4.08 – Darek Kuźniak – uczestnik programu Top Chef, sous-chef podczas dwóch edycji programu Hell’s Kitchen; 
10.08 – Kurt Scheller – wielki autorytet kulinarny w branży, doświadczenie zawodowe zdobywał niemal na wszystkich kontynentach, członek i założyciel organizacji kulinarnych w Polsce i innych krajach;
16.08 – Sebastian Olma  jeden z najbardziej utalentowanych kucharzy młodego pokolenia, zwycięzca 2 edycji programu Top Chef
22.08 – Wojciech Modest Amaro- właściciel pierwszej restauracji w Polsce z gwiazdką Michellin, juror w programie Top Chef i prowadzący programu Hell’s Kitchen


Więcej >>

Przebojowy duet na czerwonym dywanie

W drugi weekend festiwalu Orange Kino Letnie, w Sopocie, odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodę Diamentowego Klapsa Filmowego odebrała Alicja Bachleda-Curuś.
Wśród gwiazd, które znalazły się na czerwonym dywanie byli również Katarzyna Glinka i Tomasz Jakubiak. Wspólnie dali się poznać widzom na początku tego roku w miniserialu, podczas którego inspirowali Polaków do spełniania swoich kulinarnych fantazji. Dlatego na gali w Sopocie to właśnie Katarzyna Glinka i Tomasz Jakubiak, zapraszali widzów na cykl „Gotowanie z gwiazdami“, który będzie odbywał się w każdy czwartek lipca w Sopocie.

Więcej >>

Smarten PR Głównym Partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Menedżerów Restauracji i Szefów Kuchni

19 września 2016r w Warszawie odbędzie się po raz pierwszy w Polsce praktyczna konferencja dla menedżerów restauracji i szefów kuchni poruszająca najbardziej istotne dla restauracji kwestie. Dlatego jest nam miło podkreślić wkład agencji Smarten PR w przygotowanie tego wydarzenia. Wśród prelegentów m.in.: Tomasz Jakubiak, Jacek Krawczyk, Ernest Jagodziński, Patryk Dziamski, Tomasz Deker, Łukasz Konik, Jarosław Walczyk, Paweł Gruba i inne osobowości polskiej sceny gastronomicznej.

Zgłębiona zostanie wiedza w zakresie:

- Czym jest menu engineering oraz jak w prosty sposób skonstruować maksymalnie efektywną kartę menu,
- Jak zwiększyć obroty w swojej restauracji i przyciągnąć nowych klientów

- Skuteczne metody promowania restauracji w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem marketingu internetowego

- W jaki sposób zarządzać wizerunkiem restauracji w internecie i komunikować się ze swoimi gośćmi za pomocą portali takich jak Facebook, Gastronauci, Instagram, TripAdvisor i innych, tak by goście do nas wracali

- Jak zarządzać swoją karierą szefa kuchni, by stać się rozpoznawalnym i cenionym w branży

- Jak zbudować zespół, który będzie czuł przynależność do Twojej restauracji

Zapraszamy do rezerwacji miejsc.

Przedsprzedaż w promocyjnej cenie tylko do 19.06.2016

Szczegóły na stronie: http://rentownarestauracja.pl

Więcej >>

SmartenPR ze Sweets & Coffee Forum 2016

Nasza agencja Smarten PR została Partnerem II Forum Rynku Kawiarni – Cukierni – Lodziarni, które odbędzie się 24 maja 2016 w hotelu Sheraton. Sweet's & Coffee Forum zajmuje wyjątkową, prestiżową pozycję wśród konferencji organizowanych na polskim rynku. Program wydarzenia podejmuje najważniejsze tematy i problemy stojące przed firmami działającymi w branży.

Więcej >>

SmartenPR Partnerem Festiwalu smaków - Mazury HoReCa

W dniach 13-14 maja br. w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie odbędzie się pierwsza edycja „Mazury HoReCa festiwal smaków” wydarzenia, którego nasza agencja - Smarten PR jest Partnerem.

MAZURY HoReCa festiwal smaków to prezentacja nowoczesnej oferty pełnej produktów, akcesoriów, usług i rozwiązań dla szeroko pojętej branży gastronomicznej i hotelarskiej. 

http://www.mazuryhoreca.pl/#home_expo 

Więcej >>

Wywiad z Darkiem Strucińskim - podsumowanie po kulinarnym Martellu

SmartenPR : Darku, za nami czternasta edycja L’Art de la cuisine Martell, myślę, że powinieneś podsumować w kilku słowach ten konkurs. Czy wszystko udało się zrealizować? Może coś nie wyszło ze względów czasowych, w końcu trzeba było pospinać wiele atrakcji i aktywności, które były dookoła. Jakie słyszałeś opinie? I co planujesz na przyszłość?

Dariusz Struciński: Wydaje się, że wszystko na tegorocznym Martellu się udało. Wszystko co zaplanowaliśmy zostało zrealizowane. Zapewne ci, którzy bywają od wielu lat na Martellu również zauważyli kilka nowości.  Na pewno bardzo mocno postawiliśmy na stronę warsztatową tego wydarzenia. Jak nigdy dotąd tyle firm zorganizowało warsztaty i to była integralna część całego wydarzenia, czyli: wystawa gastronomiczna, warsztaty kulinarne i konkurs. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś co go najbardziej interesowało, ale mógł jednocześnie uczestniczyć w tych wszystkich wydarzeniach. Wziąć udział w warsztatach, zwiedzić wystawę, znaleźć partnerów biznesowych na ten rok dla siebie, poszukać nowości i inspiracji, uczestniczyć w konkursie w roli widza. Mało tego, mógł uczestniczyć w roli również jurora, poprzez zastosowanie nowej aplikacji, która, mam wrażenie, też była dużą innowacyjnością, dużą wartością dodaną  w tym konkursie po raz pierwszy. Aplikację mobilną Smarten, bo o niej mówię, mieliśmy okazję wypróbować, zastosować i poczuć się trochę jurorami.
Co do planów na przyszłość. Po pierwsze nie ma decyzji czy piętnasta edycja się odbędzie a co za tym idzie nie wiadomo jak by wyglądała. Czy to będzie edycja taka bardzo jubileuszowa piętnasta, w ogóle dziesiąta na zamku  przeprowadzona w formule, że wystąpią w niej ci wszyscy, którzy wygrali dotychczas Martella, czy wystąpią w roli zawodników, czy wystąpią  roli jurorów, czy wystąpią być może w roli coucha danej drużyny. Tak daleko nie sięgamy i nie mamy sprecyzowanych planów. Jeżeli tylko zapadnie decyzja, że konkurs będzie miał tę swoją piętnastą odsłonę, to będziemy w gronie mądrych głów myśleć jak go zrobić, by wszystkich zaskoczyć. I to tyle jeżeli chodzi o takie organizacyjne podsumowanie. Na pewno przy tym podsumowaniu należą się słowa podziękowania wszystkim partnerom, którzy brali udział w wydarzeniu. Bardzo często słyszę, że Martell ma wyjątkową oprawę, że ma wyjątkową atmosferę. Staram się zawsze odpowiadać na to, że tę atmosferę tworzą ludzie, taka szeroko rozumiana rodzina sympatyków tego konkursu. To zarówno mecenasi, wystawcy, partnerzy, którzy wykładają pieniądze,  partnerzy, którzy aktywnie angażują się w całe to kulinarne przedsięwzięcie. Oni współtworzą ten konkurs razem ze mną i tutaj podziękowania należą sie zarówno: uczestnikom,  jurorom, wystawcom. Absolutnie na wysokości zadania staje ekipa techniczna, która ten konkurs przygotowuje od strony muzycznej, nagłośnieniowej, multiwizualnej. Podziękowania należą się również całej załodze Zamku Ryn. Absolutnie z całego serca dziękuję Łukaszowi Kundziczowi, który tworzy razem ze mną ten konkurs. Bo to bardzo często wszyscy mnie widzą. Ze mną rozmawiają, ze mną negocjują, ze mną ustalają pewne rzeczy, ale to Łukasz gdzieś w zaciszu swojego dyrektorskiego gabinetu przelewa to  na papier, wrzuca do Excela, spina umowy i wykonuje bardzo dużą pracę przy tym konkursie. Słowa podziękowania dla agencji Smarten, to sprawdzony partner od kilku lat. Jeżeli tylko będą takie decyzje, że ten konkurs robimy, to na pewno będziemy go robili wspólnie, bo praca wykonana przez agencję też jest zauważalna. Obecność konkursu w mediach jest widoczna. Dziennikarze, których zaprosiliśmy w tym roku - którymi opiekowała się agencja Smarten - powinni wyjechać zadowoleni, bo wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu kulinarnym i też mieli okazję uczestniczyć na wielu płaszczyznach i w roli obserwatorów i też aktywnie brać udział w konkursach, w szkoleniach barmańskich. Więc to też dla nich powinien być wyjątkowy kulinarny weekend.

S: Tematem przewodnim w tym roku była jagnięcina. Jak uważasz, czy może rozmawiałeś z jurorami, którzy komentowali poczynania młodych adeptów sztuki kulinarnej, czy poradzili sobie z tym mało popularnym mięsem w naszym kraju? I dlaczego akurat jagnięcina?

DS: No tak, jagnięcina to pomysł bardzo odważny na danie główne konkursowe. Ale też przemyślane od początku do końcu. To pojawienie się jagnięciny na tym konkursie rozpoczęło się od naszej wizyty studyjnej i kilku szefów kuchni . Tam na miejscu u producentów widzieliśmy jak jagnięta są hodowane, jak jagnięcina jest produkowana, jak jest cięta. Byliśmy w szkole w Dorset. Widzieliśmy ten produkt. To tam powstało przekonanie, że to produkt wart szerszego pokazania na polskim konkursie kulinarnym. Stąd też na Martellu pojawiła się jagnięcina.
Co do tego czy sobie poradzili. Odpowiedź brzmi - tak. Absolutnie stanęli na wysokości zadania. Naprawdę w tym roku poprzeczka była postawiona wysoko. Jagnięcina nie jest zbyt popularnym mięsem w Polsce. Ale ta wyjątkowa, świeża, brytyjska jagnięcina, okazała się bardzo dobrym produktem i bardzo wdzięcznym materiałem do pracy kulinarnej. Młodzi kucharze z Polski, wiem i mam sygnał, że trenowali przed konkursem sporo na tej jagnięcinie. Rozpływali się w zachwytach nad jej jakością i powstały z tego naprawdę małe dzieła sztuki kulinarnej.

S: To, że młodzi kucharze bardzo ambitnie podeszli do tematu, w ogóle konkursu Martella, ale i do tego tematu przewodniego jakim jest jagnięcina, było widać po ilości nadesłanych zgłoszeń.

DS: No tak, to prawda. W tym roku padł chyba rekord zainteresowania konkursem, bo aż 51 aplikacji, wpłynęło do konkursu i to aplikacji na wysokim, równym poziomie. Było bardzo trudno wybrać te piętnaście zespołów, które mogły wystartować w konkursie. To było nie lada wyzwanie, tym bardziej, że czas który uczestnicy zostawili nam na podjęcie decyzji był naprawdę nieduży, bo przypomnę, termin nadsyłani prac był 15-ego lutego, a większość prac wpłynęła między 13 a 14. Taka swoista walentynka na 14-ego lutego ;-)

S: Jakim kluczem wybierasz jurorów do konkursu, bo w tym roku zauważyliśmy, że było to połączenie młodości z doświadczeniem.

DS: No tak...

S: Pojawiły się nowe twarze i  jak wybierałeś dobierałeś  jurorów i dlaczego? Bo śmiało możemy powiedzieć , że dla ekip startujących było też takim dodatkowym  bonusem  i nagrodą jest możliwość przez całe 3 dni obcowania z wielkimi autorytetami  kulinarnymi w Polsce.

DS: No i autorytet wydaje się tu słowem kluczem. Staram sie, żeby w jury zasiadły autentycznie autorytety dla tych którzy startują, żeby osoby które zasiadają w jury, były takimi osobami, które inspirują też tych młodych ludzi, którzy startują. Żeby ci młodzi ludzie mieli ambicje, a wiem że mają, bo chcą zasiąść kiedyś w składzie jurorskim tego konkursu i tak jak Paweł  Oszczyk, który wygrał jeden z konkursów Martell a dzisiaj jest przewodniczącym jury. Tak każdy z tych, którzy startują w konkursie ma kiedyś szansę, żeby w tym konkursie zasiąść na fotelu jurora. Słowo autorytet to klucz, jednak staram się aby jury było odmłodzone, wystarczy jak w tym konkursie luksusowy koniak jest stary. Jury co roku jest nowe, odświeżane, zmieniane, na miarę tego konkursu. Zależy mi na tym, by na konkursie w jury były osobistości, żeby byli ciekawi ludzie, którzy pracują w gastronomii, którzy osiągają sukcesy, którzy mogą się podzielić wiedzą, doświadczeniem z tymi, którzy startują.

S: Kogo masz na myśli?

DS: Takimi osobami są  Paweł Oszczyk, Adam Crząstowski, Marek Widomski. To starsza generacja szefów kuchni, Kurt Scheller, który w tym roku nie mógł być, ale jest wielkim autorytetem. Ponadto Jarek Uściński, Jarek Walczyk, to są starsi koledzy, którzy służą radą pomocą i autorytetem, ale pojawiły się też nowe osoby jak Sebastian Olma,  Tomek Jakubiak, Tomek Purol, Patryk Dziamski, którzy wnieśli świeżość, młodość w konkursie i poczucie, że będąc młodym, dobrym kucharzem wiele można osiągnąć. To nowe twarze na polskiej scenie gastronomicznej, nowe w sensie w składach jurorskich. Do nie tak dawna jeszcze to oni startowali w konkursach, zdobywali doświadczenie, zdobywali laury. Przychodzi automatycznie gdzieś taki czas, pewnie  z wiekiem, że mogą zasiąść  w jury, że mogą być wzorem, bo sami mają doświadczenie więc teraz mogą oceniać innych i to jest chyba kluczowe.

S: A propos wieku, w zeszłym roku mieliśmy 300 lat Martella, więc to jakby 301 lat, nasz partner kluczowy składnik jest z nami. Czy dla tego konkursu bycie z taką marką jest nobilitujące? Darku, powiedz też jaka jest nagroda dla zwycięzców konkursu przy okazji marki Martell.

DS: Konkurs L’art de la cuisine Martell, który w tytule ma koniak Martell, to są bardzo spójne rzeczy i nieodzowne. Bez mecenasa, brandu, marki Martell nie będzie tego konkursu w takim wydaniu i w takim wymiarze. Natomiast, na pewno jest to nobilitujące, że przez 15 lat marka  Martell wspiera środowisko gastronomiczne, wspiera kucharzy, bo tak to trzeba traktować, że to jest wieloletnia  inwestycja ze strony maki Martell. To jest wsparcie  w wielu aspektach, zarówno edukacyjne, podnoszenie umiejętności, nabywanie doświadczenia, szukanie inspiracji. W to wszystko marka Martell idealnie się wpisuje. Natomiast nagród w tym roku naprawdę było bardzo dużo, ale najważniejszym wyróżnieniem jest prestiż jaki się zdobywa wygrywając L’art de la cuisine Martell i otrzymanie pucharu, który może stanąć w restauracji zwycięskiej drużyny. Tegoroczni zwycięzcy już się chwalą i pokazują zdjęcia  z pucharem, który stanął w restauracji Hotelu Heron. Oczywiście są również dodatkowe, bardzo ciekawe nagrody jak wyjazd do domu koniakowego Martella, miejsca magicznego, do którego nie można się dostać z ulicy, tylko trzeba być zaproszonym przez markę Martell. Sam miałem przyjemność być w tym miejscu, zwiedzać i poznać historię produkcji koniaku Martell i to jest coś co zapada w pamięć, wartość dodana, coś co zostaje w nas na całe życie.

S: Konkursowi równolegle towarzyszyły dodatkowe atrakcje skierowane do odwiedzających Zamek Ryn w tym dniu, mam na myśli producentów z regionu Warmii i Mazur, stoiska firm wspierających konkurs, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jak myślisz czy to miało jakiekolwiek znaczenie dla tych ludzi odwiedzających, czy mogli z tego coś wynieść, nauczyć się, spróbować? Zauważyłem, że czasem ciężko było skupić ich uwagę na zmaganiach konkursowych tak byli pochłonięci tym co działo się na danym stoisku.

DS: Około dwóch tysięcy ludzi odwiedziło zamek w sobotę. Poza konkursem odbywała się wystawa gastronomiczna, takie mini targi ściśle powiązane z konkursem. To zawsze przyciąga publiczność, do której na ogół należą ludzie z branży, szefowie kuchni, menadżerowie, dyrektorzy obiektów. Na stoiskach odbywają się mniej czy bardziej poważne rozmowy biznesowe, często przedstawiane są nowinki i trendy branżowe. W ten sposób ludzie szukają inspiracji i pomysłów by rozwijać tę branżę i biznes. Zatem zawsze jest coś ciekawego do zobaczenia.

S: Na koniec nie wierzę, że nie myślisz już o 15-stym jubileuszowym i 10-tym na zamku konkursie Martella.

DS: Wierzę, że on się odbędzie, natomiast teraz jest czas podsumowania, czas podziękowań, wyciągania wniosków i rozliczania tego konkursu. Chwila przerwy, zapadną decyzje i będziemy zastanawiać się co z kolejną edycją. Oczywiście wierzę w to, że ta 15-sta edycja odbędzie sie na zamku w Rynie.

S: To co, do zobaczenia za rok?

DS: Do zobaczenia za rok i dziękuję

S: Dziękuję

Więcej >>

Aplikacja mobilna Smarten

Pod koniec lutego 2016 roku nasza agencja wypuściła na rynek gastronomiczny swoją autorską aplikację mobilną, pierwszą taką na rynku HoReCa.

Aplikacja mobilna Smarten pozwala dotrzeć do świata polskiej i międzynarodowej gastronomii, znanych szefów kuchni, konkursów kulinarnych  oraz wyszukać wysokiej klasy restaurację lub hotel. Szybko można znaleźć swojego dostawcę, producenta, informacje o wybranym sprzęcie do profesjonalnej jak i domowej kuchni a prywatne gotowanie, pokaz kulinarny bądź warsztaty ze znanym szefem kuchni lub cukierni będą wyjątkową przygodą w poszukiwaniu smaku doskonałego.
Aplikacja mobilna Smarten jest świetnym kanałem komunikacji i niejednokrotnie jest wykorzystywana przy mniejszych i większych wydarzeniach – może angażować w aktywne działania uczestników i publiczność eventu, targów, konkursów czy każdego innego wydarzenia.

Agencja mobilna Smarten zadebiutowała ze swoją aplikacją na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów, jakim jest L’Art de la cuisine Martell. Debiut był podwójny – również dla Organizatorów konkursu gdyż po raz pierwszy w historii Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej publiczność miała możliwość oddać swój głos na najlepiej prezentującą się potrawę. To właśnie dzięki aplikacji mobilnej Smarten widzowie stali się członkiem nieformalnego składu jurorskiego, który również przyznał nagrody.

 

Wraz ze wzrostem użytkowników mobilnych rośnie potrzeba powstawania różnych aplikacji. Dzięki aplikacji mobilnej Smarten szeroki wachlarz usług branży HoReCa jest dostępny za pośrednictwem smartfonów i tabletów dla niezliczonej liczby osób nie tylko związanych z gastronomią.

Jeden klik aby przenieść się do świata HoReCa!

Pobierz już dzisiaj z App Store lub Google play

www.aplikacjasmarten.pl


Więcej >>

SmartenPR partnerem CHEF Culinary Cup 2016

Serdecznie zapraszamy Kucharzy i Szefów Kuchni do udziału w konkursie kulinarnym CHEF Culinary Cup pod patronatem Jerzego Pasikowskiego, edycja 2016. Nasza agencja jest Partnerem tego wydarzenia!

Harmonogram konkursu:
05.04.2016 – odprawa dla finalistów w Kuchni Szkoleniowej NESTLÉ przy ul. Domaniewskiej 32

Na wielki finał zapraszamy 06.04.2016 podczas targów EuroGastro, ogłoszenie wyników oraz uroczysta Gala odbędzie się w czasie uroczystości otwierającej 20 -te Jubileuszowe Targi EuroGastro w Hotelu Marriott w Warszawie.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody !

Pierwsze miejsce – 10 000 złotych, złota statuetka, dyplom 

Drugie miejsce – 7 000 złotych, srebrna statuetka, dyplom 

Trzecie miejsce – 5 000 złotych, brązowa statuetka, dyplomy

Uczestnicy ponadto otrzymają wiele nagród od NESTLÉ Professional w postaci nowoczesnego sprzętu gastronomicznego, noclegu w Hotelu Marriott przed i po konkursie, kitle, upominki i inne.

Więcej >>

Kulinarny Martell 2016 ponownie z naszą agencją!

Już po raz drugi nasza agencja - Smarten PR odpowiadała za działania komunikacyjne konkursu - L'Art de la cuisine Martell.  Ten Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Polsce.

5 marca 2016 roku XIV – wieczny Zamek krzyżacki Ryn usytuowany w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich przeżył nie lada oblężenie. 16 dwuosobowych drużyn reprezentujących najlepsze restauracje w Polsce stanęło do kulinarnych zmagań o puchar Martell. Zwycięzców XIV Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej - Mateusza Bogdańskiego i Artura Kuchnia z Hotelu Heron – wyłoniło jury pod przewodnictwem Pawła Oszczyka. Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński – wybitny szef kuchni Hotelu Anders. Zaś całą imprezę poprowadzili Karol Okrasa i Dariusz Maląg, którzy od wielu już edycji konkursu świetnie spełniają się w tym martellowskim duecie.
W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu również publiczność miała możliwość oddać swój głos na najlepiej prezentującą się potrawę. Stało się tak dzięki naszej aplikacji mobilnej Smarten. Każdy z publiczności pobierając aplikację stał się członkiem nieformalnego czwartego składu jurorskiego, który również przyznał nagrody - profesjonalne zestawy noży, udział w Kalendarzu Smarten i Szefów Kuchni na 2017 rok.

Tegoroczni laureaci konkursu:

1 miejsce – Mateusz Bogdański i Artur Kuchnia, Hotel Heron

2 miejsce - Tomasz Zdrenka i Michał Kowalski, Restauracja Enjoy

3 miejsce - Krzysztof Bielawski i Patryk Głowacki, Restauracja Szeroka

Nagroda Jury Koneserów - Diana Olechnowicz i Magda Wacek, Restauracja Signature 

Nagroda Publiczności - Dawid Zagrzywiec i Piotr Gipsiak, Courtyard Marriott Warsaw Airport

Więcej >>

Kolacja charytatywna na rzecz dzieci z SOS Wioski Dziecięce

W ramach akcji „Im więcej jesz tym bardziej pomagasz” 28 lutego w Hotelu Marriott odbyła się wyjątkowa Kolacja Charytatywna z inicjatywy i pomysłu Tomasza Jakubiaka. Partnerem tego wyjątkowego wydarzenia była agencja Smarten.

Dla licznie zgromadzonych dobroczyńców gotowali najlepsi kucharze w Polsce. Kolację składającą się z sześciu dań przygotowali kolejno w duetach: Anna Starmach i Małgorzata Molska, Patryk Dziamski i Michał Kuter, Grzegorz Łapanowski i Tomasz Jakubiak, Adam Woźniak, Paweł Oszczyk i Ernest Jagodziński, Tadeusz Cendrowicz i Dariusz Powierża oraz słodkie trio czyli Krzysztof Kopciński, Tomasz Deker i Paweł Mieszała. A wszystko z myślą o porzuconych i osieroconych dzieciach. Nad serwisem czuwał Paweł Gruba, manager z polskiej edycji programu Hell’s Kitchen.
Tego wieczoru dla Gości zaśpiewała Ambasadorka SOS Natalia Kukulska zaś podopieczni Wiosek SOS wystawili przedstawienie pt.:„Czerwony kapturek”. Wydarzenie poprowadził założyciel jedynego kulinarnego radia w Polsce – Paweł Loroch. Zwieńczeniem kolacji była aukcja, podczas której były do wylicytowania cenne przedmioty.  
Całkowity dochód ze sprzedaży biletów został przekazany podopiecznym SOS Wioski Dziecięce.

Więcej >>

Smarten PR po raz kolejny z L'Art de la cuisine Martell

Już po raz drugi nasza agencja - Smarten PR odpowiada za działania komunikacyjne konkursu - L'Art de la cuisine Martell.  Ten Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Polsce. Spośród wielu zgłoszeń, tylko 16 dwuosobowych zespołów reprezentujących najlepsze restauracje w Polsce ma szanse powalczyć o puchar Martell i tytuł najzdolniejszych kucharzy młodego pokolenia. W tym roku po raz czternasty młodzi adepci sztuki kulinarnej staną do rywalizacji już 5 marca w murach okazałego Zamku Ryn.

Konkurs polega na przygotowaniu potrawy, która najlepiej komponuje się z koniakiem (do samych potraw nie jest dodawany koniak).

Cieszymy się niezmiernie, iż organizatorzy tego prestiżowego wydarzenia kulinarnego zaufali nam po raz drugi. W zeszłym roku konkurs zakończył się wielkim sukcesem zarówno dla organizatorów jak i dla nas, gdyż swoją pracę wykonaliśmy rzetelnie i w 100%. W tym roku będzie podobnie a może i lepiej, gdyż szykujemy pewne narzędzie, którego debiut nastąpi właśnie na konkursie. Szczegóły podamy niebawem.
Tymczasem zapraszamy serdecznie 5 marca do XIV- wiecznego Zamku krzyżackiego Ryn usytuowanego w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. 

Więcej >>

Szefowie - kalendarz Smarten PR

Mamy przyjemność pochwalić się pierwszą edycją kalendarza Smarten - Szefowie.  
W naszym projekcie wzięło  udział ponad 20 polskich osobowości kulinarnych. Chcieliśmy uchwycić Szefów kuchni i cukierników w nieco inny sposób, poza kuchnią w śmiesznych a nawet groźnie wyglądających sytuacjach. Połączyliśmy młodość z długoletnim doświadczeniem i niekwestionowanymi autorytetami polskiej gastronomii.

Kalendarz nie jest produktem komercyjnym, trafi do szkół gastronomicznych, szefów kuchni, restauracji, hoteli i naszych Partnerów w całej Polsce. Część nakładu zostanie przeznaczona do licytacji, a zebrane pieniądze wykorzystane zostaną w różnych akcjach  charytatywnych, jak SOS Wioski dziecięce czy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Każdego dnia dokładamy wszelkich starań aby ich praca była dostrzeżona a przede wszystkim doceniona. Nasz kalendarz jest w pewnym sensie podkreśleniem wyjątkowości tego co robią Szefowie
i ukłonem w ich stronę.

Więcej >>

Jak ważny jest PR w branży HoReCa - wywiad z Jackiem Krawczykiem

W listopadowym numerze Nowości gastronomicznych wywiad z Jackiem Krawczykiem o tym dlaczego działania PR są tak istotne, jakie zachowania wciąż go zadziwiają oraz czy myślał kiedyś o własnej restauracji. Więcej znajdziecie na www.horecanet.pl:
http://www.horecanet.pl/Jak-wazny-jest-PR-w-branzy-HoReCa-,wiadomosc,16,11,2015.aspx

Więcej >>

Smarten PR na Food Business Forum

28 października 2015r. odbyła się trzynasta edycja Food Business Forum, którego nasza agencja była Partnerem i Sponsorem . Z roku na rok Forum Rynku Gastronomicznego gromadzi coraz więcej uczestników – w tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób. Forum podzielone było na kilka bloków tematycznych. W jednym z panelów dyskusyjnych – „Wyzwania biznesu gastronomicznego – zarządzanie, personel, zaopatrzenie, marketing” – Jacek Krawczyk był panelistą. W ciekawej dyskusji na temat wykorzystywania public relations w restauracjach i hotelach, Jacek Krawczyk po krótce przedstawił punkt widzenia i podejście obu stron do tego tematu. Wyjaśnił również różnice między marketingiem i PR-em, zwracając uwagę na dzisiejsze potrzeby rynku w tych obszarach. Na koniec Jacek zaznaczył, iż bardzo się cieszy, że polscy restauratorzy i hotelarze szybko się uczą i obserwują nie tylko nasz rodzimy rynek, który pokazuje, że działania public relations są pożądane i coraz częściej wykorzystywane.

Więcej >>

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu

Na co dzień dbamy o sprawy zawodowe Tomka Jakubiaka. Nie tylko pozyskujemy nowe kontrakty ale dbając o jego wizerunek nie zapominamy również by pokazać jakim jest człowiekiem. Tomek znany przede wszystkim z dobrego smaku, ciekawych połączeń kulinarnych i regionalności w swojej kuchni, jest również kucharzem o wielkim sercu. Dlatego już nie po raz pierwszy przystał na naszą propozycję (w ramach działań CSR) i przystąpił do akcji „Im więcej jesz tym bardziej pomagasz”.

Im.wiecej.1.06

„Im więcej jesz tym bardziej pomagasz” – 4 edycja ogólnopolskiej Akcji SOS Wiosek Dziecięcych. Spędź wyjątkowy Dzień Dziecka, który podaruje uśmiech wielu potrzebującym dzieciom.

- To już kolejna edycja, którą razem tworzymy w szczytnym celu. Tym razem zbieramy na wyjazdy wakacyjne. Dla dziecka dorastającego w kochającej rodzinie wakacje mogą być czymś zupełnie naturalnym, normalnym. Ale dla dzieci z ciężką przeszłością są czymś, co pozwala zapomnieć trudne chwile i budować nowe wspomnienia. Kiedy spotykam te dzieciaki, to jestem dumny, że mogę wesprzeć inicjatywę SOS Wiosek Dziecięcych. Ten dziecięcy uśmiech i radość dają człowiekowi ogromną siłę i wiarę, że świat może być lepszy i przede wszystkim, że warto pomagać. Zapraszam wszystkich 1 czerwca, aby jedli do syta w szczytnym celu. Tomasz Jakubiak

Więcej >>

Smarten PR artystycznie

Agencja Smarten PR wspiera różnego rodzaju inicjatywy i konkursy kulinarne nie tylko skierowane do kucharzy ale również do cukierników. Tym razem, w ostatni weekend maja będziemy na Otwartym Festiwalu Tortów Artystycznych. W programie konkurs dekoratorski, wystawa tortów artystycznych, pokazy, warsztaty cukiernicze i inne atrakcje. Tegoroczny temat przewodni konkursu brzmi: „Oswoić żywioły”.

 OFTA

Jak już wspominaliśmy jesteśmy na najważniejszych wydarzeniach kulinarnych w kraju. Dlatego będziemy również w dniach 19-21 czerwca 2015, w średniowiecznym Zamku w Gniewie, gdzie  odbędzie się XII edycja Dorszowych Żniw, czyli Mistrzostw Polski w Potrawach z Ryb Morskich.
Celem Mistrzostw jest promocja sztuki kulinarnej, popularyzowanie polskiej tradycji kulinarnej oraz utrwalanie więzi i jedności środowiskowej branży kucharskiej w Polsce.

Dorszowe2015

Dorszowym Żniwom towarzyszyć będzie również  II Ogólnopolski Konkurs Fotografii Kulinarnej, podczas którego w jury zasiądzie Dyrektor Zarządzający Smarten PR – Jacek Krawczyk.

 

Więcej >>

Smarten PR Partnerem na targach EuroGastro 2015

Od lat na największych targach gastronomicznych w Polsce – targach EuroGastro młodzi adepci sztuki kulinarnej rywalizują w konkursach mistrzów kulinarnych. W tym roku również podczas trzech dni targowych odbyły się konkursy kulinarne, w których jako Partnera nie mogło zabraknąć Smarten PR.

 smaki.dziczyzny

25 marca - pierwszego dnia targów odbyła się I edycja konkursu kulinarnego Smaki Dziczyzny 2015.
Celem konkursu SMAKI DZICZYZNY jest prezentacja kuchni myśliwskiej przez profesjonalnych kucharzy pracujących w restauracjach specjalizujących się w daniach z dziczyzny i pokazanie wielu możliwości zastosowania mięsa zwierzyny łownej w kulinariach, jak również propagowanie walorów smakowych i zdrowotnych dziczyzny - jedynego w 100% naturalnego mięsa na rynku nie zawierającego antybiotyków, hormonów wzrostu, sterydów i wielu innych środków konserwujących.

kulinarny.talent

26 marca odbyła się kolejna emocjonująca bitwa o miano kucharza z talentem podczas VII edycji  Konkursu Sztuki Kulinarnej Roberta Sowy!
"Kulinarny Talent” to konkurs, który pozwala odkryć wybitne zdolności wśród młodych i zdolnych kucharzy. Dzięki przyjętej formule uczestnicy mogą zaskoczyć finezją i pomysłowością. Wyznacznikami ich pracy są innowacyjność i umiejętność twórczego łączenia składników i smaków. Tym samym konkurs staje się sposobem na poszukiwanie nowych kierunków w gastronomii. Przyświeca mu również bardzo istotny cel, bo jednym z zamierzeń projektu jest zachęcenie młodych ludzi do tego, by rozwijali się zawodowo i poznawali nowe trendy kulinarne.

teo.konkurs

27 marca odbył się X Festiwal Kuchni Greckiej.
Pomysłodawcą i Organizatorem Festiwalu Kuchni Greckiej jest Teo Vafidis – Grek z pochodzenia, z zawodu ekspert i doradca kulinarny, z pasji – ambasador kultury i kuchni greckiej w Polsce, członek kapituły Fundacji Klubu Szefów Kuchni, honorowy członek Chef’s Club Grecji , oraz przedstawiciel Poland Branch Office.
Idea zorganizowania Festiwalu Kuchni Greckiej zrodziła się z chęci przybliżenia i propagowania w Polsce tradycji kuchni greckiej. Ten długofalowy projekt jest skierowany zarówno do hotelarzy, restauratorów, szefów kuchni, kucharzy, jak i do konsumentów.

Więcej >>

Smarten PR Mecenasem książki "Jakubiak lokalnie"

Na rynku pojawiła się pierwsza książka kulinarna kucharza i dziennikarza kulinarnego Tomasza Jakubiaka pt.: „Jakubiak lokalnie”.

„Jakubiak lokalnie”, to pewnego rodzaju podsumowanie części pracy Tomka w jego autorskim programie o tym samym tytule, w którym jako gospodarz przekonuje do naszych rodzimych produktów. To książka dla każdego, kto lubi odkrywać nowe smaki a przede wszystkim ich niecodzienne połączenia. To książka napisana z sercem gdyż w niej znajdziecie przepisy dedykowane najważniejszym osobom w życiu autora. To książka, w której każdy znajdzie coś dla siebie i nie będzie zawiedziony efektem wyobraźni kulinarnej Tomka na talerzu.

Więcej >>

Smarten PR na kulinarnym Martellu

W tym roku nasza agencja - Smarten PR odpowiadała za działania komunikacyjne przy kulinarnym Martellu. L'Art de la cuisine Martell to jednen z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Polsce. Nie ma chyba młodego kucharza, który nie chciałby wziąć udziału i zostać zwycięzcą w tym konkursie. W tym roku już po raz trzynasty młodzi adepci sztuki kulinarnej stanęli do rywalizacji, tym razem w zamku Ryn.
Konkurs polega na przygotowaniu potrawy, która najlepiej komponuje się z koniakiem (do samych potraw nie jest dodawany koniak).
Organizatorzy tego prestiżowego wydarzenia kulinarnego znając nasz dorobek, łatwość poruszania się w sektorze HoReCa oraz dobrą znajomość mediów branżowych poprosili nas o pomoc w działaniach public relations. I udało się. Odzew był szeroki i bardzo pozytywny, o czym mogą świadczyć "lajki" i wpisy na funpagu konkursu, liczne publikacje w mediach branżowych i  nie tylko tych "gastro".

Więcej >>

Kolejny sukces!

Na liście sukcesów agencji Smarten PR kolejny powód do dumy i radości.
Dbając o wizerunek i sprawy zawodowe Tomka Jakubiaka zaplanowaliśmy kolejny, zwrotny punkt w jego karierze. Do tej pory znany z małego ekranu, gospodarz programu „Jakubiak lokalnie” dzięki naszym staraniom i długim negocjacjom zyskał swoją autorską przestrzeń kulinarną – Gar Jakubiaka. Nasz pomysł i doprowadzenie go do szczęśliwego finału spotkał się z dużą aprobatą Tomka. Bowiem dzięki temu smacznemu przedsięwzięciu, którego się podjęliśmy, Tomek pokazuje na co dzień w Garze Jakubiaka jak wyśmienitą kuchnię kreuje.

Więcej >>

Wynegocjowaliśmy duży kontrakt

Tomasz Jakubiak został Ambasadorem marki i doradcą kulinarnym firmy Herbapol-Lublin S.A.! Tomek nie od dzisiaj promuje polską żywność i polskich producentów. A my nie od dzisiaj zajmujemy się negocjowaniem takich kontraktów. To nasz kolejny, całkiem spory sukces! Tym razem udało się SmartenPR na słodko zadbać o interesy Tomka Jakubiaka. Długo szukaliśmy firmy, która będzie idealnie pasowała do jego przekonań kulinarnych. I udało się. Ten słodki mariaż świetnie pasuje do promocji rodzimych, regionalnych produktów, do których od lat Tomek przekonuje Polaków będąc gospodarzem bijącego rekordy popularności programu "Jakubiak lokalnie" w telewizji Kuchnia +.

Więcej >>

Smarten PR sponsorem w plebiscycie 100 Best Restaurant

Wielki finał plebiscytu Poland 100 Best Restaurants Awards 2014 już za nami. 25 października podczas uroczystej Gali w Warszawie poznaliśmy najlepsze polskie lokale. A nasza agencja - SmartenPR była jednym z głównych sponsorów. Nagrody wręczyliśmy najlepszym, uhonorowanym w plebiscycie.

Więcej >>

Smarten PR na spotkaniu Chef's Only

Kucharze również mają swoje święto, w październiku obchodzimy Dzień Szefa Kuchni. Z tej okazji niespełna 80 szefów kuchni i przedstawicieli firm partnerskich spotkało się w Mikołajkach, by „pomieszać wspólnie w garnkach”. Oczywiście na spotkaniu CHEF’S ONLY nie mogło zabraknąć SmartenPR. W końcu jesteśmy na najważniejszych imprezach branży gastronomicznej.

Więcej >>

Smarten PR dla Restauracji Mistrzów

Karol Okrasa, Kurt Scheller, Dariusz Struciński, Grzegorz Labuda, Jarosław Uściński, Tomasz Deker, Łukasz Pielak, Tomasz Dziura to creme de la creme polskich szefów kuchni. Będziemy mieli nie bywałą przyjemność pracować z nimi przejmując działania PRowe i Marketingowe nad Restauracją Mistrzów która otwiera swe podboje podczas Mistrzostw Świata w piłce plażowej w Starych Jabłonkach Mecenasem Restauracji w tym roku jest firma Villeroy & Boch.

Jesteśmy dumni że tak znane nazwiska, osobowości i autorytety w branży gastronomicznej zaufały naszej firmie

www.restauracjamistrzow.pl

Więcej >>

Smarten PR partnerem największych wydarzeń kulinarnych w Polsce

Smarten PR partnerem największych wydarzeń kulinarnych w Polsce tj.:

XII Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L'Art de la cuisine Martell

XII Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L'Art de la cuisine Martell. 16 drużyn reprezentujących restauracje z całej Polski rywalizowało na Zamku w Rynie o tytuł najbardziej uzdolnionych kucharzy. Zwycięzców – Daniela Olasa i Dawida Szkudlarka z Hotelu Zdrojowego PRO VITA – wyłoniło Jury pod przewodnictwem Kurta Schellera i Jarosława Walczyka. Imprezę poprowadzili Karol Okrasa oraz Dariusz Maląg.

belka_l_art_de_la_cuisine

- IX Festiwal Kuchni Greckiej

Festiwal Kuchni Greckiej jest cyklicznym wydarzeniem mającym na celu propagowanie w Polsce tradycyjnej kuchni greckiej, oryginalnych produktów zarówno wśród hotelarzy, restauratorów, szefów kuchni i kucharzy, jak i wśród konsumentów. Polscy kucharze pod „fachowym okiem” będą mogli zaprezentować swoje zdolności na konkursie kulinarnym, w którym weźmie udział 12 kucharzy z całej Polski. Ich zadaniem będzie przygotowanie dania z wykorzystaniem oryginalnych greckich produktów.

 Festiwal.logotypy

- Gęsina nie tylko na św. Marcina

Celem Konkursu jest promocja utalentowanych kucharzy, pokazanie ich wysokiej wiedzy zawodowej  oraz promocji produktów - gęsiny.. Polska jest jednym z największych producentów gęsi w Europie. Spożycie drobiu zdominowały kurczaki i kaczki a gęsi stały się marginesem w polskiej kuchni.  Impreza ma na względzie przypomnienie i przywrócenie tradycji jedzenia przepysznej gęsi w naszych domach.

 gesina.baner

- Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś

Konkurs skierowany jest do kucharzy profesjonalnych oraz uczniów szkół gastronomicznych.

Celem konkursu kulinarnego jest:

- Propagowanie polskiej sztuki kulinarnej

- Łączenie kulinarnych tradycji ze współczesnością

- Promowanie producentów polskiej żywności

KuchniaPolska

Więcej >>

Tomasz Jakubiak wybrał naszą agencję

Tomasz Jakubiak, kucharz i dziennikarz kulinarnych jednego z najbardziej popularnych programów kulinarnych w Polsce na Kuchnia + zdecydował że to Smarten PR będzie odpowiedzialny za jego wizerunek i marketing oraz będzie odpowiedzialny za sprzedaż pokazów i warsztatów kulinarnych. Tomasz Jakubiak jest członkiem elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, ambasadorem wielu ciekawych marek produktów ze świata gastronomii. Jego program "Jakubiak lokalnie" w telewizji Kuchnia + bije rekordy oglądalności.

Tomasz Jakubiak często jest jurorem w konkursach kulinarnych, jest konsultantem w Studio Kulinarnym Roberta Sowy.

Bardzo często angażuje się w projekty edukacyjne dla dzieci.

Więcej >>

Smarten PR współorganizatorem Street Food Festival

Uliczne jedzenie nie musi być nie zdrowe, z takim przesłaniem wyszedł Tomasz Jakubiak jeden z najpopularniejszych kulinarnych dziennikarzy telewizyjnych organizując pierwszy w Polsce Festiwal zdrowego ulicznego jedzenia.

Na warszawskim Wilanowie w czerwcowy piękny gorący dzień przybyło ponad 4000 osób aby spróbować fajnych hamburgerów, chrupiących zapiekanek, meksykańskiej salsy i innych bardzo smacznych szybko przygotowanych dań na oczach gości. Pomysł udał się za pierwszym razem, relację z tej imprezy przeprowadziły na żywo DD TVN, Kuchnia +, Radiostacja i a internet i portale społecznościowego długo rozpisywały się na ten temat po zakończeniu festivalu.

Smarten PR był współorganizatorem Street Food Festival by Tomasz Jakubiak, odpowiadając za Public Relations i marketing oraz za pozyskiwanie sponsorów.

Więcej >>

Smarten PR dla Klubu Fundacji Szefów Kuchni

Od stycznia 2012 pracujemy dla elitarnej Fundacji KSK, która zrzesza najbardziej znanych szefów kuchni w Polsce m.in. Robert Sowa, Jerzy Pasikowski, Adam Chrząstowski, Tomasz Jakubiak, Marcin Budynek, Teo Vafidis, Giancarlo Russo, Tomasz Deker, Bożena Sikoń – Wojtal, Mirosław Drewniak, Joseph Seelesto i wiele innych autorytetów polskiej gastronomii. Zaufanie tak znanych szefów kuchni jest dla nas wyróżnieniem i poprzeczką bardzo wysoko podniesioną. W zakresie działań dla Fundacji pracujemy m.in. nad : e-PR, media relations, konferencje, targi, social media,  CSR.

Więcej >>

Winterhalter Gastronomom Polska Sp. z o.o. wybrał Smarten PR

Winterhalter to największy producent zmywarek przemysłowych klasy super premium na świecie, który w Polsce powierzył swój wizerunek naszej firmie. Od dwóch lat dbamy o to aby produkty firmy Winterhalter zaistniały w świadomości klientów i umocniły swój wizerunek produktu najwyższej klasy dostępnego dla każdego. Dla tej firmy prowadzimy PR produktowy, organizujemy śniadania prasowe, social media konferencje, targi. Doskonale rozwinięty CSR poprzez Fundację Karla Winterhaltera

Więcej >>

Smarten PR dla Wypożyczalnia Gastro Magic Service

Na rynku wypożyczalni konkurencja jest duża ale wypożyczalnia Gastro Magic Service jest liderem pod kątem asortymentu, obsługi i zasięgu na całą Polskę. Wprowadzone standardy PR wewnątrz firmy poprawił obsługę klienta i dzisiaj firma zdobywa najważniejszych klientów w branży. Smarten PR dba o wizerunek firmy w mediach branżowych, organizuje pokazy i targi dla firmy Gastro Magic Service. Cieszymy się, że kolejny lider w swojej branży zaufał naszej firmie a współpraca trawa do dzisiaj.

Więcej >>

Eventy Specjalne – nowość w ofercie

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów wprowadziliśmy do oferty eventy specjalne. Poprzez eventy specjalne możemy pokazać jakość produktu, korzyści, opinie ekspertów bo w dzisiejszych czasach event jest doskonałą formą komunikacji, gdzie potencjalni Klienci mają możliwość bliskiego poznania produktu w formie na co dzień nie spotykanej. Dzisiaj firma Smarten ma możliwość stworzenia największego show kulinarnego w naszym kraju współpracując na co dzień z wielkimi autorytetami w dziedzinie kulinariów i alkoholi. My nie kopiujemy pomysłów, my je kreujemy….

Więcej >>

Hotel Bryza po remoncie

W styczniu 2012 roku elegancki hotel Bryza w Juracie przeszedł mały remont, który zapewnił jeszcze wyższy standard obsługi gości. Firma Smarten stworzyła specjalną akcje PRową, o której mówiło się w branży hotelarskiej, a obiekt przez kolejne miesiące notował 100 % obłożenie. Do dzisiaj prowadzimy szerokie konsultacje PR dla hotelu Bryza.

Więcej >>

Światowy Kongres Barmański ze Smarten PR

Dla polskiego barmaństwa było to wydarzenie rangi Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jubileuszowy 60 Kongres Barmański IBA gościł w Warszawie ponad 2000 osób z całego świata, gdzie odbywały warsztaty, obrady oraz Mistrzostwa Świata Barmanów. SmartenPR przez rok zadbał o odpowiednią oprawę PR będąc w kontakcie z polskim i światowym zarządem IBA - SPB. Organizatorem była IBA – International Bartenders Association. Cały Kongres swoje relacjonowały media telewizyjne i radiowe.

Więcej >>

Salon Win i Alkoholi M&P w Fortecy

Śmiało można napisać, że dzisiaj to największe targi winiarsko-alkoholowe w naszym kraju organizowane przez czołowego importera win i alkoholi w Polsce. Ponad 40 wystawców z całego świata odwiedziło jednego dnia ponad 3000 osób, próbując win, champagne, koniaków, whisky z najdalszych zakątków świata. Nasza usługa PRowa była bardzo skuteczna i policzalna skoro co roku Salon Win odwiedza kilka tysięcy osób a znaczny procent zostaje stałymi klientami firmy M&P. 

Więcej >>

Konkurs kulinarny „Sfera Dobrego Smaku”

Obsługa PR konkursów kulinarnych sprawia nam wielką frajdę gdyż wiąże się to ze smacznymi doznaniami i spotkaniem z osobistościami ze świata polskiej gastronomii. Organizatorem konkursu jest mistrz kulinarny Jarek Uściński, za którego wizerunek odpowiada nasza firma. Dzięki bardzo dobrym efektom tej współpracy podpisaliśmy również umowę na działania PR na dwie edycje konkursu kulinarnego „Sfera Dobrego Smaku”. Relacja z tego konkursu ukazała się w mediach branżowych i ogólnopolskich a Jarek Uściński był codziennym ekspertem kulinarnym w cotygodniowym programie telewizyjnym „Kawa czy herbata”. 

Więcej >>

Restauracja „Moonsfera” w Warszawie

Przy obsłudze restauracji Moonsfera zaczęła się nasza współpraca z jej właścicielem mistrzem kulinarnym Jarkiem Uścińskim, który zaufał nam również w kolejnych projektach (patrz wyżej ). W zakresie PR dla restauracji Moonsfera, która jest położona na dachu Centrum Olimpijskiego  prowadziliśmy : e-PR, Media Relations, Social Media, PR korporacyjny. 

Więcej >>